#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 51. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere Singapur’u ziyareti, 31 Temmuz-3 Ağustos 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 51. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere Singapur’u ziyareti, 31 Temmuz-3 Ağustos 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) 51. Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere 31 Temmuz-3 Ağustos 2018 tarihleri arasında Singapur’u ziyaret etti.

1 Ağustos Çarşamba günü, Bakan Çavuşoğlu ve Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi arasında yapılan görüşmede ekonomi, savunma sanayi ve terörizmle mücadele alanlarında işbirliği ve Rohinga Müslümanlarının durumu dahil bölgesel konular ele alındı.

Aynı gün, ülkemiz ile ASEAN arasında Sektörel Diyalog Ortaklığı’nın 2017 yılında tesis edilmesinin ardından ilk Türkiye-ASEAN-Singapur (dönem başkanı) Üçlü Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, ülkemizin ilişkilerini hızla geliştirdiği ve tüm üye ülkelerinin başkentlerinde Büyükelçilik açmış olduğu ASEAN ile önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek ortak projeler değerlendirildi.

2 Ağustos Perşembe günü Bakan Çavuşoğlu, ASEAN 51. Dışişleri Bakanları Toplantısı açılış törenine katıldı.

Bakan Çavuşoğlu aynı gün, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ile bir araya geldi. Ülkemiz ile Japonya arasındaki ikili konular ve bölgesel gelişmelerin değerlendirildiği görüşmede Bakan Çavuşoğlu, Japonya ile işbirliğinde pek çok alanda önemli bir ivme yakaladığımızı ve bu ivmeyi karşılıklı üst düzey ziyaretlerle devam ettirmek istediğimizi vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif yaptıkları görüşmede ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, Bakan Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Lavrov Türkiye-Rusya ikili ilişkileri ve Suriye başta olmak üzere bölgesel konuları ele aldı.

3 Ağustos Cuma günü, Bakan Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü.

Bakan Çavuşoğlu ve Hindistan Dışişleri Bakanlığında Devlet Bakanı Vijay Kumar Singh arasında bir görüşme gerçekleştirildi. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ile Hindistan arasında artmakta olan yatırım ve ticaretin 2020 yılına kadar 10 milyar Dolar hedefine ulaşması hususunda ülkemizin Hindistan’la birlikte çalışacağını vurguladı.

İkili temasları çerçevesinde, Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop ile görüşen Bakan Çavuşoğlu, ülkemizin Asya-Pasifik bölgesindeki temel ortaklarından biri olan Avustralya ile ekonomik ilişkilerin daha geliştirilmesi, terör örgütleriyle mücadelede işbirliği ve bölgesel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters ve Bakan Çavuşoğlu arasında yapılan görüşmede, Türkiye-Yeni Zelanda ilişkilerini ve işbirliğini daha ileri düzeylere taşımak için atılabilecek adımlar ele alındı.

Aynı gün, Bakan Çavuşoğlu ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Gümrük Birliği Anlaşması’nın gözden geçirilmesi, düzensiz göçle mücadele ve vize serbestisi başlıklarının yanı sıra Suriye ve İran dahil bölgesel konuları değerlendirdi.

ASEAN Toplantısı çerçevesinde, Tayland Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai ve Malezya Dışişleri Bakanı Saifuddin Abdullah’ın Bakan Çavuşoğlu ile yaptıkları görüşmelerde ülkelerimiz arasındaki ilişkileri özellikle ticaret ve yatırım alanlarında daha da ilerletmek için atılabilecek adımlar ele alındı.