#

Sayın Bakanımızın Dünya Ekonomik Forumu’nun 50. Toplantısı’na katılmak üzere Davos’u ziyareti-1, 21-23 Ocak 2020

Sayın Bakanımızın Dünya Ekonomik Forumu’nun 50. Toplantısı’na katılmak üzere Davos’u ziyareti-1, 21-23 Ocak 2020

Sayın Bakanımız 21-23 Ocak 2020 tarihlerinde Dünya Ekonomik Forumu’nun 50. Toplantısı’na katılmak üzere Davos’u ziyaret ediyor.

21 Ocak 2020 tarihinde Sayın Bakanımız Batı Balkanlar Diplomasi Diyaloğu Toplantısı’na katıldı.

Sayın Bakanımız, aynı zamanda bir Balkan ülkesi olduğumuzdan Balkanlar’ın istikrarına, oradaki kardeşlerimizin huzuruna büyük önem verdiğimizi ifade etti.

Sayın Bakanımız Avrupa Birliği’nin ise bölge ülkelerine verdiği sözleri tutması ve dışlayıcı değil kapsayıcı olması gerektiğini vurguladı.

Sayın Bakanımız ülkemizin görünürlüğünü artıran, küresel yatırımcıların ilgi odağı haline gelen “Türkiye Evi”ni ziyaret etti.

Aynı gün Sayın Bakanımız Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Bakanımızın Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını da ilettiği görüşmede, “iki devlet tek millet” temelinde kardeş Azerbaycan’la mükemmel düzeydeki ilişkilerimiz değerlendirildi.

Sayın Bakanımız Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ve Ekvator Cumhurbaşkanı Lenin Moreno ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borrisov ve Slovenya Başbakanı Marjan Sarec'le de birer görüşme gerçekleştirdi.

Daha sonra, Sayın Bakanımız Ruanda Dışişleri Bakanı Vincent Biruta, İsviçre Adalet ve Göç Bakanı Karin Keller Sutter, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ve Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli’yle de birer görüşme gerçekleştirdi.

Bilahare Sayın Bakanımız Avrasya için Yeni Vizyon Toplantısı’na katıldı. Sayın Bakanımız 21. yüzyılın Asya’nın yükseliş çağı olduğunu, Asya'nın yeniden dünyanın ağırlık merkezi haline geldiğini, Türkiye’nin Avrasya’nın Merkezinde yer aldığını ve “Yeniden Asya” girişimimizin ülkemizi Asya çağında doğru yerde konumlandıracağını ifade etti.

Son olarak Sayın Bakanımız, Ali Baba Grubu Başkanı Michael Evans ve Mahindra Grubu Başkanı Anand Mahindra’yla birer görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, ülkemizdeki yatırım planları ele alındı.