#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak üzere Almanya’yı ziyareti, 16-18 Şubat 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak üzere Almanya’yı ziyareti, 16-18 Şubat 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak üzere Almanya’yı 16-18 Şubat 2018 tarihlerinde ziyaret etti.

Konferans çerçevesinde Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile görüşen Bakan Çavuşoğlu, ülkemizin Suriye’de siyasi çözüm çabalarına verdiği desteği yineledi.

Bakan Çavuşoğlu Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev ile görüşmesinde, kardeş Kırgızistan’dan FETÖ terör örgütüyle daha etkin mücadele etmesi yönünde ülkemizin beklentisini tekrarladı.

Bakan Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel arasında gerçekleştirilen görüşmede, Türkiye-Almanya arasındaki ilişkileri daha ileriye götürecek adımlar üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati ile bir araya geldi. İki Bakan Türkiye-Arnavutluk ilişkilerini ve ülkelerimizin ortak gündemindeki bölgesel konuları ele aldı.

Münih Güvenlik Konferansı’nda Orta Doğu konularının ele alındığı “Genişleyen Körfez” panelinde konuşma yapan Bakan Çavuşoğlu bölgedeki durumu ve önümüzdeki dönemi değerlendirdi; barış, istikrar ve refahın temini için ortak çaba gösterilmesinin ve arabuluculuğun önemini vurguladı.