#

Bakanlığı Takip Edin:

No:92, 3 Nisan 2011, Misurata'ya Gönderilen İnsani Yardım Amaçlı Ankara Feribotu Hk.

Libya’da meydana gelişmeler bağlamında sivillerin korunması, ateşkesin biran önce sağlanması ve insani yardım faaliyetlerinin kesintisiz ve etkin bir şekilde yürütülmesi hususlarına öncelik veren Türkiye, bir yandan BM ve NATO gibi örgütler bünyesinde bu yönde yürütülen uluslararası çabalara aktif katkı sağlarken, bir yandan da, kardeş Libya halkının sıkıntılarının hafifletilmesi amacıyla ulusal düzeyde insani yardım faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu kapsamda son olarak, Sayın Başbakanımızın talimatları doğrultusunda, başta Genelkurmay Başkanlığı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı olmak üzere, ilgili kurumlarımız arasında Hükümetimiz tarafından yürütülen üst düzeyli yakın eşgüdüm ve işbirliği neticesinde, yoğun çatışmaların yaşandığı Misurata’daki yaralıların tedavi edilmek üzere ülkemize nakledilmeleri amacıyla, hastane gemisi şeklinde hazırlanan M/F Ankara Feribotu bölgeye gönderilmiştir.

Ankara Feribotunun görevini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi için bizzat Sayın Bakanımız tarafından ve Libya’daki temsilciliklerimiz vasıtasıyla Libya’daki taraflarla yoğun istişareler ve koordinasyon gerçekleştirilmiştir.

Ankara Feribotu, limandaki emniyet ve güvenlik riskine rağmen, Türk Silahlı Kuvvetlerinin sağladığı koruma altında dün (2 Nisan) Misurata Limanı’na yanaşmıştır. Bu koruma için yapılan ulusal harekata, Bandırma ve Dalaman’dan kalkan 12 adet F-16 ile İncirlik'ten kalkan 4 tanker uçağımız ve bölgede bulunan TCG Yıldırım fırkateynimiz katılmıştır.

Feribot, Misurata’dan 230 yaralı ve bu yaralılara refakat eden 60 kişiyi almış ve dün gece geç saatlerde Misurata’dan ayrılarak Bingazi’ye doğru yola çıkmıştır. Bugün yerel saatle 17.00 sularında Bingazi’ye varması beklenen Ankara Feribotu, buradan da acil tedaviye ihtiyaç duyan yaralıları alarak Türkiye’ye dönecektir.

Gemide görev yapmakta olan 8 doktor, 4 hemşire, 1 anestezi uzmanı ve 2 sağlık personelinden oluşan toplam 15 kişilik sağlık ekibi, gemiye alınan yaralılara gerekli ilk tıbbi müdahaleyi yapmaktadır.

Çeşme Limanı’na yanaşacak Ankara Feribotu’ndan inen yaralıların bölgedeki hastanelere ivedilikle sevkedilmeleri için gerekli önlemler Sağlık Bakanlığımız ve Kızılay arasında yürütülen eşgüdümle alınmıştır.

Türkiye, zor durumdaki Libyalı kardeşlerimizin yaralarını sarmaya ve acılarını dindirmeye yönelik insani yardım faaliyetlerini artırarak sürdürecektir.