#

Duyuru: 1, 08 Ocak 2015, 21. Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı Kış Okulunun Açılışı Hk.

“Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı” Türk dış politikasının ilgi alanındaki bölgelerden davet edilen genç diplomatların mesleğin gerektirdiği yetenek ve becerileri geliştirmelerine katkıda bulunmak ve Türk dış politikasının çeşitli vecheleri ile güncel uluslararası sorunlara ilişkin bilgiler sunmak amacıyla Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi tarafından 1992 yılından bu yana her yıl düzenlenmektedir.

Bugün 5 kıta ve 116 ülkeyi kapsar hale gelmiş bulunan program kapsamında şimdiye kadar 900’den fazla genç diplomata ülkemizde eğitim verilmiştir.

Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı bu yıl 12-27 Ocak 2015 ve 6-22 Nisan 2015 tarihlerinde kış ve yaz dönemi olarak iki kez düzenlenecektir. Kış Okulu kapsamında Latin Amerika, Asya, Afrika, Balkanlar, Orta Doğu Karayipler ve Pasifik’te yer alan 34 ülkeden birer genç diplomat Bakanlığımızın davetlisi olarak ülkemizde ağırlanacaktır. Programın Yaz Okulu için de 40 ülkeden birer genç diplomatın davet edilmesi planlanmaktadır.

Bakanlığımızın üst düzey yetkilileri ve önde gelen üniversitelerimizde görevli öğretim üyeleri tarafından dış politikamız, diplomasi, Türkiye’nin uygarlık mirası, tarihi ve kültürel derinliği ile birlikte uluslararası ve bölgesel konularda İngilizce konferanslar verilecektir. Katılımcılara ülkemizin ekonomik, tarihi, kültürel ve turistik zenginliklerinin tanıtılması amacıyla Kış Okulu kapsamında Nevşehir (Kapadokya) ve İstanbul’un, Yaz Okulu kapsamında ise İzmir ve İstanbul’un ziyaret edilmesi öngörülmektedir.

“21. Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı – Kış Okulu”nun açılışı Mövenpick Ankara Otel’de 12 Ocak 2015 Pazartesi günü saat 12:00’de yapılacaktır. Açılış konuşmaları basına açıktır.

Saygıyla duyurulur.