#

BN:7 -9 Nisan 2008, Türkiye-Pasifik Adaları Dışişleri Toplantısı

Türkiye’nin Güney Pasifik bölgesindeki ülkelerle ilişkilerini geliştirmek ve ikili ve çok taraflı planda işbirliğini güçlendirmek amacıyla, Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan’ın evsahipliğinde, 9-11 Nisan 2008 tarihlerinde, İstanbul’da, Türkiye-Pasifik Adaları Dışişleri Bakanları Toplantısı yapılmaktadır.

Bölge devletlerini biraraya getiren en önemli bölgesel kuruluş olan Pasifik Adaları Forumu’na tam üye 16 ülkenin davet edildiği toplantıya Cook Adaları, Marshall Adaları, Tuvalu, Samoa, Fiji, Palau, Mikronezya, Kiribati, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu Bakan düzeyinde, Niue ve Tonga Müsteşar düzeyinde, Avustralya ve Yeni Zelanda

ise Ankara’daki Büyükelçileriyle katılım sağlayacaklardır. Pasifik Adaları Forumu Genel Sekreteri’ni temsilen bir Sekretarya görevlisi de toplantıya iştirak edecektir. Konuk Bakanlara eşlik eden heyetlerde bu ülkelerin BM nezdindeki Daimi Temsilcileri ve Dışişleri Bakanlıkları üst düzey yetkilileri de yer almaktadır. Ayrıca BM nezdindeki Daimi Temsilcimiz, bölge ülkelerine akredite Büyükelçilerimiz ve bölgede görev yapmakta olan Fahri Konsoloslarımız da toplantının katılımcılarıdır.

Ülkemizde Güney Pasifik ülkeleri Dışişleri Bakanlarının katılımıyla yapılacak ilk toplantı olması bakımından ayrıca önem taşıyan bu konferansta, ikili ve çok taraflı işbirliği olanakları kapsamında, sosyal ve ekonomik kalkınma, kalkınma yardımları, iklim değişikliği ve etkileri, doğal afetlerle mücadele ve turizm konuları ele alınmaktadır.

Toplantı vesilesiyle Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan ile konuk Bakanlar arasında ikili görüşmeler de yapılmakta olup, bu çerçevede Cook Adaları ve Marshall Adaları ile ülkemiz arasında diplomatik ilişkilerin tesis edildiğine dair Ortak Bildiri’lerin imzalanması öngörülmektedir.

Toplantı sırasında Türkiye’nin, Güney Pasifik Ada ülkelerine, proje karşılığında kullanılmak üzere, 5 milyon ABD Doları tutarında bir fon tahsis ettiği açıklanmıştır.

Toplantının ikinci gününde konuk heyetlere dış politikamız ve ekonomimiz hakkında tanıtıcı brifingler sunulacaktır. Toplantı kapsamında düzenlenen sosyal programda ise Boğaz turu ve Topkapı, Dolmabahçe Saraylarının, Ayasofya Müzesinin ve Sultanahmet Camii’nin ziyaret edilmesi yer almaktadır.