#

BN:18 - 17 Mayıs 2004, Filistin Konusunda Oluşturulan "İKÖ Bakanlar Delegayonu"nun Quartet üyeleri ile Yapacağı Temaslar Hk.;

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Zirve Dönem Başkanı Malezya’nın daveti üzerine 22 Nisan 2004 tarihinde Malezya’da Bakanlar düzeyinde bir olağanüstü toplantı yapılmıştır. Hükümetimizi temsilen Devlet Bakanı Prof.Dr. Sayın Beşir Atalay’ın katıldığı İKÖ Ortadoğu Özel Toplantısı’nda Filistin ve Irak konuları ele alınmıştır. Toplantıda kabul edilen “Filistin Deklarasyonu”nda, Quartet üyeleri (ABD, BM, AB ve Rusya Federasyonu) ile Filistin-İsrail ihtilafı konusunda İKÖ adına temaslarda bulunmak üzere bir  “Bakanlar Delegasyonu”  oluşturulması kararlaştırılmıştır.

Malezya, sözkonusu Bakanlar Delegasyonu’na, Filistin konusuna yakın ilgisinin, barış çabalarına bugüne kadarki yapıcı katkısının ve gelecek ay İstanbul’da düzenlenecek İslam Dışişleri Bakanları Konferansı’na evsahipliği yapacak olmasının ışığında Türkiye’yi davet etmiştir. Delegasyonda, ayrıca, gelecek İKÖ Zirvesi’nin ev sahibi ve İKÖ Filistin Altılar Komitesi’nin üyesi Senegal, İKÖ Kudüs Komitesi Başkanı Fas ve Filistin de yer almaktadır.
 
Bakanlar Delegasyonu’nun da başkanlığını yapan İKÖ Zirve Dönem Başkanı Malezya Dışişleri Bakanı Syed Hamid Albar’ın girişimiyle, Delegasyon ilk aşamada, 19 Mayıs 2004 tarihinde Dublin’de AB Dönem Başkanı İrlanda’nın Dışişleri Bakanı Cowen, 20 Mayıs 2004 tarihinde de Moskova’da Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşecektir.

Bakanlar Delegasyonu’nun bilahare  Quartet’in diğer üyeleri BM ve ABD ile de temaslarda bulunması planlanmaktadır.

Bakanlar Delegasyonu’nun 19 Mayıs günü  İrlanda Dışişleri Bakanı Cowen ile yapacağı görüşmede  Hükümetimizi  Devlet Bakanı Prof. Dr. Sayın Beşir Atalay temsil edecektir. İKÖ Bakanlar Delegasyonu’nun   20 Mayıs günü  Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov ile gerçekleştireceği görüşmeye ise Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül katılacaklardır.

Sayın Bakanımızın, bu vesileyle,  Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile ikili bir görüşme yapması da öngörülmektedir.