#

Sayın Bakanımızın Arnavutluk’u ziyareti, 11-12 Şubat 2020

Sayın Bakanımızın Arnavutluk’u ziyareti, 11-12 Şubat 2020

Sayın Bakanımız 11-12 Şubat 2020 tarihlerinde Arnavutluk’u ziyaret etti.

Sayın Bakanımız 11 Şubat 2020 tarihinde Maarif Vakfı New York Tirana Üniversitesi Balkan Araştırmaları Merkezi’nin açılışını yaptı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Arnavutluk’la ilişkilerimize önemli katkıda bulunan vatandaşlarımız ve iş insanlarımızla da bir araya geldi.

12 Şubat 2020 tarihinde Sayın Bakanımız, Arnavutluk Dışişleri Bakanı Vekili Gent Cakaj’la bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, ikili ilişkilerimiz ve bölgesel gelişmeler ele alındı. Sayın Bakanımız depremin ertesi günü Arnavut kardeşlerimizin yardımına koşan ilk ülkelerden biri olduğumuzu ve imzalanan anlaşmalarla işbirliğimizi daha da ilerleteceğimizi ifade etti.

Görüşmenin ardından iki Bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Aynı gün Sayın Bakanımız Arnavutluk Meclis Başkanı Gramoz Ruçi tarafından kabul edildi. Görüşmede, parlamenter diplomasimiz ve işbirliğimizin geliştirilmesi ele alındı. Sayın Bakanımız bu yıl hem bizim hem de Arnavut parlamentosunun 100. kuruluş yıldönümü olduğunu belirtti.

Daha sonra Sayın Bakanımız Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta tarafından kabul edildi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını iletti. Görüşmede gündemimizdeki konular üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Son olarak Sayın Bakanımız Arnavutluk Başbakanı Edi Rama tarafından da kabul edildi. Görüşmede, başta Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin kurulması olmak üzere ekonomik ilişkilerimizin daha da ilerletilmesi amacıyla atılabilecek adımlar değerlendirildi. Sayın Bakanımız ülkemizin Arnavutluk’ta en büyük yabancı yatırımcı ve Arnavutluk’un 4. ticaret ortağı olduğunu belirtti.