#

Fransa

FRANSA – YOL REHBERİ

1) VİZE

Schengen sahasına dâhil AB ülkelerinde ve İsviçre’de yasal ikamet izni bulunan vatandaşlarımızın Fransa’ya yapacakları seyahatlerinde veya transit geçişlerinde vize almalarına gerek bulunmamaktadır.

Ülkemiz ve Schengen sahası dışında ikamet eden umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın Fransa’ya gelmeden önce bulundukları ülkelerdeki Fransa Temsilciliklerine müracaat ederek vize almaları gerekmektedir.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.

5 Nisan 2010 tarihinden bu yana, Schengen konvansiyonu üye ülkelerinden biri tarafından düzenlenmiş ve geçerliliği olan uzun süreli vize hamili vatandaşlarımız, diğer üye ülkelerin topraklarında serbest dolaşım iznine sahiptir. (Bu uygulama kapsamında, havayoluyla seyahat eden vatandaşlarımızın Schengen bölgesine ilk girişlerini vize aldıkları Schengen üyesi ülkeden yapmalarına yerel makamlarca dikkat edildiği bilinmektedir).

Fransa için vize başvuru sırasında pasaportlarda dikkat edilen bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar, pasaportta en az iki boş sayfa bulunması ve pasaportun vizenin sona eriş tarihinden itibaren en az üç ay süreyle geçerliliğe sahip olmasıdır.

İngiltere’nin Schengen ülkeleri vize mevzuatına dâhil olmaması nedeniyle, bu ülkede mukim vatandaşlarımızın Fransa’dan transit olarak geçebilmeleri için İngiltere’deki Fransız Konsolosluklarından transit vizesi almaları gerekmektedir. Sınırlarda transit vizesi verilmemektedir. Tek ve çift transit vize harcı 60 Euro'dur.

Karayoluyla yapılan seyahatlerde Bulgar sınır kapılarında transit vize verilmesi uygulaması 1 Ocak 2007 tarihinde, Bulgaristan’ın AB üyeliğiyle birlikte kaldırılmıştır. Transit vizelerin Bulgar Temsilciliklerinden alınması zorunluluğu karşısında, bilhassa Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı sorunların giderilmesi amacıyla, Bulgaristan ile 10 Mart 2007 tarihinde bir Anlaşma imzalanmıştır. 10 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe giren bu Anlaşma uyarınca, AB ülkeleri / Schengen vizesi hamili veya AB / Schengen ülkeleri ile İsviçre ve Lihtenştayn'da ikamet izni bulunan umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza Bulgaristan üzerinden 5 güne kadar vizesiz transit geçiş hakkı sağlanmıştır. Bu uygulama hususi pasaport hamili vatandaşlarımızı kapsamamaktadır.

Yukarıda belirtilen şartları taşımayan umuma mahsus ya da hususi pasaport hamili vatandaşlarımızın Bulgaristan'ın dış temsilciliklerinden transit vize almaları gerekmektedir. Keza, Yunanistan'ı ziyaret etmek isteyen ya da bu ülkeden transit geçmek isteyen vatandaşlarımız da (diplomatik ve hizmet pasaport hamilleri hariç) Yunan vize rejimine göre vizeye tâbidirler.

İsviçre’nin 2008 yılı Aralık ayından itibaren Schengen sahasına dâhil olmasıyla birlikte, Fransa’da yasal oturma izni bulunan ve en az üç ay geçerli umuma mahsus pasaport hamili olan vatandaşlarımız, sözkonusu belgeleri ibraz etmeleri kaydıyla, İsviçre’ye vize almadan seyahat etme imkânına sahip olmuşlardır.

Sırbistan'da 1 Nisan 2009 tarihi itibariyle yürürlüğe giren "Yeni Yabancılar Yasası" ile, sözkonusu tarihten itibaren anılan ülke sınır kapılarında yabancılara vize verilmesi yönündeki uygulamaya son verilmiştir. Bununla birlikte, AB ve Schengen ülkelerinde yasal oturma izni olan vatandaşlarımızın, geçmiş yıllarda olduğu gibi, beş gün içinde Sırbistan'dan ayrılmak kaydıyla, bu ülkeden vizesiz olarak transit geçişlerine izin verilmesi uygulamasına devam edilmektedir. Öte yandan, vatandaşlarımızdan Sırbistan’dan geçerken Türk veya Fransız pasaportlarını ibraz etmeleri istenmektedir. Münhasıran Fransız kimlik kartı bu ülkeden geçmek için yeterli olmamaktadır.

Sırbistan’da 2014 yılında yürürlüğe giren yeni trafik kanunu oldukça ağır cezalar içermektedir. Vatandaşlarımızın seyahatleri süresince trafik kurallarına uymaları, hız sınırlarına dikkat etmeleri ve hatalı sollama yapmamaları tavsiye edilmektedir. Sırbistan’a karayoluyla seyahat edecek ya da bu ülkeden transit geçecek vatandaşlarımızın riayet etmeleri gereken hususlara ilişkin detaylı bilgiye http://www.mfa.gov.tr/sirbistan.tr.mfabağlantısından ulaşılması mümkündür.

2) YOL GÜZERGÂHI VE SINIR KAPILARI

İngiltere’de mukim vatandaşlarımızın karayoluyla ülkemize gitmeyi tercih etmeleri durumunda, Fransa'yı İngiltere'ye bağlayan "Eurotunnel"i kullanmak suretiyle, Fransa’nın Calais şehrinden giriş yaparak İtalya’ya gitmeleri halinde Fransa’dan transit olarak geçmeleri gerekmektedir. Eurotunnel'i, taşıt başına Temmuz ve Ağustos aylarında takriben 200 Euro’luk bir ücret karşılığında kullanacak olan vatandaşlarımız Fransa'ya araçlarıyla 35 dakikada ulaşabilirler. Eurotunnel’e ilişkin güncel ücret tarifelerine https://www.eurotunnel.com/ adresinden ulaşılması mümkündür.

İngiltere'de mukim vatandaşlarımızın Dunkerque veya Calais üzerinden Fransa'ya ayrıca denizyoluyla ulaşmaları mümkündür. Temmuz ve Ağustos aylarında taşıt başına 40 ila 70 Euro karşılığında, Fransa ve İngiltere arasında en hızlı deniz seferlerini icra eden Dover-Calais feribotu kullanılabilir (hızlı feribotla 35 dakika/normalde 90 dakika). Dover'den Dunkerque istikametindeki deniz seferleri ise 2 saatte icra edilmektedir (Temmuz ve Ağustos aylarında maliyeti taşıt başına 30 ila 70 Euro arasında değişmektedir). İngiltere’den Fransa’ya feribot seferlerine ilişkin güncel ücret tarifelerine http://www.chunnel.org.uk/ferry.htmadresinden ulaşılması mümkündür.

Vatandaşlarımızın izleyebileceği güzergâhlar aşağıda maruzdur:

1) İtalya’dan feribot ile ülkemize gidilecekse:

Fransa'ya deniz yoluyla Calais üzerinden giriş yapıldığında, A26 otoyolu devamında A1 otoyolu ile Paris istikametine, oradan da A6 otoyolu ile Liyon istikametine gidilmelidir. Calais ile Liyon arası yaklaşık 862 km'dir. Fransa'ya deniz yoluyla Dunkerque üzerinden giriş yapıldığında ise, Lille istikametinde A25 otoyolu alınmalı ve Lille yakınlarında A1 otoyoluna geçilmelidir. A1 otoyolunda Cambrai mevkiine ulaşıldığında, A26 otoyolu Liyon istikametine alınmalıdır. Dunkerque ile Liyon arası yaklaşık 771 km'dir.

2) Karayolu tercih edildiği takdirde:

Manş Denizi'nden Fransa’ya geçip, kıyı şeridi üzerinden (Dunkerque istikametinde) Belçika’ya giriş yapıldıktan sonra, Belçika’daki vatandaşlarımızın izlediği Avrupa karayolu kullanılabilir.

Fransa’dan hareketle Almanya üzerinden Viyana’ya gidilmek suretiyle arabalı tren yolculuğu da son yıllarda tercih edilen bir seyahattir. Bunun yanı sıra, Kuzey İtalya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Bulgaristan/Yunanistan güzergâhını kullanarak karayolu ile ülkemize gidilebilmektedir.

3) Havayolu tercih edildiği takdirde:

Paris’in Charles de Gaulle ile Orly havaalanlarından yıl boyunca İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarına THY, Air France, Pegasus, Lufthansa, Sun Express, Onur Air ve Atlas gibi çeşitli firmalarca uçuş gerçekleştirilmektedir. Yaz tatili döneminde ise bunlara ilaveten Paris’in aynı havaalanlarından İzmir, Antalya ve Bodrum’a yönelik ek seferler düzenlenmektedir.

Ayrıca vatandaşlarımızın Fransa’nın Liyon (THY, Pegasus, Sun Express, Atlas), Marsilya (THY, Pegasus, Atlas), Nice (THY, Atlas), Montpelier (Atlas), Toulouse (THY), Bordo (THY), Nant (Charter), Saint Etienne (Pegasus, Atlas) ve Strazburg (Sun Express) kentlerinde bulunan havaalanlarından ülkemize uçakla seyahat edebilmeleri mümkündür.

Buna ek olarak, çevre ülkelerdeki Cenevre, Mulhouse-Basel, Frankfurt ve Stuttgart havaalanlarını kullanmak veya Paris üzerinden aktarma yapmak suretiyle ülkemize seyahat etme imkânı bulunmaktadır.

3) GÜMRÜK

Fransa ve diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeler tarafından ortak gümrük kuralları uygulanmaktadır.

Fransa'ya yolcu beraberinde 200 adet sigara, 100 adet küçük puro veya 50 adet puro veya 250 gr tütün; 500 gr kahve; 100 gr çay; 16 litre bira, 4 litre şarap veya 22 dereceyi geçen içkilerden 1 litre, 22 dereceyi geçmeyenlerden 2 litre, 50 gr parfüm ve 25 cl koku (eau de toilette) sokulmasına izin verilmektedir.

15 yaşından büyük kişiler için;

- Hava ve deniz yolu dışında başka bir yolla ülkeye giriş yapanların beraberinde getirdikleri eşyalardan 300 Euro ve üzeri değere sahip olanları,

- Hava veya deniz yolu ile ülkeye giriş yapanların beraberinde getirdikleri eşyalardan 430 Euro ve üzerinde değere sahip olanları,

- 15 yaşından küçük kişiler için, beraberinde getirdikleri eşyalardan 150 Euro ve üzeri değere sahip olanları gümrüğe beyan etmeleri gerekmektedir.

Fransa’ya yapılacak girişlerde vatandaşlarımızın beyana tabi eşyası olduğu takdirde gümrük memurlarına bilgi vermeleri gerekmektedir. Kontroller sırasında yanıltıcı veya eksik beyanda bulunulduğunun anlaşılması durumunda, yüklü para cezaları uygulanmaktadır. Ayrıca, ziynet eşyalarının bavula konulmaması gerekmektedir. Aksi takdirde, havaalanlarında yapılan denetimlerde, ziynet eşyası bavullarda bulunduğu tespit edilen vatandaşlarımızın sözkonusu malları, Fransız Gümrük mevzuatı uyarınca ticari mal olarak değerlendirilmekte ve faturaları talep edilerek burada kayıtlı değer üzerinden KDV alınmakta ve ayrıca ceza uygulanmaktadır.

Uyuşturucu madde ve uyuşturucu özelliği taşıyan maddelerin Fransa’ya sokulması kesinlikle yasaktır.

Tatil dönüşlerinde diğer ülkeler üzerinden Fransa’ya girişte özellikle dikkat edilmesi gereken husus marka taklidi eşya bulundurulmamasına özen gösterilmesidir. Titizlikle yapılan gümrük kontrolleri sırasında tespit edilen taklit markalı eşyalar için o malın gerçek marka fiyatının iki katı ödetildiği gibi, ayrıca üç yıla kadar da hapis cezası da uygulanmaktadır.

Fransa'ya giriş yapacak vatandaşlarımız, veterinerden sağlık muayenesinden geçtiğine dair bir belge ibraz etmek şartıyla, beraberlerinde en fazla beş evcil hayvan (en fazla 30 akvaryum balığı) bulundurabilirler. Kedi ve köpekler için Fransa'ya gelmeden en erken 30 gün önce kuduz aşısı yaptırmak zorunludur. Belirtilen bu sağlık koşullarına uyulmaması durumunda, evcil hayvanlar Türkiye'ye geri gönderilmekte veya karantinaya alınmakta, hatta itlâf edilebilmektedir. Bununla birlikte, saldırgan ve tehlikeli köpek cinslerinin (staffordshire terrier, Amerikan staffordshire terrier, mastif, boerboel, tosa, molosser cinsi köpekler) Fransa’ya sokulması yasaktır.

Vatandaşlarımızın Türkiye'den gelirken beraberlerinde taze yiyecek, özellikle süt ve süt mamulleri ile et ve et mamulleri getirmemeleri, bunların Fransa'ya sokulmasının yasak olmasından dolayı tavsiye edilir. Diğer yandan, şahsi kullanım amaçlı ilaç, bebeklere yönelik mama ve süt tozunun Fransa'ya girişi yasak değildir. Bir malın Fransa’ya sokulması hakkında tereddüt olması durumunda, Türkiye’deki Fransız Büyükelçiliği (Ankara) veya İstanbul Başkonsolosluğu ile temasa geçilmesinde fayda bulunmaktadır.

Fransa’dan kişi başına en fazla 10.000 Euro tutarında nakit para, döviz, çek veya menkul değer çıkarılabilir. Aynı sınırlama, bu ülkeye giriş yapacak vatandaşlarımız için geçerlidir. Bu rakamın üzerindeki meblağlar gümrükte beyan edilmelidir. Gümrük beyan işlemlerinin Fransa’dan ayrılmadan 2 gün öncesine kadar https://pro.douane.gouv.fr/ adresi üzerinden beyan formu doldurularak da internet üzerinden beyanda bulunmak mümkündür. Form doldurulduktan sonra kayıt numarasının saklanması veya kaydın bir örneğinin alınması, gümrükte yapılabilecek bir kontrol sırasında kolaylık sağlayacaktır.

Taşıtlarda, depodaki yakıta ilaveten 10 litrelik bir benzin bidonunun bulunmasına izin verilmektedir.

Araçlarda herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Araçların teknik kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Geçerli bir sigorta belgesi (carte verte) bulundurulması mecburidir. Ayrıca, ülkeye sokulan araçlarla altı aydan fazla kalınması durumunda ithalat vergisi ödenmesi gerekmektedir. Fransa'dan geçiş yapacak veya bu ülkede altı aydan kısa bir süre için kalacak olan vatandaşlarımız araçlarını bir AB üyesi ülke vatandaşına devredemez, kiralayamaz veya ödünç veremez.

Turistik amaçla ve karayoluyla ülkemize giriş yapacak Türk veya yabancı uyruklu kişilerin beraberlerinde getirdikleri özel araçlarının giriş-çıkış işlemleri sınır kapılarımızdaki "1 No’lu Taşıt Takip Programı"na kaydedilmektedir. Taşıtlarıyla Türkiye'ye gelecek vatandaşlarımızın, gümrük kapılarında sorun yaşamamaları için, T.C. kimlik numaraları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımız T.C. kimlik numaralarını http://tckimlik.nvi.gov.tr/web/ internet adresinden nüfus bilgilerini girerek ya da herhangi bir işlem için Başkonsolosluklarımıza başvurduklarında öğrenebilirler.

13.10.2015 tarihinde yürürlüğe giren 2015/8113 sayılı Bakanlar Kurulu çerçevesinde, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın kişisel kullanımlarına mahsus kara taşıtlarına verilecek geçici ithalat izni süresi 6 aydan 24 aya çıkarılmıştır.

Bu bağlamda; sözkonusu 24 aylık süreden yararlanmak için kişinin, Türkiye Gümrük Bölgesine girişinden önceki bir yıl içerisinde en az 185 gün süreyle fiilen yurtdışında bulunması gerekmektedir.

Sözkonusu taşıtın, taşıt sahibi ve taşıt sahibinin ikamet yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan eşi veya usul ya da füruu olan kişiler dışındaki kişilerce kullanılması mümkün bulunmamaktadır.

Buna göre, bahsekonu Bakanlar Kurulu Kararının yürürlüğe girdiği tarih olan 13.10.2015 tarihinden önce geçici ithali gerçekleşen yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarından;

- İzin süreleri devam edenler ile yurtta kalma süreleri içiresinde yurtdışına çıkarılmayan veya herhangi bir gümrük idaresine teslim edilmeyenlerin süreleri, müracaat edilmesi halinde 730 güne tamamlanmakta,

- Sürelerin tamamı kullanılmadan yurtdışına çıkan taşıtların tekrar Türkiye’ye girişinde süreleri 730 güne tamamlanmakta,

- Sürelerin tamamı kullanılarak taşıtın yurtdışına çıkışının gerçekleştirilmiş olması halinde yeniden Türkiye’ye taşıt getirebilmesi için kişi ve taşıtın, çıkış tarihinden itibaren en az 185 gün süreyle fiilen yurtdışında bulunmaları gerekmektedir.

Konuya ilişkin soru ve taleplerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın +90 312 444 8 482 numaralı Çağrı Merkezi’ne iletilmesi mümkündür.

Sahibi/yöneticisi bulundukları şirketler adına kayıtlı araçlar ile Türkiye’ye gitmek istemeleri halinde vatandaşlarımızın, Başkonsolosluklarımıza başvurarak ‘‘şirket aracı belgesi’’ almaları gerekmektedir. Bu belgenin tanzimi için vatandaşlarımızın nüfus hüviyet cüzdanı, şirket ticaret sicil kayıt belgesinin aslı ve iki adet fotoğraf ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın araçlarını Türkiye’ye seyahat amacıyla başka kimselere vermeleri durumunda, araç sahibinin nüfus hüviyet cüzdanı, aracın ruhsatnamesi (carte grise) ve iki adet fotoğraf ile Başkonsolosluklarımıza bizzat gelerek Türkiye’ye gidecek kimseye vekâlet vermesi gerekmektedir. . (Taşıtın sahibi ile vekâleten getirecek olan kişilerin, her ikisinin de yurt dışında yerleşik olmaları gerektiğinden, araçla Türkiye’ye giriş yapılmak istenen tarihten geriye doğru 365 gün içerisinde en az 185 gün yurt dışında bulunmuş olmaları gerekmektedir.)

4) KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

Yol güvenliği konusunda herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Gerek otoyollarda, gerek devlet yollarında trafik işaretlerine ve hız sınırlarına uyulduğu takdirde güvenli bir yolculuk yapılması mümkündür.

Yol güvenliği konusunda herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Gerek otoyollarda, gerek devlet yollarında trafik işaretlerine ve hız sınırlarına uyulduğu takdirde güvenli bir yolculuk yapılması mümkündür.

Yol güvenliği bakımından vatandaşlarımız, pasaport, nüfus cüzdanı gibi kıymetli belgelerini yanlarında bulundurmalıdır. Ayrıca, beraberlerinde fazla miktarda para bulundurmamaları tavsiye olunur.

Son yıllarda Fransız hükümeti hız sınırları konusunda önemli karayolu ve otoyollara sabit ve hareketli radarlar yerleştirmiştir. Hız sınırlarına uymayanlara ağır para cezaları uygulanmaktadır. Fransa’da otoyollar ücrete tabidir. Otoyollarda hız sınırı 130km’dir.

Otoyollarda her 20 km’de bir her türlü imkânı sunan konaklama yerleri ile her 50 km’de benzin ve diğer ihtiyaçların karşılanacağı tesisler mevcuttur. Fransa sınırları içinde trafik kurallarına ve Avrupa Birliği standartlarına uyulduğu takdirde sorunsuz bir seyahat yapmak mümkündür.

Fransa’da trafik sağdan akmaktadır. Trafik işareti bulunmayan kavşaklarda, sağdan gelen aracın; göbeklerde ise göbek içinde seyreden aracın geçiş üstünlüğü vardır.

Araç hareket halindeyken ön ve arka koltuklarda oturan her yolcunun emniyet kemeri kullanması zorunludur. Gündüzleri de farların açık tutulması tavsiye edilir.

Sabah erken saatlerde ve akşamüstü mesai saatleri bitiminde otoyollar da dahil olmak üzere trafik sıkışıklığı yaşanmaktadır. Şehir içinde otobüs ve metro, tren ve tramvayların düzenli seferleri vardır.

Herhangi bir arıza halinde, otoyollarda kısa mesafelerle imdat telefonları bulunmaktadır. Bu telefonların ahizesi kaldırıldığında arızanın meydana geldiği bölgeye bağlı otomobil arıza servisi ile temas kurulmakta ve gereken yardıma ulaşılabilmektedir.

Acil durumlarda polise ulaşmak için 112 ve 17, acil tıbbi durumlarda ve yangında 15 ve 18 numaralı telefonlar aranabilir.

5) TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Ölümle sonuçlanmayan trafik kazalarında hapis cezası uygulanmamaktadır. Ancak, kırmızı ışıkta geçilmesi, alkollü araç kullanılması, ters yönde gidilmesi, hız sınırının aşılması araç sahiplerinin sulh ceza hâkiminin önüne çıkmasını gerektirdiği gibi, ağır trafik cezaları (1.500 Euro'ya kadar para cezası veya ehliyetin iptali gibi hak mahrumiyetleri) da ödemeleri sözkonusu olabilir.

Ölümle sonuçlanan trafik suçlarına hapis cezası verilmektedir.

Kazaya sebebiyet verme durumunda, özellikle ölüm ve yaralanma durumlarında uygulanan mevzuat: Bu gibi durumlarda olay yerine gelen polis durumu tespit eder. Savcı olay yerine gelip incelemesini yaptıktan sonra kazaya sebebiyet vereni tutuklamak üzere mahkemeye sevk eder. Kaza sonucunda meydana gelen yaralanma olaylarında 75.000 Euro ve 5 yıla kadar hapis cezası, ölüm olaylarında ise 100.000 Euro ve 7 yıla kadar hapis cezası verilmektedir.

Fransa’da ön ve arka koltuklarda kemer takma mecburiyeti vardır. 10 yaşından küçük çocukların ön koltukta oturmaları yasaktır. Otoyol, devlet yolu ve şehir içinde trafik kurallarına uyulmadığı takdirde ağır trafik para cezaları uygulanmaktadır.

Şehirlerarası yollarda azami hız 90 km, otoyollarda 130 km'dir (yağışlı havalarda 110 km). Fransa’da sağdan gelen araca aksi işaret bulunmadığı hallerde öncelik tanınmaktadır. Bu kuralın tek istisnası döner kavşaklarda soldaki aracın (kavşak içindeki) önceliğinin bulunmasıdır.

Fransa’ya gerçekleştirilecek bir yıldan kısa ziyaretlerde Türk sürücü belgelerinin kullanılması mümkündür. Turistler ve geçici süre için Türkiye’ye seyahat edenler, Türkiye’de Fransız sürücü belgesiyle araç kullanabilirler.

6) DUYURULMASINDA YARAR GÖRÜLEN DİĞER HUSUSLAR

23.03.2007 tarihinden itibaren yürürlükten bulunan, vatandaşlarımızın Yurtdışına Çıkış Harcından muaf tutulmaları için pasaportlarına Başkonsolosluklarımızda yapılan kaşe tatbiki uygulamasına son verilmiştir. Bu itibarla, yurtdışında oturma izin belgelerini sınır kapılarımızdaki görevlilere ibraz eden kişilerden, başka bir belge veya kaşe talep edilmeksizin çıkış harcı alınmayacaktır. Ayrıca, pasaportlarında "işçidir", "işçi ailesidir", "işçi çocuğudur" veya "Süresiz / ...........tarihleri arasında yurtdışında oturma ve/veya çalışma izni bulunmaktadır." şeklinde dış temsilciliklerimizce tatbik edilmiş kaşe bulunan kişilerden de oturma izin belgelerinin ibrazı aranmadan çıkış harcı tahsil edilmeyecektir.

Fransız sınır makamları son dönemde sıklıkla, Türkiye’ye gidecek olan 18 yaşından küçük Türk çocuklarının, ülkeden ayrılışlarından önce bağlı bulundukları Valiliklere başvurarak “Yurtdışı çıkış izin belgesi” (document de circulation pour étranger mineur/ titre d’identité républicain pour étranger mineur né en France) almalarını isteyebilmektedir. Fransız vatandaşlığı olan 18 yaşından küçük çocuklardan ise, velayeti altında bulundukları kişilerden ayrı seyahat etmeleri halinde benzer bir belge (autorisation de sortie du territoire national) talep edilmektedir. 18 yaşından küçük vatandaşlarımızın ve ailelerinin, Fransa’ya dönüşlerinde herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için bu hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bu hususlara ilaveten, nüfusa tescilleri yapılmadan çocuklara pasaport tanzim edilmesinin mümkün olmaması nedeniyle, çocukların doğumunun yaz tatiline çıkılmadan vakitlice Başkonsolosluklarımıza bildirilmesi tavsiye edilmektedir.

Yurtdışında oturma ve çalışma izni bulunan vatandaşlarımız ve müstakil pasaport hamili yedi yaşından büyük çocuklarının harçtan muaf olabilmeleri için, mezkûr yasa uyarınca 2007 yılı Temmuz ayından itibaren pasaportlarına tatbik edilen “Yurtdışında oturma ve çalışma izni bulunmaktadır” şeklindeki kaşe tatbiki uygulamasına 3 Haziran 2008 tarihi itibarıyla son verilmiştir.

Yurtdışındaki vatandaşlarımız Türkiye’den çıkışlarında, sadece oturma izin belgelerini (Fransa için: titre de séjour / carte de résident) çıkış kapılarındaki görevlilere göstermek suretiyle anılan harçtan muaf tutulmaktadırlar. Daha önce pasaportlarına, “Yurtdışında oturma ve çalışma izni bulunmaktadır” kaşesi tatbik edilen veya pasaportlarında “İşçidir”, “İşçi ailesidir”, “İşçi çocuğudur” şeklinde kaşe bulunan vatandaşlarımızdan ise başka bir belge talep edilmemektedir.

Türkiye’ye T.C. pasaportlarıyla seyahat edecek vatandaşlarımızın çıkış kapılarında herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için kendilerinin ve müstakil pasaport hamili olan yedi yaşından büyük çocuklarının oturma kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Çift uyruklu vatandaşlarımız ise Fransız pasaportu ve/veya kimliğiyle Türkiye’ye seyahat ettikleri takdirde harçtan muaf tutulmaktadır.

Geçerlilik süresi bitmekte olan oturma kartlarını yenilemeden veya çocukları için gerekli oturma/kimlik kartı işlemlerini yaptırmadan ülkemize giden vatandaşlarımız, Türkiye'deki Fransız temsilciliklerine başvurarak geri dönüş vizesi almak zorunda kalmakta ve vize işlemlerinin uzun sürmesi sebebiyle mağduriyetler yaşamaktadırlar.

Bu itibarla, yaz tatilinde Türkiye’ye seyahat edecek vatandaşlarımızın Fransa’ya geri dönüşleri sırasında mağdur olmamaları amacıyla, kendi oturma kartlarının (titre de séjour) yanı sıra, çocuklarının "Dolaşım Belgeleri (DCEM)” ve 'Cumhuriyet Kimlik Belgelerinin (TIR-carte républicaine)” geçerlilik tarihlerini kontrol etmeleri önemle tavsiye olunur.

Reşit olan Fransız vatandaşlarına, 1 Ocak 2004- 31 Aralık 2013 tarihleri arasında düzenlenmiş olan ve geçerlilik süreleri 10 yıldan 15 yıla yükseltilen Fransız kimlik kartlarının ülkemize giriş-çıkışlarda geçerli bir belge olarak kabul edilmektedir.

Fransa’ya görevle gelecek resmi pasaport (gri: Hizmet Pasaportu veya yeşil: Hususi Pasaport) hamillerinin beraberlerinde, sadece talep edildiğinde ibraz edilmek üzere, bir görevlendirme yazısı bulundurmaları; özel seyahatlerde ise seyahat sigortası, dönüş uçak bileti ve kalacak yer (otel rezervasyonu vb.) bilgilerine ilişkin belgeler ile, kalacak süre için yeterli para bulundurmaları sınır kapılarında sorun yaşanmaması açısından faydalı olacaktır.

7) TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR

 • Paris Büyükelçiliği
  16 avenue de Lamballe 75016 Paris
  Tel: +33 1 53 92 71 11/12/13
  Faks: +33 1 45 20 41 91

E-posta: ambassade.paris@mfa.gov.tr

 • Paris Başkonsolosluğu
  44 rue de Sèvres 92100 Boulogne-Billancourt
  Tel : +33 1 47 12 30 30 (Santral), +33 1 80 14 63 35 (Konsolosluk Çağrı Merkezi)
  Faks: +33 1 47 12 30 50

E-posta: consulat.paris@mfa.gov.tr

 • Liyon Başkonsolosluğu
  87 rue de Sèze 69006 Lyon
  Tel: +33 4 72 83 98 40 (Santral)
  Faks: +33 4 78 24 86 75
  E-posta: consulat.lyon@mfa.gov.tr
 • Marsilya Başkonsolosluğu
  363 avenue de Prado 13008 Marseille
  Tel: +33 3 91 29 00 20 (Santral)

Faks: +33 4 91 22 78 21

E-posta: consulat.marseille@mfa.gov.tr

· Strazburg Başkonsolosluğu
10 rue Auguste Lamey 67000 Strasbourg
Tel: +33 3 88 36 68 14 (Santral)

Faks: +33 3 88 37 97 39

E-posta: consulat.strasbourg@mfa.gov.tr

 • Bordo Başkonsolosluğu

29 allées de Chartres 33000 Bordeaux

Tel: +33 5 56 06 05 00 (Santral)

E-posta: consulat.bordeaux@mfa.gov.tr

 • Nant Başkonsolosluğu

20 quai François Mitterrand 44200 Nantes

Tel: +33 2 40 75 73 87 (Santral)

Faks: + 33 982 63 77 98

E-posta: consulatturque@bbox.fr

· Monako Fahri Konsolosluğu

7 Rue du Gabian 98000 Monaco

Tel: +37 7 99 99 90 90
Faks: +37 7 99 99 85 85

E-posta: ilhami@aygun-monaco.com

 • THY Paris Bürosu:

8 Place de l’Opera 75009 Paris, Fransa
Tel: +33 1 56 69 44 20
Faks: +33 1 45 63 10 80

E-posta: info.par@thy.com

· THY CDG Havaalanı Satış Ofisi:

Paris CDG Airport Terminal 1, Hall 3, Kapi 22-24

Çağrı Merkezi: +33 8 25 80 09 02

Bilet satışı: +33 0 1 74 25 04 96

Yolcu ve Acente Destek: +33 1 74 25 00 95

İstasyon: +33 1 74 25 00 94

Kayıp Bagaj: +33 1 74 25 03 33

Yolcu ve Acente Destek: crm.paris@thy.com

İstasyon: thy.cdg@thy.com

· THY Marsilya Havaalanı Satış Ofisi:

Aeroport Marseille Provence Hall 1 13727 Marignane Cedex
Tel: +33 4 42 40 56 90

Çağrı Merkezi: +33 8 25 80 09 02

Faks: +33 4 42 14 33 51

E-posta: mrsops@thy.com, mrs.mrk@thy.com, mrs.grp@thy.com

· THY Bordo Havaalanı Satış Ofisi:

Aéroport de Bordeaux, Hall A, Cidex 86, 33700 Mérignac

Tel: +33 5 56 45 60 40

Çağrı Merkezi Tel: +33 8 25 80 09 02

E-posta: info.bod@thy.com

· THY Nice Havaalanı Satış Ofisi:

Aeroport Nice Cote D'Azur Terminal 1 06281 Nice Cedex 03
Tel: +33 4 93 21 44 79 (3 hat)

Çağrı Merkezi: +33 8 25 80 09 02

Faks: +334 93 21 44 80

E-posta: nceinfo@thy.com ve marketing.nce@thy.com

· THY Liyon St. EXUPERY Havaalanı Satış Ofisi:

Turkish Airlines Aeroport St. EXUPERY BP135 Terminal 1 69125 Lyon
Tel: +33 4 37 91 66 70

Kayıp Bagaj Tel: +33 4 37 91 66 73

Çağrı Merkezi: +33 8 25 80 09 02
Faks: + 33 4 72 35 08 54

E-posta: lysops@thy.com

 • THY Toulouse Bürosu:
  Tel: +33 5 61 78 98 59

Çağrı Merkezi: +33 8 25 80 09 02
Faks: +33 5 61 78 98 40

E-posta: tlsops@thy.com

 • THY Basel EuroAirport Bürosu
  Çağrı merkezi: +41 8 25 80 09 02
  Faks: +41 61 325 38 99
  Oktay Çetintaş (Yolcu ve terminal operasyon sorumlusu)
  Tel: +41 3 89 90 31 11
  E-posta: ocetintas@euroairport.com

Ayrıca, ülkede trafik, hava durumu, gümrük, sağlık, polis ve itfaiye hizmetleri için kısaltılmış telefon numaraları bulunmakta olup, bunlar:

  Polis: 17
  İtfaiye: 18
  Ambulans: 15
  Trafik durumu (otoyollar için): 3605 (Vinci autoroutes) veya 3620 (APRR AREA autoroutes)
  Hava durumu: +33 8 92 68 08 08 veya 3250, www.meteofrance.com
  Gümrük bilgi hattı: +33 8 11 20 44 44

  Seyahat için ise;

  Tren danışma: 36 35 veya +33 9 80 98 36 35)
  Paris Charles De Gaulle Havaalanı: +33 1 70 36 39 50
  Paris Orly Havaalanı: +33 8 92 56 39 50
  Strazburg Havaalanı: +33 3 88 64 67 67
  Marsilya Havaalanı: +33 8 20 81 14 14
  Nice Havaalanı: +33 8 20 42 33 33
  Deniz yolları: +33 1 40 81 21 22 Direction des affaires maritimes (DAM)
  Yol bilgi merkezi: www.bison-fute.gouv.fr (Bison Futé)
  Bütün Fransa’dan aranabilecek SOS Doktor numarası: 3624