#

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile İstanbul’da biraraya geldi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile İstanbul’da biraraya geldi.

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile 7 Nisan 2013 tarihinde İstanbul’da biraraya geldi. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Filistin, Suriye, Irak ve Kıbrıs bağlamındaki son gelişmelere ele alındı.

Düzenlenen ortak basın toplantısında Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile olan yoğun görüşme trafiğine dikkat çekerek, iki ülkenin istişare etmesi gereken çok fazla uluslararası meselenin bulunduğunu ifade etti.

Görüşmede Ortadoğu Barış Süreci’ndeki gelişmeleri ve iki devletli çözüm kapsamında atılabilecek adımları değerlendirdiklerini belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Filistin’deki iç uzlaşın sağlanmasına yönelik süreçle ilgili olarak geçtiğimiz akşam Filistin Devlet Başkanı Mahmoud Abbas ile Hamas Siyasi Büro Başkanı Halit Meşal ile görüştüğünü, ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin de Filistin ve İsrail’i ziyaret edeceğini hatırlattı. Filistin sorunu konusunda yeni bir sürecin başlamasının ve bu sürecin sonuç odaklı bir diplomatik etkinliğe dönüşmesinin arzu edildiğini, Türkiye’nin iki devletli çözüm bağlamında atılacak her adımı destekleyeceğini vurguladı.

Görüşmede Suriye konusunun da ele alındığını ifade eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “En kısa sürede bir Suriye Halkının Dostları çekirdek grup toplantısı yapmanın gerektiği konusunda mutabık kaldık” dedi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Irak konusunda, bu ülkenin toprak bütünlüğü etrafında, tüm tarafların katıldığı, güç ve kaynak paylaşımına dayalı siyasi diyalog sürecinin zaruri olduğunu paylaştıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu görüşmede Kıbrıs konusunun da gündeme geldiğini belirterek, Güney Kıbrıs'ta yapılan seçimler sonrasında bir "fırsat penceresi" açıldığını, bunun doğru değerlendirilmesi halinde Kıbrıs'ta kalıcı bir barış için harekete geçmenin tam zamanı olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu “ABD'nin bu konuyla yakından ilgilenmesini beklediğimizi Sayın Kerry'e ifade ettim. O da zaten bu konunun bir fırsat penceresi oluşturduğu hususunda benzer kanaate sahip olduğunu söyledi” dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu görüşmede Kafkasya, Mali, Somali ve Asya'daki konuların da kısaca ele alındığını aktardı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ayrıca Afganistan'da öldürülen ABD'li genç diplomat Anne Smedinghoff için taziyelerini iletti.


Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Ortak Basın Toplantısı, 7 Nisan 2013, İstanbul