#

Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere ABD’yi ziyareti, 26 Eylül 2019

Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere ABD’yi ziyareti, 26 Eylül 2019

Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu vesilesiyle gerçekleştirmekte olduğu New York ziyareti devam ediyor.

Sayın Bakanımız 26 Eylül 2019 tarihinde 15. MIKTA Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı.

Toplantıda bölgesel ve küresel gelişmeler değerlendirildi.

Sayın Bakanımız beş yıl önce kurulan MIKTA’nın, BM’nin reformu ve çok taraflı işbirliği mekanizmalarının canlandırılması için önemli bir platform olduğunu ifade etti.

Aynı gün Sayın Bakanımız, evsahipliğini yaptığımız BM Arabuluculuk Dostlar Grubu Toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız ülkemizin küresel barış ve istikrara yönelik arabuluculuk faaliyetlerindeki öncü rolünü vurguladı.

Sayın Bakanımız Finlandiya’yla birlikte 10 yıl önce başlattığımız grubun 59 üyeye ulaşmasından büyük memnuniyet duyduğumuzu ifade etti.

Sayın Bakanımız Romanya Dışişleri Bakanı Ramona Manescu, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Burundi Dışişleri Bakanı Ezechiel Nibigira’yla da birer görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerde, ikili ilişkilerimiz ve işbirliği imkanları ele alındı.

Sayın Bakanımız ayrıca, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la da bir görüşme gerçekleştirdi.

Daha sonra, Sayın Bakanımız ülkemiz, Malezya ve Pakistan’ın evsahipliğindeki Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konulu üst düzeyli yan etkinliğe katıldı.

Sayın Bakanımız etkinlikte yaptığı konuşmada, çevre sorunlarıyla mücadelede bölgesel ve küresel işbirliğinin önemini vurguladı. Sayın Bakanımız bu yöndeki çabaları desteklemeye devam edeceğimizi ifade etti.

Bilahare, Sayın Bakanımız UNRWA Toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız toplantıda yaptığı konuşmada, uluslararası toplumun UNRWA’ya siyasi ve maddi yardım yapması gerektiğini vurguladı.

Sayın Bakanımız ülkemizin, zor zamanlardan geçen Filistinli kardeşlerimize yardım etmeye ve Filistin mültecilerine destek olan UNRWA’ya katkıda bulunmaya devam edeceğini ifade etti.

Daha sonra Sayın Bakanımız Filistinlilere Yardım için İrtibat Komitesi Bakanlar Toplantısına katıldı.

Toplantıda, Sayın Bakanımız adil ve kalıcı barış için Filistin’in ekonomik kalkınmasının desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Sayın Bakanımız ülkemizin Filistin’e güçlü desteği her daim devam edeceğini ifade etti.

Sayın Bakanımız En Az Gelişmiş Ülkeler Bakanlar Toplantısına da katıldı.

Toplantıda, Sayın Bakanımız, kalkınma yardımlarında öncü olan ülkemizin EAGÜ’lerin desteklenmesini öncelik olarak gördüğünü ifade etti. Sayın Bakanımız Gebze’deki BM Teknoloji Bankası’yla EAGÜ’lerin bilim ve inovasyon kapasitesini geliştirmelerini desteklediğimizi vurguladı.

Sayın Bakanımız ayrıca Paraguay Dışişleri Bakanı Antonio Rivas Palacios ve Uruguay Dışişleri Bakanı Rodolfo Nin Novoa’yla da birer görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerde ikili ilişkilerimiz hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Sayın Bakanımız Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Miguel Vargas ve Bolivya Dışişleri Bakanı Diego Pary’le de bir araya geldi.

Görüşmelerde, Dominik Cumhuriyeti’yle beş, Bolivya’yla bir anlaşma imzalandı.

Son olarak, Sayın Bakanımız Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanovic ve El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill Tinoco’yla da birer görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerde her iki ülkeyle ikişer anlaşma imzalandı.