#

Romanya

VİZE

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının Romanya'ya gelmeleri için vize almaları gerekmektedir. Resmi pasaport (diplomatik, hususi ve hizmet) hamili Türk vatandaşlarının Romanya'ya yapacakları 180 gün içindeki 90 günlük turistik ziyaretlerinde ise, vize almalarına gerek bulunmamaktadır . Romen makamlarının vize için talep ettiği belgeler hakkındaki bilgilere Romanya’nın Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul ve İzmir’deki Başkonsolosluklarının web sayfalarından ulaşılabilmektedir.

Öte yandan, Avrupa Birliği veya bir Schengen ülkesi tarafından düzenlenmiş geçerli çok girişli vize veya oturma izni sahibi Türk vatandaşları, 1 Şubat 2014 tarihinden geçerli olmak üzere, ayrıca Romanya'ya giriş vizesine ihtiyaç duymadan Romanya’ya giriş yapabilmekte ve son 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla ülkede kalabilmektedir. Durumları yukarıda sayılan koşullara uymayan vatandaşlarımız Romanya’ya turistik amaçla seyahat etmek istedikleri takdirde, mutlaka Romanya’nın kendilerine en yakın dış temsilciliğinden giriş vizesi almak durumundadırlar. Sınır kapısında vize alınması mümkün değildir.

Romanya'nın Türk vatandaşlarına uyguladığı vize ücretleri şu şekildedir:

C Tipi kısa süreli Vize : 60 Euro

D Tipi uzun süreli Vize : 120 Euro

Vatandaşlarımızın, Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan, ülkeye giriş vizesine sahip olmanın veya vize muafiyetinin mutlaka yolcuya giriş hakkı sağlamayacağı, Romanya’ya giriş yapacak yabancıların geçerli vizesi ile birlikte en az 6 ay geçerli pasaport sahibi olmalarının yanı sıra, mutlak surette ülkede geçirilecek süre zarfında geçimlerini sağlayacak maddi kaynağa sahip olduklarını kanıtlamaları (nakit para günlük 50 Avro veya konvertibl para veya banka hesap dökümü), Romanya’ya giriş yaptıkları sırada ülkede kalacağı adresi gösterir belge, davetiye orijinali vb. belgeleri, sağlık sigortası, dönüş biletini ibraz etmesi gerekmektedir. Ayrıca vizelerinin geçerlilik kazanacağı tarihten önce sınır kapılarına gelmemeleri yolundaki uyarılarını dikkate almaları zorunludur. Zira, sınır polisi vize geçerlik tarihinden önce ülkeye giriş yapmak isteyenleri geri çevirmektedir.

Yukarıda kayıtlı hususlara ek olarak, Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan ve tatillerini geçirmek için Türkiye’ye giderken Romanya–Bulgaristan güzergâhını kullanmak isteyebilecek vatandaşlarımızın, kendilerinin ve beraberlerinde Batı Avrupa ülkelerinde ikamet etmeyen Türk vatandaşı yakınları bulunması halinde, bu kişilerin vizeye ihtiyaç duyup duymayacaklarını önceden mutlaka teyit etmeleri, ayrıca seyahat sigortası yaptırmaları önem taşımaktadır.

Bu konuda önemli bir hususa da dikkat etmek gerekmektedir: Romanya sınır makamları, geçerlilik süresi bulunsa dahi, 10 yıldan önceki bir tarihte düzenlenmiş pasaportlarla ülkeye girişe müsaade etmemektedir.

Romen vatandaşlarının ise, 2010 yılı başından itibaren 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla turistik amaçlı ziyaretlerinde vize almalarına gerek bulunmamaktadır.

Romanya makamları, Erasmus kapsamında öğrenim gören öğrencilerimizin ikamet izni başvurularında eğitim vizesi şartı aramaktadır. Bu itibarla, Romanya'da öğrenim görecek öğrencilerimizin pasaport türünden bağımsız olarak öğrenimleri süresince geçerli olacak şekilde eğitim vizesi alarak Romanya'ya giriş yapmaları gerekmektedir.

YOL GÜZERGÂHI VE SINIR KAPILARI

Romanya, mesafenin uzaklığı ve otoyol ağının çok sınırlı olması nedeniyle, Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın yaz tatillerini geçirmek üzere Türkiye’ye gittiklerinde kullandıkları geleneksel güzergâhlar arasında yer almamaktadır.

Romanya'da otoyol tanımına uygun olarak sadece Bükreş - Piteşti, Ploieşti – Bükreş ve Bükreş-Köstence arasında otoyol bulunmaktadır. Macaristan - Romanya arasındaki Nadlac sınır kapısından başlayarak başkent Bükreş’e uzanacak A 1 otoyolu kısmen ulaşıma açılabilmiştir. Otoyolun Timişoara - Arad, Deva - Oraştie, Oraştie - Sibiu ve Lugoj çevre yolu ile Piteşti - Bükreş kesimleri kullanılabilmektedir. Yolun yeni inşa edilen Nadlac - Arad kısmı hizmete açılmıştır. Bununla birlikte, Macaristan sınır kapısındaki Nadlac’dan başkent Bükreş’e kesintisiz olarak uzanacak A 1 otoyol projesinin tamamlanması için çalışmaların devam ettiği bilinmektedir.

Macaristan – Romanya güzergâhını izleyerek yaz tatillerini geçirmek üzere ülkemize gitmek isteyebilecek vatandaşlarımızın yukarıda kayıtlı hususları da dikkate alarak aşağıdaki güzergâhları kullanmaları mümkündür:

Birinci seçenek: Borş (gümrük kapısı) - Oradea – Cluj Napoca– Alba İulia – Sibiu - Rımnicu Vılcea - Piteşti- Bucureşti-Giurgiu (gümrük) 648 km

İkinci seçenek: Nadlac (gümrük) - Arad - Timişoara – Reşita-Drobeta Turnu Severin-Filiaşi- Craiova –Carcal-Roşiori de Vede-Alexandria- Giurgiu (gümrük) 632 km

Avrupa ülkelerinde ikamet edip Romanya üzerinden yurdumuza araçlarıyla gidecek olan vatandaşlarımızın bağlı bulundukları sigorta şirketlerine yol boyunca geçilebilecek tüm ülkelerin kayıtlı olduğu bir "YEŞİL KART" düzenlettirmeleri gerekmektedir.

YOL GEÇİŞ ÜCRETLERİ

Romanya'da yerli ve yabancı tüm araç sahiplerinin "Rovignette" adı verilen yol kullanım ücreti ödemeleri gerekmektedir. "Rovignette" uygulamasına tabi olan araçlardan alınacak ücretler, araçların yolcu kapasiteleri, egzoz emisyonları, dingil ve römork sayıları gibi hususlar göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Rovignette ücretleri Romanya'daki herhangi bir postanede, Romen Otomobil Kulübü’nde (ACR), benzin istasyonlarında kurulan birimlerde veya karayolları idaresine ait işletmelerde ödenebilmektedir. Sözkonusu uygulamadan, diplomatik plakalı araçlar muaf tutulmuştur.

Rovignette ücretlerinin ödenmemesi durumunda otomobiller için 250-500 ley (yaklaşık 50-100 euro), minibüsler için 1500-2500 ley (320-550 euro), nakliye amaçlı kullanılan araçlar için ise 3000-4500 ley (650-1000 euro) tutarında para cezası uygulanmaktadır.

2017 yılı için geçerli olan Romanya yol (Rovignette) ücretlerini gösteren liste aşağıda sunulmuştur. Rovignette sınır kapılarında veya benzin istasyonlarından temin edilebilmektedir.

Binek Araçlar

Yolcu sayısı 9 ile 23 arası olan araçlar
(şoför dahil)

Yolcu sayısı 23 ve üstü olan araçlar

(şoför dahil)

3 euro – 1 hafta (7 gün)

4 euro – 1 gün

7 euro – 1 gün

7 euro – 1 ay (30gün)

20 euro – 1 hafta (7 gün)

35 euro – 1 hafta (7 gün)

13 euro – 3 ay (90 gün)

52 euro – 1 ay (30 gün)

91 euro – 1 ay (30 gün)

28 euro – 12 ay

120 euro – 3 ay (90 gün)

210 euro – 3 ay (90 gün)

Yukarıdaki ücretlere ilave olarak Giurgiu – Ruse (Rusçuk) üzerinde bulunan köprü için otomobillere ve minibüslere 6 euro geçiş ücreti uygulanmaktadır. Bükreş – Köstence otoyolu üzerinde bulunan Cernavoda köprü geçişi için ise, motosikletlerden 8, otomobillerden 13, minibüslerden (araçların ağırlığına göre değişmektedir) 38 ley ücret alınmaktadır.

ÖNEMLİ NOT: Gerek rovignette, gerek köprü ücretleri mahalli para (ley) olarak tahsil edilmektedir. Euro cinsinden ödeme yapılması mümkün bulunmamaktadır.

GÜMRÜK

Yolcu beraberinde ülkeye sokulmasına izin verilen eşya, varsa beyan etme zorunluluğu olan eşya ve döviz miktarı: Vatandaşlarımızın, beraberlerindeki eşyaları ülkeye girişte ve çıkışta gümrük görevlilerine yazılı olarak beyan etme ve bu eşyaların anılan görevliler tarafından kontrol edilmelerine izin verme zorunluluğu bulunmaktadır. Ülkeye girişte en fazla 2 paket (karton değil) sigara bulundurmaya izin verilmektedir.

Vatandaşlarımızın, beraberlerindeki eşyaları ülkeye girişte ve çıkışta gümrük görevlilerine yazılı olarak beyan etme ve bu eşyaların anılan görevliler tarafından kontrol edilmelerine izin verme zorunluluğu bulunmaktadır. Ülkeye girişte en fazla 2 paket (karton değil) sigara bulundurmaya izin verilmektedir.

Vatandaşlarımız, üzerlerinde 10 bin euro veya karşılığı dövizin üzerindeki nakit parayı ve şahsi kullanım için üzerinde bulundurdukları makul miktardaki takılar hariç olmak üzere altın, mücevher gibi değerli ziynet eşyalarını Romanya'ya girişte gümrük memuruna beyan etmek zorundadırlar. Ülkeye girişte beyan edilmeyen ve 10 bin euroyu aşan nakit paraya el konulabilmektedir. Vatandaşlarımızın ülkeden çıkışta, girerken beyan etikleri ziynet eşyalarını yanlarında bulundurmaları talep edilebilmektedir. Bu nedenle, yanlarında ihtiyaçlarından fazla nakit para ve mücevher bulundurmamaları tavsiye olunur.

KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

Romanya'da yol güvenliği konusunda genel olarak bir sorun bulunmamaktadır. Bununla birlikte, aşağıdaki hususların dikkate alınmasında fayda görülmektedir.

-Gece saatlerinde yerleşim bölgeleri dışında durmamak ve özel olarak düzenlenmiş dinlenme alanlarından veya benzin istasyonlarının tesislerinden yararlanmak,

-Alkollü içkiler veya benzer etkiyi veren ilaçları kullandıktan sonra yola çıkmamak,

-Yayaların, bisiklet veya at arabası kullananların yanından geçerken dikkatli olmak,
-Demiryolu üzerinden geçerken trafik kurallarına uymak,
-Yol şartlarına göre belirlenen maksimum hız limitini aşmamak,
-Görevli polis memurunun ikazlarına uymak,
-Herhangi bir olay olduğunda polise başvurmak (112’yi aramak),
-Yanında ihtiyaçtan fazla nakit para ve ziynet eşyası bulundurmamak.

TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Romanya karayollarında belirlenen hız sınırları şu şekildedir:
Otoyollarda: 130 km/saat
Şehirlerarası yollarda: 90 km/saat
Şehir içi yollarda: 50 km/saat

Romanya'da yürürlükte olan trafik kuralları, ihlali durumunda çok ağır trafik cezalarını beraberinde getirmektedir. Çeşitli para cezalarının yanında ehliyete de el konulabilmektedir. El konulan sürücü belgeleri, vatandaşlarımıza ceza süresinin dolmasını müteakip Büyükelçiliğimizde şahsen teslim edilmektedir. Ayrıca, yaralamalı veya ölümlü trafik kazalarında “ölüme veya yaralamaya sebebiyet vermek” suçundan kazaya yol açan tarafa cezai kamu davası açılmaktadır. Bu bağlamda, dikkat edilmesi gereken belli başlı trafik kuralları aşağıda sıralanmaktadır.

· Işıklı ve sesli uyarı yer almayan demiryolu hemzemin geçitlerinde çok dikkatli davranmak,

  • Emniyet kemerini mutlaka kullanmak,

· Seyir halindeyken farları gece ve gündüz yanar vaziyette bulundurmak,

· Araba kullanırken cep telefonuyla görüşmemek,

  • Tek yönlü yollara ters yönden girmemek,

· Trafik polisinin işaretlerine, talimatlarına mutlaka uymak,

· Demiryolu veya tramvay yolu üzerinden gitmemek,

  • Alkollü araç kullanmamak,
  • Işıklara mutlak surette uymak,

· Kaza durumunda polise başvurmak (Bu amaçla 112 numaralı telefon kullanılmaktadır),

  • Hız sınırlarına riayet etmek,

Trafik kuralı ihlalinden dolayı sürücü belgesine el konulan vatandaşlarımız trafik cezasını ödedikten sonra (ödeme bankaya yapılır) en yakın notere giderek yeminli tercüman eşliğinde “Romanya’da ikamet etmediğini ve sürücü belgesini aldıktan sonra ülkeyi terk edeceğini” gösteren yazılı bir beyanda bulunmaları halinde, ehliyetlerini geri alabilmektedir. Gerçeğe aykırı beyan, ceza davası açılmasına neden olmaktadır.

TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR


T.C. Bükreş Büyükelçiliği
Adres: Calea Dorobantilor Nr.72, Sector 1, Bucureşti,
Tel (Santral) : 00 40 21 206 37 00
Konsolosluk Şubesi Faks : 00 40 21 206 37 30 veya 37
E-Posta : embassy.bucharest@mfa.gov.tr

Ticaret Müşavirliği : 00 40 21 318 39 39
T.C. Köstence Başkonsolosluğu : 00 40 241 60 79 10

Cluj-Napoca Fahri Konsolosluğu : 00 40 264 438 402
Yaş Fahri Konsolosluğu : 00 40 232 411 533
Polis, İtfaiye, Jandarma, Ambulans : 112
THY Bükreş Bürosu : 00 40 21 311 32 10 - 00 40 21 311 24 10
Urgenta Floreasca (Floreasca Acil) Devlet Hastanesi (Bükreş): 00 40 21 599 23 00 - 08
Otomobil arıza, çekici : 00 40 248 500 500 - 00 40 21 222 22 22
Giurgiu Gümrük Polisi : 00 40 246 213 640
Nadlac Gümrük Müdürlüğü : 00 40 257 474 593


AYRICA DUYURULMASINDA YARAR GÖRÜLEN HUSUSLAR

-Vize kurallarına riayet etmek,
-Pasaportun geçerlilik sürelerine dikkat etmek (ez az 6 ay geçerlilik süresi olması gerekir),
-Harcamalarda sadece mahalli para olan Romen Leyi kabul edildiğinden, bir miktar mahalli para bulundurmak, ancak bunu yaparken bankalar ve döviz büroları dışında başka şahıs ve yerlerden para bozdurmamak,
-Yolda kendisini polis olarak tanıtarak kimlik ve üzerindeki döviz miktarını gösterilmesini isteyen şüpheli şahısları 112 numaralı hattan polise bildirmek,
-Trafik kurallarına dikkat etmek,
-Araçları sadece aydınlatılmış, mümkünse bekçisi olan yerlere park etmek, araçları alarm sistemleri ile donatmak,
-Alışveriş merkezlerinde yankesicilere dikkat etmek,
-Araçlarda para ve değerli eşya bırakmamak,
-Şehirlerin kenar mahallelerinde bulunmamak,
-Özel konutlarda konaklamamak.

ÖNEMLİ NOT : Romanya’da sağlık hizmetlerinin yetersiz olması sebebiyle, Romanya güzergahını kullanacak vatandaşlarımızın sağlık sigortalarını hava ambulansı hizmetini de kapsayacak şekilde yaptırmaları tavsiye olunur.