#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyareti, 14-15 Haziran 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyareti, 14-15 Haziran 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 14-15 Haziran 2018 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin davetine icabetle Pekin’e bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

14 Haziran Perşembe günü, Bakan Çavuşoğlu bilgi ve iletişim teknolojileri alanında dünyanın önde gelen firmalarından Huawei’i ziyaret etti.

15 Haziran Cuma günü, Bakan Çavuşoğlu Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkan Yardımcısı Wang Qishan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye-Çin ilişkilerini her alanda daha da güçlendirme iradesi vurgulandı ve bu amaçla yürütülecek projelere ilişkin görüş alış verişinde bulunuldu.

Ziyaret esnasında Bakan Çavuşoğlu, önde gelen Çin firmalarının yöneticileriyle bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, Çin’in ülkemizdeki yatırımlarının artırılması beklentimizi ifade etti, işbirliği imkanlarını görüştü.

Bakan Çavuşoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya geldi. Görüşmede, iki Bakan Türkiye-Çin ikili ilişkilerini ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.