#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Gymnich Toplantıları’na katılmak üzere Viyana’yı ziyareti, 30-31 Ağustos 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Gymnich Toplantıları’na katılmak üzere Viyana’yı ziyareti, 30-31 Ağustos 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) üyesi ve aday ülkelerin katılımıyla düzenlenen ve “Gymnich Toplantıları” olarak adlandırılan, AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı vesilesiyle 30-31 Ağustos 2018 tarihlerinde Viyana’yı ziyaret etti.

30 Ağustos Perşembe günü, Bakan Çavuşoğlu Avusturya Cumhurbaşkanı tarafından verilen resepsiyona katıldı.

31 Ağustos Cuma günü, Avrupa Birliği üyesi ve aday ülkeleri bir araya getiren Gymnich Toplantısı’nda bölgesel ve küresel gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantılar çerçevesinde Bakan Çavuşoğlu, “Etkin Çok Taraflılık” konulu oturuma katıldı. Oturumda, Bakan Çavuşoğlu çok taraflılığının, barışın ve refahın savunucusu olan birleşik bir Avrupa vizyonunun güçlendirilmesi gerektiğini, Türkiye’nin hem Avrupa’yı hem çok taraflılığı daha güçlü kılmakta olduğunu ifade etti.

Oturumun ardından Bakan Çavuşoğlu Hollandalı mevkidaşı Stef Blok ile bir görüşme yaptı. Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Blok, Türkiye-Hollanda ilişkilerini normalleştirme kararı çerçevesinde en kısa zamanda Büyükelçilerin atanacağını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu ve İrlanda Dışişleri ve Ticaret Bakanı Simon Coveney arasında gerçekleştirilen görüşmede, ülkemiz ile İrlanda arasında ekonomik ve ticari ilişkiler ile üst düzey ziyaretlerin artırılması hususlarında mutabık kalındı.