#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Bakanlar Toplantısı ve Irak’ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı’na katılmak üzere Kuveyt’i ziyareti, 12-14 Şubat 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Bakanlar Toplantısı ve Irak’ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı’na katılmak üzere Kuveyt’i ziyareti, 12-14 Şubat 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Bakanlar Toplantısı’na (DMUK) ve Irak’ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı’na katılmak üzere 12-14 Şubat 2018 tarihlerinde Kuveyt’i ziyaret etti.

12 Şubat Pazartesi günü Bakan Çavuşoğlu, Limak tarafından inşa edilen yeni Kuveyt Havalimanı şantiyesini ziyaret ederek, 4,5 milyar Dolar bütçeli proje hakkında bilgi aldı.

Bakan Çavuşoğlu Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi ile bir araya gelerek, ülkemizin Irak’a güçlü desteğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu aynı gün Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah El Hamid El Hamad El Sabah ile görüştü. Görüşmede iki Bakan Türkiye ve Kuveyt arasındaki ilişkileri ele aldı, bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

13 Şubat Salı günü DMUK Toplantısına katılan Bakan Çavuşoğlu, hitabında ülkemizin terörizmle mücadeleye katkıları ile DEAŞ, PKK/PYD ve diğer terör örgütleriyle mücadelede uluslararası toplumdan beklentilerimizi vurguladı.

DMUK Toplantısı çerçevesinde Bakan Çavuşoğlu’nun AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Igor Crnadak ve Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile gerçekleştirdiği ikili görüşmelerde gündemdeki konular ele alındı.

14 Şubat Çarşamba günü, Bakan Çavuşoğlu Irak’ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı’na katıldı.

Konferansta Bakan Çavuşoğlu ülkemizin Irak’ın komşusu, dostu ve güvenilir bir ortağı olarak Irak halkının yanında durmaya devam edeceğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca, ülkemizin Irak’a 5 milyar Dolar kredi kolaylığı sağlayacağını, 50 milyon Dolar tutarında proje desteğinde bulunacağını ve TİKA’nın bu ülkede yürütmekte olduğu yardımları ile ekonomik, sosyal ve kültürel projelerinin de devam edeceğini açıkladı.

İkili görüşmeler çerçevesinde Bakan Çavuşoğlu ve Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop arasında gerçekleştirilen görüşmede bölgesel konular ele alındı.