#

Onbirinci Büyükelçiler Konferansı, 8 Ağustos 2019

Onbirinci Büyükelçiler Konferansı, 8 Ağustos 2019

Onbirinci Büyükelçiler Konferansı kapsamında 8 Ağustos 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu AB Komiseri Dimitris Avramopoulos’la biraraya geldi ve kendisine Konferansa katıldığı için teşekkür etti.

Görüşmede AB üyelik sürecimiz, göç ve vize serbestisi konuları ele alındı.

Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu AB Komiseri Dimitris Avramopoulos Büyükelçilerimize hitap etti.

Aynı gün Onbirinci Büyükelçiler Konferansı çerçevesinde “Yükselen Popülizm ve Irkçılık” konulu bir panel düzenlendi. Panele BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Moratinos, Avrupa Konseyi Ayrımcılıkla Mücadele Direktörü Jeroen Schokkenbroek, AGİT Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılıkla Mücadele Özel Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Paçacı, NSU Davası avukatlarından Mehmet Daimagüler ve ABD Müslüman Kuruluşlar Konseyi Başkanı Oussama Jammal katıldı.

Daha sonra Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov tarafından imzalanmış Kararnameyle “Azerbaycan Cumhuriyeti Diplomatik Hizmet Kurumlarının 100. Yıldönümü Madalyası” Sayın Bakanımıza takdim edildi.

Bilahare Sayın Bakanımız BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Moratinos’la bir görüşme gerçekleştirdi ve kendisine Konferansa katılımı için teşekkür etti.

Sayın Bakanımız 14. kuruluş yıldönümünde Medeniyetler İttifakı Girişimine ve Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubunun genişleme sürecine güçlü desteğimizi sürdüreceğimizi vurguladı.

Onbirinci Büyükelçiler Konferansı çerçevesinde gün içinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Sayın Fahrettin Altun kamu diplomasisi faaliyetleri temelinde ülkemizin iletişim stratejisi hakkında Büyükelçilerimize bilgi verdi.

Son olarak, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Sayın Bakanımıza Japonya’nın en yüksek devlet nişanı olan “Yükselen Güneş Nişanı Yüce Kordonu” takdim edildi.

Onbirinci Büyükelçiler Konferansı’nın Ankara bölümü Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki “Batıdan Doğuya Türk Müziği Yolculuğu” konseriyle bitirildi.