#

BN:3 - 13 Şubat 2007, Türk Kızılayı Tarafından Yapılan Afrika'ya Yönelik Yardım Faaliyeti hk.

 

Afrika kıtasında süregelen olumsuz iklim koşulları, açlık ve kuraklık, sel felaketleri, iç savaşlar nedeniyle bozulan sosyal dengeler ve çok sayıda insanın mülteci konumuna gelmiş olması nedeniyle ülkemiz, açlık ve yoksullukla mücadele amacıyla yürütülen uluslararası insani yardım operasyonlarına destek sağlamak üzere, WFP kanalıyla 2 milyon ABD Doları tutarında bir yardım iletilmesini kararlaştırmış; anılan meblağ 22 Ocak 2007 tarihinde WFP’nin ilgili banka hesabına transfer edilmişti.

Bu kez, Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürlüğü de, Sayın Başbakanımızın 29-30 Ocak 2007 tarihlerinde “Afrika Birliği Zirvesi” münasebetiyle Etiyopya’ya yapacağı ziyarete paralel olarak Afrika’ya yönelik bir yardım faaliyetinde bulunmuştur.

Bu kapsamda, Etiyopya ve Kenya için hazırlanan ve çadır, battaniye, branda ve sabundan oluşan toplam 4 uçaklık yardım paketi, iki parti halinde THY uçaklarıyla taşınarak, 29 Ocak ve 6 Şubat 2007'de Etiyopya Kızılhaçı’na, 2 ve 7 Şubat 2007'de ise Kenya Kızılhaçı’na teslim edilmiştir.

Bu çerçevede, Türk Kızılayı tarafından sözkonusu iki ülkeye toplam 587.141 ABD Doları (833.800 YTL) tutarında insani yardımda bulunulmuştur.