#

BN:12 -;18 Mart 2004, Afgan Diplomatların Eğitim Programı Hk.;

Afganistan’ın yeniden yapılandırılması çalışmaları çerçevesinde ve Afganistan’ın Dışişleri Bakanlığında görevli diplomatlarının yetiştirilmesine katkıda bulunulması hususunda tarafımıza iletilen talep üzerine, Afgan diplomatlarının ve diğer devlet görevlilerinin mesleki eğitimleri için iki aylık, bir buçuk aylık veya iki haftalık  programlar hazırlanmıştır . 

 İlk eğitim programı Afganistan Dışişleri Bakanlığı görevlileri için 2002 Mart-Mayıs ayları arasında düzenlenmiş; buna 20 görevli katılmıştır. Anılan eğitim programının devamı niteliğinde olan ve Afgan Dışişlerinde Şube Müdürlüğüne yükseltilen 10 diplomat için 26 Eylül- 07 Kasım 2002  tarihleri arasında yeni bir mesleki eğitim programı düzenlenmiştir. Ayrıca, 11-26 Aralık 2003 tarihleri arasında 5 kişiden oluşan Afgan arşiv görevlileri ülkemizde eğitim görmüşlerdir.

Halen devam etmekte olan 6 haftalık eğitim programı ise 19 Mart 2004 tarihinde sona erecektir. Bu programa Afgan Dışişleri Bakanlığı’nın hem Başkentte hem Eyaletlerde görevli 15 mensubu  katılmaktadır. 

Eğitim programları sırasında,  Bakanlığımızın yüksek düzeyli yetkilileri ve değişik Üniversitelerimizden öğretim görevlileri, devlet yapılanması, diplomasi mesleği, protokol, dünya ekonomisi, Türk-Afgan ilişkileri ve diğer konularda konferanslar vermişlerdir.

Afgan diplomatların ülkemizi, tarihi mirasımızı ve kültürümüzü tanımaları için geziler de düzenlenmiştir. Bu gezilerde, Afgan diplomatlar, Konya, Kapadokya, Antalya, GAP Bölgesi, İzmir ve İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini görme fırsatını da elde etmişlerdir. İstanbul’da, DEİK Türk- Afgan İş Konseyi Başkanı Afganlı diplomatların onuruna bir yemek vermiştir.

Uygulanan eğitim programları, uzunca bir süre dış dünyadan tecrit edilmiş Afganistan’dan gelen diplomatların bilgilerinin tazelenmesine ve yeni konuları öğrenmelerine olanak sağlamıştır.