#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye-Romanya-Polonya Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı vesilesiyle Polonya’yı ziyareti, 25 Ağustos 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye-Romanya-Polonya Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı vesilesiyle Polonya’yı ziyareti, 25 Ağustos 2017

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Varşova’da gerçekleştirilen Türkiye-Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları siyasi-askeri danışmalarına katılmak üzere 25 Ağustos 2017 tarihinde Polonya’yı ziyaret etti.

Üçlü Toplantıda çeşitli işbirliği imkânları ve bölgesel konular ele alındı. Toplantının ilk oturumuna NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de katıldı.

Ziyareti sırasında ikili görüşmelerde de bulunan Bakan Çavuşoğlu, Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Melescanu ile ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi dâhil, ikili işbirliği konularını değerlendirdi.

Güncel gelişmeler ve NATO’nun önümüzdeki dönemdeki faaliyetleri Bakan Çavuşoğlu’nun NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüşmesinde ele alındı.

Bakan Çavuşoğlu, Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski ile Türkiye - Polonya ilişkilerini ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirilebilecek ziyaretleri değerlendirdi.

Görüşmeler sonunda Türkiye, Romanya ve Polonya Dışişleri Bakanları ortak basın toplantısı düzenlendi.

Bakan Çavuşoğlu, ziyareti vesilesiyle, Varşova Büyükelçiliğimizin yeni binasının resmi açılışını yaptı, Polonya’da yaşayan vatandaşlarımızla bir araya geldi.

Ziyaret sırasında ayrıca, 600 yıllık Türkiye-Polonya ilişkilerinin sembollerinden Hotin Barış Anlaşması tablosunun restorasyonunun ülkemizin Polonya'ya hediyesi olarak gerçekleştirilmesine ilişkin bir işbirliği protokolü imzalandı.