#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Litvanya'yı ziyareti, 28 Ağustos 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Litvanya'yı ziyareti, 28 Ağustos 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 28 Ağustos 2018 tarihinde Litvanya'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

28 Ağustos Salı günü, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite tarafından kabul edildi. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bağımsız Litvanya’nın yeniden tesisinin 100. yılı kutlamaları vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın tebriklerini ve en iyi dileklerini iletti.

Bakan Çavuşoğlu, Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan Çavuşoğlu ve Litvanyalı mevkidaşı Linkevicius iki ülke arasındaki ilişkileri ve işbirliğini daha da derinleştirme iradelerini teyit etti. Görüşmede, Türkiye-Litvanya Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması imzalandı. Bakan Çavuşoğlu, Litvanya’nın ülkemizin AB’ye katılım sürecine desteğinden ülkemizin duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu’nun Litvanya Parlamentosu Başkan Yardımcısı Gediminas Kirkilas ile yaptığı görüşmede, iki ülke parlamentoları arasındaki işbirliği ve karşılıklı ziyaretler ele alındı.

Bakan Çavuşoğlu, Litvanya Başbakanı Saulius Skvernelis ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkiler, terörle mücadele ve NATO ittifakındaki işbirliğimiz hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.