#

Sayın Bakanımızın Suriye konulu 3. Brüksel Konferansına ve Türkiye-AB Ortaklık Konseyi Toplantısına katılmak üzere Brüksel’i ziyareti, 13-15 Mart 2019

Sayın Bakanımızın Suriye konulu 3. Brüksel Konferansına ve Türkiye-AB Ortaklık Konseyi Toplantısına katılmak üzere Brüksel’i ziyareti, 13-15 Mart 2019

Sayın Bakanımız 13-15 Mart 2019 tarihlerinde Suriye konulu 3. Brüksel Konferansına ve Türkiye-AB Ortaklık Konseyi Toplantısına katılmak üzere Brüksel’i ziyaret etti.

13 Mart 2019 tarihinde Sayın Bakanımız, Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrougalos’la bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Türkiye-Yunanistan arasındaki ilişkileri her alanda geliştirmeye yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.

14 Mart 2019 tarihinde Sayın Bakanımız, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’le biraraya geldi.

Görüşmede, kendisine desteğimiz belirtildi ve Astana platformuyla temas halinde kalmasının önemi vurgulandı.

Aynı gün, Sayın Bakanımız “Suriye ve bölgenin geleceğinin desteklenmesi” konulu III. Brüksel Konferansında yaptığı konuşmada, Suriyelilere yardımın ortak bir sorumluluk olduğunu; Suriye’de barış, istikrar ve güvenliği sağlamanın yolunun BM Genel Kurulunun 2254 kararıyla uyumlu ve BM aracılığında siyasi süreç olduğunu vurguladı.

Sayın Bakanımız, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’la da bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Sayın Bakanımız Genel Sekreter Jagland’a yeni seçilecek Genel Sekreter’in kendisi gibi üye ülkelere yapıcı bir tutumla yaklaşması gerektiğini; diyalog, kapsayıcılık ve hakkaniyeti kılavuz ilkeler olarak benimsemesini beklediğimizi ifade etti.

Sayın Bakanımız Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Sigrid Kaag, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti ve Romanya Dışişleri Bakanı Teodor-Viorel Meleşcanu’yla da ikili görüşmelerde bulundu.

Son olarak, Sayın Bakanımız NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le İznik Vakfı tarafından yaptırılarak NATO Daimi Temsilciliğimize bağışlanan, güzel ülkemizin dört bir yanından desenler içeren minyatür panonun açılışını yaptı.

15 Mart 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Türkiye-AB Ortaklık Konseyi Toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız Türkiye-AB Ortaklık Konseyi’nin dört yıl aradan sonra toplanmasının önemli bir adım olduğunu, AB’den ahde vefa ilkesi temelinde ülkemize karşı yükümlülüklerini yerine getirmesini ve vizyoner bir yaklaşım sergilemesini beklediğimizi vurguladı.