#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Sayın Başbakanımıza refakatle Moldova’yı ziyareti, 5 Mayıs 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Sayın Başbakanımıza refakatle Moldova’yı ziyareti, 5 Mayıs 2017

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Moldova’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Sayın Başbakanımıza ziyaretin ilk günü refakat etti.

Sayın Başbakanımız 5 Mayıs günü DEİK tarafından düzenlenen toplantıda işadamlarıyla biraraya geldi.

Sayın Başbakanımız Kişinev’de Moldova Başbakanı Pavel Filip tarafından resmi törenle karşılandı. Karşılama töreninin ardından iki Başbakanın gerçekleştirdikleri başbaşa görüşmede Türkiye-Moldova ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.

Başbaşa görüşmenin ardından düzenlenen heyetlerarası toplantıda ikili ilişkiler ve güncel konular değerlendirildi.

Ziyaret kapsamında ayrıca Türkiye-Moldova ilişkilerini daha da güçlendirecek çeşitli işbirliği anlaşmaları da imzalandı.

İmza töreninin ardından iki Başbakan ortak basın toplantısı düzenledi ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kişinev Büyükelçiliğimizin yeni kançılarya binasının resmi açılışı iki ülke Başbakanlarının katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Sayın Başbakanımızın Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon ile görüşmesinde ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Sayın Başbakanımız aynı gün Moldova Sosyalist Parti Genel Başkanı Zinaida Grecianii ve Parlamento Başkanı Andrian Candu ile de birer görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerde Türkiye-Moldova ilişkilerinin yanısıra parlamentolararası işbirliği imkanları ele alındı.

Ziyaretin ilk günü Moldova Başbaşanı Filip’in, Sayın Başbakanımız onuruna verdiği resmi akşam yemeği ile sona erdi.

Sayın Başbakanımız ve Moldova Başbakanı Filip ziyaretin ikinci gününde (6 Mayıs) DEİK tarafından düzenlenen İş Forumu'na hitap etti ve Moldova Anne Çocuk Sağlığını Koruma ve Bilimsel Araştırmalar Enstitüsü Rehabilitasyon Ünitesi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Sayın Başbakanımız Moldova ziyaretine Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi'yle devam ederek, mevkidaşı Filip ve Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı Irina Vlah ile üçlü görüşme gerçekleştirdi, IV. Dünya Gökoğuz Kongresi'nin açılışına iştirak etti. Ziyaret kapsamında ayrıca Sayın Başbakanımıza Komrat Devlet Üniversitesi'nde Fahri Doktora unvanı verildi.