#

BN:22 -;22 Kasım 2007, Prof.Dr. İsmail Çakmak´ın "Derek Tribe" Ödülüne Layık Görülmesi hk.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çakmak Avustralya Teknik Bilimler ve Mühendislik Akademisi tarafından her yıl verilen ve tarım araştırmaları konusunda Avustralya’nın en büyük ödülü olan “Derek Tribe” ödülüne layık görülmüştür. Derek Tribe Ödülü uluslararası alanda da tanınmış bir ödüldür.

Prof. Çakmak, Orta Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilen tahıllarda mevcut çinko eksikliği üzerine yürüttüğü çalışmalar ve gübreye çinko katarak araştırma sonuçlarını pratiğe aktardığı projesi nedeniyle sözkonusu ödüle layık görülmüştür. Bu çerçevede adıgeçen, yaptığı çalışmalarla bitki veriminde önemli bir artış sağlamayı başarmıştır. Sözkonusu verim artışının dünya çapında etkileri olması beklenmektedir. Uzmanlar, bitkisel kökenli gıdaların çinko bakımından zenginleştirilmesinin insan ve özellikle çocuk sağlığına önemli yararı olacağına dikkat çekmektedirler.

Prof. Çakmak’a ödülü 19 Kasım 2007 günü düzenlenen bir törenle, Avustralya Teknik Bilimler ve Mühendislik Akademisi tarafından takdim edilmiştir.