#

İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı İstanbul’da düzenlendi, 13 Aralık 2017

İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı İstanbul’da düzenlendi, 13 Aralık 2017

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Konseyi, 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı, ABD Başkanının hukuka aykırı bir şekilde Kudüs’ü İşgalci Güç İsrail’in sözde başkenti olarak tanıdığını açıklaması sonucu meydana gelen gelişmeleri ele almak amacıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine aynı gün yapılmakta olan İİT İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısına hazırlık mahiyetinde düzenlendi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Toplantı Başkanı sıfatıyla yaptığı açılış konuşmasında, İslam dünyasının, güçlü ve cesaretli bir şekilde, haklı davalarında Filistinli kardeşlerimizin yanında durmaları gerektiğini vurguladı.

Toplantı açılışında, Bakan Çavuşoğlu’nun yanı sıra Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ve İİT Genel Sekreteri Yousef bin Ahmad Al-Othaimeen tarafından da hitaplarda bulunuldu.

Toplantı sonunda Bakanlar Konseyi kararı kabul edildi: http://www.mfa.gov.tr/iit-disisleri-bakanlari-konseyi-olaganustu-toplantisi_nda-kabul-edilen-karar.tr.mfa