#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Medeniyetler İttifakı 8. Küresel Forumu’na katılmak ve ikili görüşmelerde bulunmak üzere ABD’yi ziyareti, 17-20 Kasım 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Medeniyetler İttifakı 8. Küresel Forumu’na katılmak ve ikili görüşmelerde bulunmak üzere ABD’yi ziyareti, 17-20 Kasım 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 19-20 Kasım 2018 tarihlerinde New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in evsahipliğinde Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde düzenlenen Medeniyetler İttifakı 8. Küresel Forumu’na katılmak ve ikili görüşmelerde bulunmak üzere ABD’yi ziyaret etti.

Bakan Çavuşoğlu 17 Kasım tarihinde ABD’de yaşayan vatandaşlarımızla New York’ta bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, vatandaşlarımızın ABD'deki başarılarından gurur duyduğunu ve Türk-Amerikan toplumunun Türkiye-ABD ilişkilerinin geliştirilmesi yönündeki çabalarının devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Aynı gün Bakan Çavuşoğlu, New York’ta yeni Türkevi inşaatında incelemelerde bulundu.

19 Kasım Pazartesi günü Bakan Çavuşoğlu, BM Genel Merkezinde düzenlenen Medeniyetler İttifakı 8. Küresel Forumunun açılışına katıldı. Bakan Çavuşoğlu Forumun açılış konuşmasında, ülkemizin girişimleriyle 2005 yılında kurulan ve 146 üyeye ulaşan Medeniyetler İttifakı’nın BM’nin en fazla üyesi olan gruplarından birisi olduğunu, İttifak üyelerinin kalıcı barışın temini için birlikte çalıştığını ifade etti.

Forumun ardından Bakan Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le bir görüşme gerçekleştirdi.

20 Kasım Salı günü Bakan Çavuşoğlu, BM Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Toplantısına katıldı. Toplantıda ayrımcılık, yabancı düşmanlığı ve aşırıcılıkla mücadele konuları ele alındı.

Bakan Çavuşoğlu, yeni Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Ángel Moratinos’a görevinde başarılar diledi. Bakan Çavuşoğlu, Yüksek Temsilci Moratinos’un Medeniyetler İttifakı sürecine yeni bir ivme katacağına emin olduğunu vurguladı.

Aynı gün Bakan Çavuşoğlu, Slovenya Eski Cumhurbaşkanı, Su ve Barış Küresel Yüksek Düzeyli Paneli Başkanı Danilo Türk ile biraraya geldi.

Bilahare Vaşington’a geçen Bakan Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla bir görüşme yaptı. Görüşmede, PKK/YPG’yle mücadele, ülkemizin FETÖ bağlamındaki beklentileri ve Kaşıkçı cinayeti ele alındı.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca ABD Başkanı Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’la da bir araya geldi.