#

BN:1 -;21 Ocak 2004, 17 Ocak'ta Vatikan'da Düzenlenen "Üç Semavi Din Arasında Uzlaşma" Temalı Konser

17 Ocak 2004 Cumartesi günü, Vatikan’ın Aula Paolo VI adlı 6.000 kişilik salonunda, Şef Sir Gilbert Levine yönetimindeki Pittsburgh Senfoni Orkestrası, Pittsburgh Korosu, Krakow Filarmoni Korosu, Londra Filarmoni Korosu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Çoksesli Korosu’nun, Mahler'in İkinci Senfonisi'ni ("Yeniden Doğuş") ve John Harbison'ın "Abraham" adlı eserini seslendirdikleri “üç semavi din arasında uzlaşma” temalı bir konser düzenlenmiştir.

Papalığın organize ettiği konsere, başta Papa II Jean Paul olmak üzere Papalık yetkilileri, İsrail Hahambaşı Yona Metzger, Dünya Çağrı Cemaati Genel Sekreteri Mohammad Ahmad Sharif ile Ortodoks, Anglikan ve Evangelik Kiliselerinin temsilcileri de katılmışlardır. Vatikan Büyükelçimiz Filiz Dinçmen ile Bakanlığımız Yurtdışı Tanıtma ve Kültür İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Şule Soysal da konserde hazır bulunmuşlardır.

Konser büyük yankı yaratmış, başta RAI olmak üzere, televizyon ve radyo kanalları konseri canlı olarak yayınlamışlardır. Gerek basında yer alan yorumlarda, gerek konseri izleyen önemli şahsiyetler tarafından konserin son derece başarılı bulunduğu vurgulanmıştır. Konseri izleyen Papa II Jean Paul, konser sonunda bir konuşma yaparak, diğerleri meyanında Ankara Devlet Çoksesli Korosu'nu da selamlamış, semavi dinlere inananların dünyanın nefret duygularına teslim olmasını kabul etmeyecekleri görüşünde olduğunu belirtmiş, günümüzde insanlar arasında samimi bir uzlaşmanın olması gerektiğini ve uzlaşmanın da barışa götüreceğini ifade etmiştir.

Bakanlığımız ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortak çabaları sonucu iştirak edilen ve dünyanın sayılı korolarının katıldığı bu büyük organizasyonda Müslüman dünyasını temsilen Ankara Devlet Çoksesli Korosu'nun 40 kişilik bir grupla yer almasının ülkemizin tanıtımına çok büyük katkıda bulunduğu düşünülmektedir.