#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Sayın Cumhurbaşkanımıza refakatle Çin Halk Cumhuriyeti'ni ziyareti, 12-15 Mayıs 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Sayın Cumhurbaşkanımıza refakatle Çin Halk Cumhuriyeti'ni ziyareti, 12-15 Mayıs 2017

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu kapsamında 12-15 Mayıs 2017 tarihlerinde Çin'e bir ziyaret gerçekleştiren olan Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat etti.

Sayın Cumhurbaşkanımızın 13 Mayıs günü Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'le gerçekleştirdiği ikili görüşmede Türkiye-Çin işbirliğinin yanısıra bölgesel ve uluslararası konuları ele alındı.

Sayın Cumhurbaşkanımız aynı gün Yunanistan, Pakistan ve Macaristan Başbakanlarını kabul etti, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Sırbistan Başbakanı/Seçilmiş Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile görüşmeler gerçekleştirdi.

13 Mayıs günü ayrıca Bakan Çavuşoğlu tarafından Türkiye ile Çin arasında ‪"Karşılıklı Kültür Merkezleri Kurulmasına dair Anlaşma" imzalandı.‬ Bunun yanı sıra iki ülke arasında "Suçluların Karşılıklı İadesi Anlaşması" ülkemiz adına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından imzalandı.

14 Mayıs günü Sayın Cumhurbaşkanımız Kuşak ve Yol Forumu açılışında hitap etti ve geleneksel aile fotoğrafı çekimine katıldı.

Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca Forum marjında Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile görüştü ve Polonya Başbakanı Szydlo'yu kabul etti.

Sayın Cumhurbaşkanımız Pekin’deki temaslarının ardından ABD’ye gitmek üzere 15 Mayıs günü Çin’den ayrıldı.