#

Dışişleri Bakanı Davutoğlu “İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılması, iki ülke ilişkilerini olumlu etkileyecektir”

Dışişleri Bakanı Davutoğlu “İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılması, iki ülke ilişkilerini olumlu etkileyecektir”

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu İran ziyaretinin ikinci gününde İranlı yetkililerle biraraya geldi.

İranlı mevkidaşı Cevad Zarif’le görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İran’ın nükleer programına ilişkin olarak Cenevre'de varılan mutabakattan ötürü mevkidaşı Zarif'i tebrik etti ve Türkiye'nin bölgede ve dünyada nükleer silahların yayılmasını arzu etmediğini ama nükleer teknolojinin barışçıl kullanımının engellenmemesi gerektiği görüşünde olduğunu kaydetti.

İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılmasının, iki ülke ilişkilerini ve İran'ın bölgedeki ekonomik etkinliğini olumlu etkileyeceğini ifade eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Türkiye ve İran ekonomileri birbirini tamamlayan ekonomilerdir, rakip ekonomiler değil. Bu nedenle karşılıklı entegrasyonla büyük bir sinerji doğabilir. İkili ilişkilerimizin özellikle ticaret, enerji ve kültür alanlarında önümüzdeki dönemde büyük bir ivmeyle ilerleyeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Bölge sorunlarını, özellikle Suriye meselesini kapsamlı bir şekilde görüşme fırsatı bulduklarını dile getiren Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Suriye, Lübnan ve tüm diğer bölge ülkelerinin istikrarı hem Türkiye hem İran için büyük önem taşıyor. Bölgedeki bütün sınırların korunması, ülke halklarının kendi kararlarını vermesi, istikrarlı ve güvenlikli bir bölgenin oluşması, teröre karşı ortak çalışma ve bölgedeki provokasyonlara karşı ortak hareket etmek, bunlar ele alınan konu başlıkları arasındaydı” dedi.

İranlı mevkidaşıyla sayıları iki milyonu geçen Suriyeli mülteciler ile Suriye içerisinde acil insani yardıma muhtaç 5 milyondan fazla kişiye nasıl yardım ulaştırılabileceği konusunda iki ülkenin birlikte neler yapabileceğini konuştuklarını kaydeden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Cenevre-2 sürecinin başarılı olabilmesi için bölgede sükûnet ile göreceli bir ateşkesin sağlanması konusunda İran’la hemfikiriz. Suriye'de nihai çözüm noktasında ise tüm tarafların biraraya gelerek Suriye halkının iradesiyle eli kana bulaşmamış insanların ülke yönetimine gelmesi ve herkesin barış içerisinde yaşamasının garanti edilmesi konusunda ortak çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ayrıca İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından kabul edildi. Görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.