#

BN:22 -;31 Mayıs 2004,; Filistin Konusunda Oluşturulan "İKÖ Bakanlar Delegasyonu"nun Quartet Üyeleri İle Yapmakta Olduğu Temaslar hk.

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Zirve Dönem Başkanı Malezya’nın daveti üzerine 22 Nisan 2004 tarihinde Malezya’da yapılan ve Hükümetimizi temsilen Devlet Bakanı Prof.Dr. Sayın Beşir Atalay’ın katıldığı İKÖ Ortadoğu Özel Toplantısı’nda kabul edilen “Filistin Deklarasyonu” uyarınca, Quartet üyeleri (ABD, BM, AB ve Rusya Federasyonu) ile Filistin-İsrail ihtilafı konusunda İKÖ adına temaslarda bulunmak üzere bir  “Bakanlar Delegasyonu”  oluşturulmuştur.

Malezya’nın daveti üzerine sözkonusu Bakanlar Delegasyonu’na, gelecek İKÖ Zirvesi’nin ev sahibi ve İKÖ Filistin Altılar Komitesi’nin üyesi Senegal, İKÖ Kudüs Komitesi Başkanı Fas ve Filistin ile birlikte, Filistin konusuna yakın ilgisinin, barış çabalarına bugüne kadarki yapıcı katkısının ve 14-16 Haziran tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek İslam Dışişleri Bakanları Konferansı’na evsahipliği yapacak olmasının ışığında Türkiye de dahil olmuştur.

Bakanlar Delegasyonu’nun da başkanlığını yapan İKÖ Zirve Dönem Başkanı Malezya’nın girişimiyle, Delegasyon ilk aşamada, 19 Mayıs 2004 tarihinde Dublin’de AB Dönem Başkanı İrlanda’nın Dışişleri Bakanı Cowen, 20 Mayıs 2004 tarihinde de Moskova’da Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmüştür.

Bakanlar Delegasyonu’nun İrlanda Dışişleri Bakanı Cowen ile yaptığı görüşmeye  Hükümetimizi temsilen Devlet Bakanı Prof.Dr. Sayın Beşir Atalay, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov ile gerçekleştirdiği görüşmeye ise Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül katılmıştır.

Bakanlar Delegasyonu bu kez, 2 Haziran 2004 günü New York’ta Quartet’in bir diğer üyesi Birleşmiş Milletler’in Genel Sekreteri Kofi Annan’la bir görüşme yapacaktır.  Sözkonusu görüşmeye, Hükümetimiz’i temsilen Devlet Bakanı Prof. Dr. Sayın Beşir Atalay katılacaktır.

İKÖ Bakanlar Delegasyonu’nun ileride Quartet üyesi ABD’nin Dışişleri Bakanı Colin Powell’la da biraraya gelmesi öngörülmektedir.