#

BN:4;- 6 ŞUBAT 2004, Irak'ın Erbil Kentinde 1 Şubat 2004 Tarihinde Meydana Gelen Saldırılarda Yaralanan Irak Vatandaşlarının Tedavilerinin Ülkemizde Gerçekleştirilmesi Hk.;

Irak’ın Erbil kentinde 1 Şubat 2004 tarihinde meydana gelen saldırılardan sonra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül’ün, yaralanan Irak vatandaşlarının tedavilerinin ülkemizde gerçekleştirilebileceği yolundaki teklifini dün yanıtlayan İKYB liderliği 7 Irak vatandaşının Türkiye’ye gönderilerek tedavilerinin yapılmasını rica etmiştir.

Bu talep üzerine, Bakanlığımız süratle harekete geçmiş ve çoğunu ağır yaralıların oluşturduğu 7 Irak vatandaşının bugün öğleden sonra Ankara’ya getirilmeleri için gerekli düzenlemeler tamamlanmıştır.

Bu çerçevede, Irak makamları tarafından Habur sınırına getirilecek yaralılar Diyarbakır ve Şırnak Valiliklerinin sağlayacakları ambulanslarla Mardin’e intikal ettirilecek ve özel bir uçakla, bir sağlık ekibi ile bir Dışişleri Bakanlığı görevlisinin refakatinde Ankara’ya taşınacaktır. Ankara’da çeşitli devlet hastanelerinde gerekli tedbirler alınmış olup, yaralıların durumlarına göre lüzumlu müdahale ve tedaviler gerçekleştirilecektir.