#

Sayın Bakanımızın ABD’yi ziyareti, 2-6 Nisan 2019

Sayın Bakanımızın ABD’yi ziyareti, 2-6 Nisan 2019

Sayın Bakanımız bir dizi etkinliğe katılmak üzere ABD’yi ziyaret etti.

Bu çerçevede, Sayın Bakanımız ilk önce Yeni Zelanda’daki terör saldırılarının kınanması amacıyla toplanan BM Genel Kuruluna hitap etmek üzere New York’u ziyaret etti.

2 Nisan 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Yeni Zelanda’daki terör saldırılarının ardından Türkiye’nin çağrısıyla toplanan BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, terörizmin dini, dili, milleti olmadığını, terörün her türlüsüne karşı olduğumuzu ve İslamiyeti terörle yan yana gösterenlerin terörü beslediğini vurguladı.

Toplantıda, Türkiye tarafından sunulan “Dini nefretin teşvik ettiği terör ve diğer şiddet eylemleriyle mücadele” başlıklı Karar kabul edildi.

Aynı gün Sayın Bakanımız BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Moratinos’la da bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Sayın Bakanımız ittifakın, İslamofobi, yabancı düşmanlığı ve nefret söylemine karşı küresel mücadelede önemli rol üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

Bilahare Sayın Bakanımız New York’ta yeni Türkevi inşaatında incelemelerde bulundu.

Sayın Bakanımız 2017 Eylül ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın temellerini attığı, yurtdışındaki en büyük yatırımımız olan yeni Türkevi’nin kaba inşaatının tamamlandığını, güçlü devletimizin gurur abidesi olarak New York’un kalbinde yükseldiğini ifade etti.

Sayın Bakanımız ayrıca, Chatham Belediye Başkanı Tayfun Selen, Paterson Belediye Başkan Yardımcısı Derya Taşkın ve Türk-Amerikan toplumunun temsilcileriyle de biraraya geldi.

New York’un ardından, Sayın Bakanımız 3-4 Nisan 2019 tarihlerinde NATO’nun kuruluşunun 70. yıldönümünde NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere Vaşington’u ziyaret etti.

Sayın Bakanımız Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov’la bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı. Sayın Bakanımız Türkiye’nin, Kuzey Makedonya’yı NATO’nun 30. üyesi olarak en kısa zamanda görmek istediğini bir kez daha vurguladı.

Aynı gün, Sayın Bakanımız “Türkiye’nin NATO’daki Rolü ve Bölgesel Güvenlik” başlıklı panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin NATO, NATO’nun da Türkiye için önemli olduğunu vurguladı. Sayın Bakanımız İttifakın temel kavramının dayanışma olduğunu hatırlatarak, başta terörle mücadele olmak üzere her alanda dayanışma beklentimizi yineledi.

Sayın Bakanımız Çekya Dışişleri Bakanı Tomas Petricek’le de biraraya geldi. Görüşmede ikili ticaret hacmimiz ve karşılıklı yatırımlarımız başta olmak üzere Türkiye-Çekya ilişkileri değerlendirildi.

Sayın Bakanımız ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla da biraraya geldi. Sayın Bakanımız ikili ilişkilerimizde yer alan sınamalar ve ortak gündemimizdeki konular hakkında yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Bilahare Sayın Bakanımız Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel, Kıdemli Üyesi Michael McCaul, Temsilciler Meclisi üyeleri William Keating ve Üye Adam Kinzinger’le biraraya geldi.

Görüşmede, Sayın Bakanımız Kongre’nin ilişkilerimizde daha yapıcı bir rol üstlenmesi gerektiğini ve ülkemizin tek taraflı dayatmaları kabul etmeyeceğini ifade etti.

Sayın Bakanımız 4 Nisan 2019 tarihinde NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının ilk oturumunda yaptığı konuşmada, 70. yıldönümünde NATO’nun geleceği için birlik, uyum ve dayanışmanın kilit unsurlar olduğunu ifade etti.

‪Sayın Bakanımız NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının II. Oturumunda ise, toplumları tehdit eden terörle mücadelede ayrım olmadan tam dayanışma ve kararlılık çağrısında bulundu.

Sayın Bakanımız NATO Toplantıları marjında, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Norveç Dışişleri Bakanı Eriksen Soreide, Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanoviç, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekatirana Zaharieva ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’la da ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Bilahare Sayın Bakanımız ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’la da yapıcı bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız 5 Nisan 2019 tarihinde Miami'ye geçti ve Amerikalı Müslüman toplumunun temsilcileriyle biraraya geldi.

Görüşmede, tüm Müslümanların karşı karşıya olduğu sınamalar görüşüldü. Sayın Bakanımız Amerikalı Müslümanların yaptıklarının dünyaya ilham verdiğini ve İslamofobiyle mücadeledeki rollerinin eşsiz ve önemli olduğunu vurguladı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Miami Konferans ve Turizm Ofisi Başkanı William Talbert’le de biraraya geldi. Miami’nin turizm modelinin ele alındığı görüşmede Sayın Bakanımız hedefimizin 70 milyon turist ve 70 milyar dolar gelire ulaşmak olduğunu ifade etti.

Bilahare, Sayın Bakanımız Antalya’nın kardeş şehri olan Miami’nin Belediye Başkanı Francis Suarez’le de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, özellikle turizm ve ekonomi alanlarında işbirliği imkanları ele alındı.

6 Nisan 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Kuzey Karolina eyaletine geçti ve Prof. Aziz Sancar’la biraraya geldi. Sayın Bakanımız bayrağımızı bilim dünyasında en yüksek mertebeye taşıyan Prof. Aziz Sancar’ı başarılarından dolayı bir kez daha tebrik ettiğini ve Kuzey Karolina’daki Türkevi’nin geliştirilmesi amacıyla Sancar ailesine her türlü desteği vermeye devam edeceğimizi ifade etti.

Aynı gün Sayın Bakanımız Kuzey Karolina Üniversitesi Türk Öğrenci Birliği ve Türk vatandaşlarıyla da biraraya geldi. Sayın Bakanımız ülkemizden binlerce kilometre uzakta yaptıkları özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.