#

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Roma'da Libya konulu Dışişleri Bakanları toplantısına katıldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Roma'da Libya konulu Dışişleri Bakanları toplantısına katıldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Libya siyasi diyalog sürecine ilişkin Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere 13 Aralık 2015 tarihinde Roma'ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya’da BM kolaylaştırıcılığındaki siyasi diyalog sürecinin başarıyla sonuçlandırılmasını teşvik etmek için uluslararası toplum tarafından sürdürülen yoğun çabaların eşgüdümünü sağlamak amacıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Libya’nın toprak bütünlüğünün korunmasına verdiği önemin altını çizdi. Libya'daki durumunun sürdürülebilir olmadığını, zor insani şartların, kurumların kapasite eksikliğinin ve bölgedeki DEAŞ varlığının ülkedeki/bölgedeki istikrarı tehdit ettiğini belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ülkede en kısa zamanda genel bir ateşkesin ilan edilmesi gerektiğini kaydetti ve Türkiye’nin Libya’da kapsayıcı bir siyasi çözüme verdiği desteği yineledi.

Roma'da düzenlenen Libya konulu Dışişleri Bakanları toplantısına 17 ülkenin Dışişleri Bakanları ile Afrika Birliği, Arap Birliği, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler temsilcileri katıldı.

Bakan Çavuşoğlu, toplantı sırasında çok sayıda Dışişleri Bakanıyla kısa görüşmelerde bulundu. Bakan Çavuşoğlu ayrıca, toplantı öncesinde Katar Dışişleri Bakanı Halid Bin Muhammed El Attiyah ile biraraya gelerek, ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişi yaptı.