#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun BM 73. Genel Kurulu çerçevesinde ABD'yi ziyareti, 26 Eylül 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun BM 73. Genel Kurulu çerçevesinde ABD'yi ziyareti, 26 Eylül 2018

Sayın Cumhurbaşkanımıza refakatle BM 73. Genel Kurulu çerçevesinde New York'ta bulunan Bakan Çavuşoğlu’nun temasları devam ediyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 26 Eylül günü Terörizmle Mücadele Küresel Forumu (TMKF) Dokuzuncu Bakanlar Oturumu’na katıldı ve bir konuşma yaptı. Bakan Çavuşoğlu konuşmasında ülkemizin terörizmle mücadelede en ön safta yer aldığını ve terörle mücadelede tüm ülkelerden tam dayanışma beklediğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu katıldığı İslam İşbirliği Teşkilatı Jammu-Keşmir Temas Grubu Toplantısında sorunun insani boyutuna dikkat çekerek Türkiye’nin Pakistan ile Hindistan arasında diyalog yoluyla, BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde ve Keşmir halkının arzusu doğrultusunda kalıcı bir çözüm bulunması çabalarına aktif katkı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

AB tarafından düzenlenen Suriye konulu üst düzey etkinliğe katılan Bakan Çavuşoğlu, 3.5 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizin en ağır insani yükü üstlendiğini, İdlib mutabakatı ile de büyük bir insani felaketin önlendiğini belirterek siyasi çözüm çabalarına hız verilmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu En Az Gelişmiş Ülkeler Yıllık Bakanlar Kurulu Toplantısına da katıldı. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin En Az Gelişmiş Ülkelere (EAGÜ) desteğinin sürdüğünü, resmi kalkınma yardımlarının yüzde 20’sinin bu ülkelere yönelik olduğunu, Gebze’de kurulan BM Teknoloji Bankası’nın da EAGÜ’lerin kapasite gelişimine önemli katkı yapacağını ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu aynı gün katıldığı Bağlantısızlar Hareketi Filistin konulu Bakanlar Komitesi toplantısında, ülkemizin Filistinli kardeşlerimizin daima yanında olacağını, bölgede barış ve güvenliğin sağlanması için 1967 sınırları dahilinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti’nin şart olduğunu vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu gün içinde katıldığı toplantıların yanı sıra İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis, Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Ezechiel Nibigira, Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Gebran Bassil ile BM Genel Kurul Başkanı Maria Fernanda Espinosa ve Orta Amerika Entegrasyon Örgütü Genel Sekreteri Vinicio Cerezo ile ikili görüşmelerde bulundu.