Macaristan'ın Siyasi Görünümü

Parlamento tarafından seçilen Devlet Başkanı, devletin başı olup ulus birliğinin temsilcisidir; devlet mekanizmasının demokratik işleyişini gözetmektedir; silahlı kuvvetlerin başkomutanıdır. Anayasa gereğince Devlet Başkanları en fazla 2 kez 5 yıl için seçilebilirler. Janos Ader 13 Mart 2017 tarihinde Parlamento tarafından Macaristan’ın 5. Devlet Başkanı olarak ikinci bir dönem için tekrar seçilmiştir.

Macaristan, 1989 yılında parlamenter demokrasi rejimine geçmiştir. Tek kamaralı Parlamento, dört yıllık bir süre için seçilen 199 milletvekilinden oluşmaktadır. Seçimlerde tek parti için %5, iki partili ittifaklar için %10, üç ve daha fazla parti içeren ittifaklar için %15 seçim barajı uygulanmaktadır.

Macaristan’da Nisan 2010’dan bu yana Fidesz partisi lideri Viktor Orban başkanlığındaki Fidesz ile Hristiyan Demokratik Halkçı Parti’den (KDNP) müteşekkil koalisyon iktidardadır. Son genel seçimler 8 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilmiş, Başbakan Orban liderliğindeki Fidesz-KDNP ittifakı %48,9’luk oy oranıyla seçimi kazanmış ve 134 milletvekiliyle parlamentoda üçte ikilik çoğunluğu elde etmiştir. 8 Nisan seçimlerinden sonra başta ana muhalefet partisi Jobbik’in lideri Gabor Vona olmak üzere, muhalefet partisi liderleri istifa etmişlerdir.

Macaristan’da 13 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen yerel seçimlerde, Budapeşte’nin (1,7 milyon nüfus) dışındaki 23 büyük kentin (nüfusu 50.000 üzerinde olan) 13’ünde Belediye Başkanlığını Fidesz-KDNP koalisyonu kazanmıştır. Budapeşte dahil diğer 10 Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı ise muhalefetin oluşturduğu koalisyon kazanmıştır.