#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Sayın Cumhurbaşkanımıza refakatle Kırgızistan’ı ziyareti, 1-3 Eylül 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Sayın Cumhurbaşkanımıza refakatle Kırgızistan’ı ziyareti, 1-3 Eylül 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi bir ziyarette bulunmak ve Türk Konseyi 6. Zirvesi'ne katılmak üzere 1-3 Eylül 2018 tarihleri arasında Kırgızistan'ı ziyaret eden Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat etti.

1 Eylül Cumartesi günü, Sayın Cumhurbaşkanımız Bişkek Manas Uluslararası Havalimanı’nda Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ve eşi Aygül Ceenbekov tarafından resmi törenle karşılandı.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov başkanlığında yapılan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 4. Toplantısında, FETÖ ile mücadele ve iki ülke gündemindeki diğer konular en üst düzeyde ele alındı.

Aynı gün ülkemiz ile Kırgızistan arasında çeşitli alanda anlaşmalar imzalandı. Sözkonusu anlaşmalar, iki ülke arasındaki işbirliğini daha ileri taşıma ve derinleştirme yönünde mevcut ortak iradenin göstergesini teşkil etmektedir.

2 Eylül Pazar günü, Sayın Cumhurbaşkanımız, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile birlikte Türkiye-Kırgızistan İş Forumu’na katıldı.

Bakan Çavuşoğlu, Türk Konseyi Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı. Toplantıda 3 Eylül Pazartesi günü yapılan 6. Zirve Toplantısının son hazırlıkları ve gündem maddeleri gözden geçirildi.

Sayın Cumhurbaşkanımıza, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un da katıldığı törende Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı tevcih edildi.

Kırgızistan ziyareti çerçevesinde, Türk heyeti Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında, Ata Beyit anıt mezarlığını ve Kırgız yazar Cengiz Aytmatov ile 7 Nisan Şehitlerinin kabirlerini ziyaret etti.

Aynı gün Sayın Cumhurbaşkanımız, Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev'i ve Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov'u kabul etti.

Sayın Cumhurbaşkanımız Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov tarafından konuk devlet ve hükümet başkanlarının onuruna verilen resmi akşam yemeğine katılımının ardından 3’üncü Dünya Göçebe Oyunları'nın açılış törenine iştirak etti.

3 Eylül Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov'ın ev sahipliğinde düzenlenen Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi’ne katıldı. Zirvede yaptığı konuşmada, Sayın Cumhurbaşkanımız başta FETÖ olmak üzere terör örgütlerine karşı mücadelede işbirliğinin önemini vurguladı; uluslararası ticarette ABD Dolarına olan bağımlılığa karşı da ulusal para birimleriyle ticaret seçeneğine yoğunlaşılmasını önerdi.