#

BN:15 - 10 Temmuz 2007, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Ofisi Açılış Töreni hk.

 

Birleşmiş Milletler (BM) sistemi reform süreci kapsamında BM Gıda ve Tarım Örgütü’nde (FAO) de etkinlik ve verimin arttırılması bakımından örgütün bölgesel birimlerine daha çok yetki verilmesi uzun bir süredir gündemde bulunmaktadır.

Bu çerçevede, ülkemizin FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi’ne ev sahipliği adaylığı FAO tarafından kabul edilmiş ve Ankara’daki FAO Temsilciliği (ülke ofisi) alt bölge ofisine dönüştürülmüştür. Ofisin görev alanına ülkemizin dışında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan girmektedir.

Sözkonusu Ofis’in resmi açılış töreni, 11 Temmuz 2007 tarihinde, saat 13:00’te Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, FAO Genel Direktörü Jacques Diouf, Tarım ve Köyişleri Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi Eker ve bölge ülkeleri Tarım Bakanlarının katılımlarıyla Ankara’da gerçekleştirilecektir.

FAO, dünyada açlıkla mücadele ve gıda üretiminin arttırılması konusunda önemli katkıları olan önde gelen saygın uluslararası şahsiyetlere verilen "Agricola" madalyasının, Türkiye'nin ve dünyanın tarımsal ve sosyal kalkınmasına katkıları bakımından ve ülkemizin FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisine ev sahipliğini üstlenmesinden ötürü bu yıl Sayın Başbakanımıza verilmesini kararlaştırmıştır. Sözkonusu törende Genel Direktör Diouf, Sayın Başbakanımıza “Agricola” madalyasını da takdim edecektir.

Hükümetimiz, ilk 5 yılda bölge ülkelerinde gerçekleştirilecek projeler için toplam 10 milyon dolar katkı sağlayacaktır. Sözkonusu Ofis tarafından uzmanlarımızın da katılımıyla yürütülecek projelerin Orta Asya ülkeleriyle sürdürülen teknik işbirliği çalışmalarımıza önemli katkıda bulunacağı değerlendirilmektedir.