#

Bakanlığı Takip Edin:

No:224, 6 Ekim 2011, Türkiye-İngiltere Tatlıdil Forumu Hk.

Sayın Bakanımız, Sayın Başbakanımızın 2011 Mart ayında İngiltere’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında kurulan ve Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkileri daha da geliştirmeyi hedefleyen “Türkiye-İngiltere Tatlıdil Forumu”nun Ditchley Park’ta (Oxfordshire) düzenlenecek ilk toplantısına iştirak etmek üzere 7 Ekim 2011 tarihinde İngiltere’yi ziyaret edecektir.

Sözkonusu Forum, siyasi şahsiyetler ile iş, basın, sanat ve bilim çevrelerinin katılımlarıyla dönüşümlü olarak yıllık toplantılar temelinde düzenlenecektir. Forum’un ilk toplantısında küresel ekonomi, Ortadoğu’daki gelişmeler, AB-Türkiye ilişkileri, enerji güvenliği, göç hareketleri ile 21’nci yüzyılda güvenlik ve savunma temalarının ele alınacağı paneller tertiplenecektir.

Forum’un Eşbaşkanlıklarını Türk tarafından Dışişleri eski Bakanı Sayın Yaşar Yakış ve İngiltere tarafından Dışişleri eski Bakanı Jack Straw üstlenmiş bulunmaktadır.

Sayın Bakanımız, Forum’un açılışı vesilesiyle 7 Ekim’de düzenlenecek akşam yemeğinde katılımcılara hitap edecek, bu vesileyle sözkonusu akşam yemeğinde bir konuşma yapması öngörülen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’la ve Forum’a katılan İngiliz siyaset, bilim, basın ve iş çevrelerinin temsilcileriyle temaslarda bulunacaktır.

Tatlıdil Forumu son dönemde İngiltere’yle ilişkilerimizde kaydedilen ivmenin siyasi, ekonomik, kültürel ve beşeri alanlarda daha da ileriye taşınmasına önemli katkılarda bulunacaktır. Tatlıdil Forumu seneye ülkemizde düzenlenecektir.