#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Yüksek Düzeyli Toplantısına katılmak üzere New York’u ziyareti, 21-24 Nisan 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Yüksek Düzeyli Toplantısına katılmak üzere New York’u ziyareti, 21-24 Nisan 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 24-25 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen Barışı İnşa ve Barışın Sürdürülmesi konulu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) Yüksek Düzeyli Toplantısına katılmak ve çeşitli ikili temaslarda bulunmak üzere 21-24 Nisan 2018 tarihlerinde New York’u ziyaret etti.

23 Nisan Pazartesi günü Bakan Çavuşoğlu, Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Bakan Çavuşoğlu ve Belçikalı mevkidaşı Reynders terör örgütlerine karşı mücadelede işbirliği ve Suriye’deki gelişmeler hususlarında görüş alışverişinde bulundu. Bakan Çavuşoğlu ayrıca Belçika’da artan PKK faaliyetlerine dikkat çekerek, terör örgütüne karşı daha etkin mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu aynı gün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde “Gençlik, Barış ve Güvenlik” başlıklı oturumda bir konuşma yaptı. Bakan Çavuşoğlu konuşmasında, gençleri terör örgütlerinden ve radikalleşmeden korumanın önemine değindi.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca Almanya’nın yeni Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile yüz yüze ilk görüşmesini gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu, New York Başkonsolosluğumuzda düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına katıldı.

Bakan Çavuşoğlu, temeli Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 2017 Eylül ayında atılan yeni Türkevi inşaatını ziyaret etti, inşaat çalışmaları hakkında bilgi aldı.

24 Nisan Salı günü Bakan Çavuşoğlu ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres arasında gerçekleştirilen görüşmede Suriye ve Kıbrıs sorunu hususlarında fikir alışverişinde bulunuldu.

Aynı gün Bakan Çavuşoğlu BMGK Yüksek Düzeyli Toplantısına katılarak bir konuşma yaptı. Bakan Çavuşoğlu uluslararası barış ve güvenliğin tesisi için BM reformunun önemine ve BM Güvenlik Konseyi'nin daha şeffaf ve demokratik olması gerektiğine işaret etti.