#

Sayın Bakanımızın Moldova’yı ziyareti, 26-27 Ağustos 2020

Sayın Bakanımızın Moldova’yı ziyareti, 26-27 Ağustos 2020

Sayın Bakanımız Türkiye-Moldova Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun ilk toplantısı ile Komrat Başkonsolosluğumuzun açılışını yapmak üzere Moldova’yı ziyaret etti.

Sayın Bakanımız 26 Ağustos tarihinde Moldova Dışişleri Bakanı Oleg Tulea’yla Türkiye-Moldova Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından, iki Bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Sayın Bakanımız tarım, turizm ve diğer sektörlerde ticaret ve yatırımlarımızı artıracağımızı belirterek Kovid döneminde de gerçek dost olduğumuzu gösterdiğimizi vurguladı. Sayın Bakanımız ertesi gün Moldova Dışişleri Bakanı Oleg Tulea’yla birlikte Komrat Başkonsolosluğumuzun açılışını yapacaklarını da ifade etti.

Bilahare Sayın Bakanımız Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon tarafından kabul edildi ve kendilerine Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını ve iyi dileklerini iletti. Görüşmede, 2021 yılında Moldova’da düzenlenecek Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’in ikinci toplantısı ele alındı. Ayrıca Sayın Bakanımız 27 Ağustos Moldova Bağımsızlık Günü vesilesiyle tebriklerimizi de sundu.

Aynı gün Sayın Bakanımız Moldova Başbakanı Ion Chicu’yla da verimli bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Bakanımız Moldova’yla ilişkilerimizi her alanda daha da geliştirmek istediğimizi belirterek hem ticaret hacmimizi hem yatırımlarımızı daha ileriye çıkaracağımızı vurguladı. Sayın Bakanımız Gagauz soydaşlarımızın Kişinev makamlarıyla yakın diyalog ve işbirliği içinde olmalarından da memnuniyet duyduğumuzu kaydetti.

Son olarak Sayın Bakanımız Moldova’daki yatırımcılar ve iş insanlarımızla bir araya geldi. Sayın Bakanımız Moldova'da 300 milyon Dolardan fazla yatırımı bulunan Türk şirketlerimizin Moldova’nın kalkınmasına ciddi katkılar sağladıklarını vurguladı. Görüşmede önümüzdeki dönemde yatırım ve ticaretimizi daha da artırabilecek adımlar değerlendirildi.

Sayın Bakanımız 27 Ağustos tarihinde Gagauz Yeri Başkanı Irina Vlah’la bir araya gelerek Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Türk halkının selam ve sevgilerini iletti. Sayın Bakanımız Gagauz soydaşlarımızın Türkiye ve Moldova arasında bir dostluk köprüsü olduğu kaydederek güçlü bir Moldova’da güçlü bir Gagauz Yeri dilediğimizi vurguladı. Sayın Bakanımız ayrıca Komrat’ta “Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Külliyesi” inşa edeceğimizi de ifade etti.

Bilahare Sayın Bakanımız Moldova Bağımsızlık Günü’nde Moldova Dışişleri Bakanı Oleg Tulea’yla Komrat Başkonsolosluğumuzun açılışını yaptı. Sayın Bakanımız Türkiye’ye ikinci bir dostluk kapısı açtığımızı ve Komrat Başkonsolosluğumuzun tüm Gagauz soydaşlarımızın evi olduğunu vurguladı.

Sayın Bakanımız Ankara’ya döndükten sonra Afganistan Eski Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani’yle bir görüşme gerçekleştirdi ve Afganistan’daki siyasi gelişmeler ve barış sürecine ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Sayın Bakanımız Afgan kardeşlerimize, barış ve istikrara ulaşma yönündeki çabalarında her türlü desteğimi sürdüreceğimizi vurguladı.