#

NO:35 - 5 Mart 2008, Gazze Şeridi´nde Yaşayan Filistin Halkına Acil İnsani Yardım Hk.

Filistin’de Gazze Şeridi’nin Hamas yanlısı grupların kontrolüne geçmesini takiben İsrail tarafından uygulanan ambargo karşısında zor durumda kalan bölge halkının yaşam şartları giderek kötüleşmiş ve acil insani yardım zarureti ortaya çıkmıştır.

Bu durum karşısında Hükümetimiz Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistin halkına acil insani yardımda bulunma kararı almıştır.

Bu bağlamda, Bakanlığımız koordinasyonunda Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi, Türkiye Kızılay Derneği ve Sağlık Bakanlığımız aracılığıyla bölgeye insani yardım sevk edilmesi için çalışmalara başlanmıştır.

Birinci aşama olarak ilaç, gıda ve giyecekten oluşan yardımımız Kızılay kamyonlarıyla iki parti halinde Filistin’e gönderilmiştir. 4 TIR’dan oluşan ilk parti yardımımız, gerekli izinlerin sağlanmasının ardından dün Gazze Şeridi’ne intikal etmiştir. İkinci parti yardımımızın da kısa süre içinde Gazze Şeridi’ne ulaştırılması öngörülmektedir.

Halkımızın yardımseverlik ve dayanışma hislerinin bir göstergesi olan ve ülkemizin bölgemizde yaşanan her türlü insani drama karşı duyduğu hassasiyeti vurgulayan bu yardımımızın, dost ve kardeş Filistin halkının acil ihtiyaçlarının giderilmesi çabalarına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.

Ülkemizin gerek BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) aracılığıyla, gerek doğrudan yapmakta olduğu yardımlar önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir.