#

Sayın Bakanımızın Ekvator Ginesi'ne ziyareti, 21-22 Temmuz 2020

Sayın Bakanımızın Ekvator Ginesi'ne ziyareti, 21-22 Temmuz 2020

Sayın Bakanımız verimli geçen Nijer ziyaretinin ardından 21-22 Temmuz 2020 tarihlerinde Ekvator Ginesi’ni ziyaret etti.

Sayın Bakanımız Ekvator Ginesi Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Simeon Oyono Esono Angue’yle bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından, iki Bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Sayın Bakanımız Ekvator Ginesi'ne Dışişleri Bakanı düzeyinde ilk resmi ziyareti yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti ve imzaladığımız anlaşmalarla ilişkilerimizin hukuki zeminini güçlendirdiğimizi vurguladı.

Sayın Bakanımız ayrıca Türk şirketlerinin Ekvator Ginesi’nde çok başarılı projeler gerçekleştirdiklerini ve Ekvator Ginesi’nin 2035 Kalkınma Planı’na da katkı sağlayacaklarını kaydetti.

Sayın Bakanımız 22 Temmuz günü, Ekvator Ginesi Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Bayındırlık Bakanlarının katılımlarıyla Malabo Büyükelçiliğimizin resmi açılış törenine katıldı.

Sayın Bakanımız açılış töreninde, Cumhurbaşkanlarımızın siyasi iradesiyle güçlenen ilişkilerimizin 40. yılında tarihi bir adım attığımızı ve Malabo’da Afrika’daki 42. Büyükelçiliğimizi açtığımızı belirtti.

Sayın Bakanımız son olarak, geçtiğimiz iki yıl içinde üç kez Ankara’yı ziyaret eden Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo tarafından kabul edildi ve kendilerine Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını ve iyi dileklerini iletti.

Sayın Bakanımız ticaret hacmimizi ve yatırımları artırmak için Ekvator Ginesi ile Serbest Ticaret Anlaşması ve Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmasını en kısa sürede imzalamak istediğimizi ifade etti.

Ziyaret kapsamında Ekvator Ginesi ile “Hava Ulaştırma Anlaşması” ile “Resmi Pasaport Hamillerine Vize Muafiyeti Anlaşması” imzalandı.