#

Belçika

VİZE

Belçika’dan geçiş yapacak vatandaşlarımız, AB üyesi bir ülkede ikamet etmekte olmaları halinde, kendilerine ikamet ettikleri ülke tarafından verilen kimlik kartlarıyla seyahat edebilmektedirler. Diğer vatandaşlarımız ise vize rejimine tabi bulunmaktadırlar. Sınırlarda vize verilmemektedir. Pasaportlarında geçerli bir ”Schengen vizesi“ bulunan vatandaşlarımız, sözkonusu vizenin süre sınırları dahilinde Belçika topraklarında ikamet edebilmekte veya buradan geçiş yapabilmektedirler.

Belçika, “A” ve “B” olmak üzere iki tip transit vize uygulamaktadır. A vizesi, havalimanlarında gümrüklü bölge içinde dolaşmaya izin vermekte olup, vatandaşlarımız için gerekmemektedir. B vizesi ise 3 günlük geçerlilik süresi çerçevesinde havalimanından çıkmaya olanak tanımaktadır. Karayolu ile seyahat edecek kişiler için B vizesi geçerlilik süresi 5 gündür.

Bu vizeler için başvurular, talep sahibinin mukim olduğu ülkedeki Büyükelçilik veya Başkonsolosluğa yapılmalıdır. Her iki tip vize için de harç 60 Euro ve yaklaşık 25 Euro da vizeye aracılık eden turizm şirketine ödenen müracaat harcı olarak alınmaktadır.

Belçika’ya Schengen vizesi ile gelmek isteyen umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın ise vizelerini Belçika misyonlarından almaları, aksi halde vizelerini aldıkları ülkeden Schengen bölgesine giriş yapmaları gerekmektedir. Ayrıca, vatandaşlarımızın vize sürelerini aşmak zorunda kalmaları durumunda zaman geçirmeden mutlaka yerel yönetimlere haber vermeleri ve bu makamlardan alacakları yönlendirmeye göre hareket etmeleri gerekmektedir.

Diğer yandan, hususi pasaport hamili vatandaşlarımızın Belçika’ya sorunsuz giriş yapabilmesi için aşağıdaki belgeleri yanlarında bulundurmaları önemle tavsiye edilmektedir:

1) Belçika’da kalacakları her gün için yetecek kadar nakit para (evde kalınacaksa günlük 45 Euro, otelde kalınacaksa günlük 95 Euro) veya kredi kartı,

2) Davet mektubu,

3) Kalınacak yere ilişkin bilgi (otel rezervasyonu veya davet mektubunda beyan edilen ev adresi),

4) Gidiş-dönüş uçak bileti

Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın yukarıdaki belgelere ilaveten yukarıda belirtildiği üzere Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Ülkeye giriş izni Belçika makamlarının yetkisinden olduğundan ilave bilgi ve belge de talep etmeleri mümkündür.

YOL GÜZERGAHI VE SINIR KAPILARI:

Liman kentleri Anvers, Ostende, Gent ve Zeebrugge’den ya da Fransa veya Hollanda’nın Flaman bölgesiyle sınırından Belçika’ya giriş yapacak vatandaşlarımızın, karayoluyla seyahatlerini sürdürmeyi tercih etmeleri durumunda, sözkonusu şehirlerden Brüksel otoyolunu kullanmaları ve buradan da otoyolu Liege-Aachen istikametinde Almanya’ya doğru takip etmeleri uygun olacaktır.

Diğer yandan, Brüksel’den itibaren Namur-Lüksemburg otoyol istikameti de, seyahatlerine deniz yoluyla devam edecekler için alternatif bir güzergah oluşturmaktadır.

GÜMRÜK:

Gümrük kontrolü ilk Schengen ülkesine girişte yapılmaktadır. Belçika otoyollarında ayrıca Federal Maliye Bakanlığına bağlı memurlar (resmi veya sivil) kimi yabancı plakalı araçları durdurarak, örnekleme yöntemiyle araçtaki eşyaları kontrol edebilmektedir.

Belçika’da, AB ülkeleri gümrük mevzuatı geçerlidir.

Yolcu beraberinde ülkeye sokulmasına izin verilen maddeler aşağıda sıralanmaktadır.Belirtilen miktar veya değerin aşılması halinde, gümrüğe beyanda bulunularak gümrük vergisi ve diğer vergilerin ödenmesi gerekmektedir. Gümrüğe beyanda bulunulmaması halinde vergilere ilave olarak ceza ödenmesi gerekecektir.

· Tütün mamulleri;

200 adet sigara veya 100 adet sigarillo veya 50 adet puro veya 250 gr. tütün

· Alkol ve alkollü içkiler;

4 litre şarap ve

16 litre bira ve

1 litre, alkol derecesi %22’yi geçen içki veya 2 litre alkol derecesi %22 veya daha düşük olan içki

· Diğer eşyalar;

Hava ve deniz yoluyla yolculuk edenler için değeri 430 Euro, karayolu ile yolculuk edenler için ise 300 Euro'yu aşmamak üzere değerli eşya.

(Tütün mamulleri ile alkol ve alkollü içkilere ilişkin muafiyet yalnızca 17 yaşından büyük yolcular için geçerlidir. )

(Diğer eşyalara ilişkin muafiyet 15 yaşından küçük yolcular için 175 Euro’dur)

Ayrıca Avrupa ülkelerinde seyahat eden vatandaşlarımızın üzerlerinde 10.000 Euro’yu aşan miktarda nakit bulundurmamaları gerekmekte, 10.000 Euro ve üstü nakit paranın bulundurulması halinde gümrük otoritelerine bildirimi zorunlu hale gelmektedir.

Türkiye'ye yabancı plakalı taşıtları ile karayolundan seyahat etmeyi öngören vatandaşlarımızın yola çıkmadan önce Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız tarafından hazırlanan "Yabancı Plakalı Kara Taşıtları İçin Yolcu Rehberi" ni incelemeleri ülkemize girişte sorunlarla karşılaşmamaları için yerinde ve yararlı olacaktır. Söz konusu rehbere aşağıdaki bağlantıdan ulaşmak mümkün bulunmaktadır.

http://bruksel.be.mfa.gov.tr/ShowAnnouncement.aspx?ID=330934

Ayrıca, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının başlattığı “ Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması” na aşağıdaki bağlantıdan ulaşılması mümkün bulunmaktadır.

http://www.gtb.gov.tr/duyurular/ozel-tasitlar-on-beyan-uygulamasi

Bu uygulama ile vatandaşlarımız seyahatleri öncesinde kendilerine ve taşıtlarına ait bilgileri cep telefonu, tablet ya da bilgisayarlarından gümrük kapılarına bildirebileceklerdir.

Ön beyan uygulaması sayesinde gümrük kapılarında işlemler daha hızlı ve akıcı bir şekilde tamamlanacak, kapılardaki bekleme süresi asgari düzeye inecektir. Söz konusu yeni uygulamanın, tatil döneminde karayolundan özel araçları ile ülkemize gidecek vatandaşlarımız için yararlı olacağı düşünülmektedir.

Öte yandan, ülkemize gelen ve ülkemizden giden yolcuların gümrük mevzuatı uyarınca beraberlerinde getirecekleri veya götürecekleri muhtelif eşya, nakit para, ziynet eşyaları ve araçlara ilişkin en doğru bilgilere hızlı ve güncel bir şekilde ulaşmalarını sağlamak amacıyla, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından “Yolcular İçin Gümrük Rehberi” mobil uygulaması hazırlanmıştır.

İnternete ihtiyaç duymadan çevrimdışı ortamda çalışan söz konusu mobil uygulama, cep telefonları ve tabletlere indirilebilmesi amacıyla Google Play Store ve Apple Store'a yüklenmiş ve ücretsiz olarak kullanıcıların erişimine açılmıştır.

Ülkemize gelen turistlerin uyrukları da dikkate alınarak hazırlanan bu mobil uygulama Türkçe, İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça olmak üzere toplam 5 dilde hizmet vermekte ve uygulamaya yukarıda belirtilen platformlardan adıyla aranarak ulaşılabilmektedir.

KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

Yol güzergahları çift yönlü otoyol olup ışıklandırılmıştır. Yol güvenliği tamdır. Otoyol ücreti alınmamaktadır. Diğer yandan, otoyol güzergahları dışındaki karayollarında da güvenlik üst düzeydedir. Yolcuların gereksinimlerine cevap verecek tesisler mevcut olmakla birlikte yeterli değildir.

Şehir içi ve tali yollardaki trafik ışıkları, kameralarla kontrol altına alınmıştır. Alışılmışın aksine tali yollarda, sağdan geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.

Otoyolların büyük bölümü gece aydınlatılmaktadır. Otoyollarda hız sınırı 120 km.dir. Hız sınırını aşanlara yüksek miktarda para cezaları uygulanmaktadır.

Otoyollarda park alanları, benzin istasyonları, konaklama yerleri, lokanta ve oteller bulunmaktadır. Diğer yandan, seyahat sırasında herhangi bir sorunla karşılaşıldığında, otoyol güzergahı üzerinde yürüyüş mesafelerinde mevcut telefonlar aracılığıyla gerekli hizmetler sağlanabilmektedir. Bununla birlikte, acil durumlarda polise ulaşmak için 112 ve 101, acil tıbbi durumlarda ve yangında 100 numaralı telefonlar aranabilir.

TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR


Alkol sınırını aşmak, sigortasız otomobil kullanmak, suçüstü durumda polisten kaçmak, dizel araçlara ısınmada kullanılan mazot sokulması, gümrük ile vergileri ilgilendiren tüm suçlar (örn: taşıma planına uymayan malı taşımak), KDV ve diğer vergilerden daha düşük değerde alım satım, avlanma ile ilgili suçlar (ör: avlanması yasaklanmış bir hayvanın taşınması)

Ölüm veya yaralanmaya yol açan trafik kazalarında Trafik Kanunu ile Ceza Kanunu (ölüme sebebiyet veren kasıtsız yaralama) uygulanmaktadır. Kasıt olduğunda dava Asliye Ceza Mahkemesinde görülür. Diğer durumlarda davalar sadece trafikten sorumlu olan Polis Mahkemesinde görülmektedir.

Schengen ülkelerinden birine ilk defa giren araç aranmakta, daha sonra diğer ülkelerde araç kontrol edilmemektedir.

Otomobiller için araç trafik kayıt belgesi, uluslararası araç sigorta poliçesi ve sürücü belgesi bulundurulması gerekli belgelerdir. Bu belgelerin yanısıra "Keuring" adı verilen, "trafiğe çıkmaya uygundur" belgesinin de bulundurulması gerekmektedir. Araçlarda yaş sınırı yoktur.

Trafik suçlarında (ölüm veya yaralamaya neden olan kazalar hariç) para cezası ve ehliyete el koyma cezaları uygulanmaktadır. Trafik kazalarında ölü veya yaralı olması halinde polis gelinceye kadar araçlar yerinden kaldırılmamalıdır. Polis tutanak hazırlamakta ve olay mahkemeye sevk edilmektedir. Kişi sadece 24 saat tutuklu kalabilmekte, sevk edildiği mahkeme 5 gün içinde şahsın tutukluluk durumunun devam edip etmeyeceğine karar vermek zorundadır.

Son dönemde araba hırsızlığı olaylarında gözlenen artış nedeniyle vatandaşlarımızın dikkatli davranmaları gerekmektedir.


TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR

Brüksel Büyükelçiliği
Rue Montoyer 4
1000 Bruxelles
Tel : (32-2) 513 40 95-506 11 20
Faks : (32-2) 514 07 48

Brüksel Başkonsolosluğu
4, Rue Montoyer-
1000 Bruxelles-BELGIQUE
Tel : (32-2) 548 93 40
Faks : (32-2) 512 44 01
Acil durumlar için mesai saatleri dışında ve haftasonları ulaşılabilen nöbetçi telefon numarası: (32) 486 48 00 90

Anvers Başkonsolosluğu
Sorbenlaan, 16,
2610 Wilrijk-Antwerpen-BELGIQUE
Tel : (32 3) 820 71 00
Faks : (32-3) 830 05 63
Acil Durum Hattı +32 487 59 66
Polis: 101, 112

AYRICA DUYURULMASINDA YARAR GÖRÜLEN HUSUSLAR:

Belçika’ya turist olarak giren kişilerin otomobillerinin Belçika’da geçerli sigortası bulunması gerekmektedir. Arabanın sigortasının Belçika’ya girişten itibaren 6 ay geçerli olması gerekmektedir. Aracın geçerli sigortasının olmaması veya süresinin geçmiş olması hallerinde, araçlar doğrudan trafikten men edilmektedirler. Otomobilin deposunda bulunan benzin dışında benzin sokulmasına izin verilmemektedir. Kamyonlar da aynı şekilde depolarındaki mazot ile giriş yapabilmektedir. Ancak 10 litreyi aşmayan ikinci bir taşınabilir bir depoda mazot bulunduğu takdirde bunun deklare edilmesi gerekmektedir.

Belçika’da yabancı plakalı araçlar bazen polis tarafından da durdurularak araç belgeleri, yolcuların kimlikleri, araçta şüphe uyandıracak madde/eşyanın olup olmadığı ve eşyanın yolculara ait olup olmadığı güvenlik bakımından kontrol edilebilmektedir.

Nisan 2016 tarihinden itibaren Belçika'da uygulamaya konulan yeni otoyol sistemi çerçevesinde ağırlığı 3,5 tondan fazla olan her araca otomatik geçiş cihazı ( OBU) bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. Yeni uygulama Belçika'da ağırlığı 12 tondan fazla olan araçlar için uygulanmakta olan dönemlik Eurovignette sisteminin yerine geçecektir.

2014 yılı sonunda uygulamaya konulan yeni konsolosluk otomasyon sistemi kapsamında doğum, evlilik tescili gibi konsolosluk işlemlerinin çevirimiçi (online) olarak sonuçlandırılmaya başlanmasıyla birlikte, doğum ve evlilik tescil işlemleri başvurunun yapıldığı gün sonuçlandırılmaktadır.

Anvers ve Brüksel Başkonsolosluklarımızda sırasıyla 2015 Haziran ve 2015 Kasım ayından bu yana –geçici pasaport, ölüm tescili gibi acil işlemler dışındaki konsolosluk işlemleri için- randevulu sistem uygulanmaktadır. (Brüksel Başkonsolosluğumuzda, ayrıca, Formül A-B-C, nüfus kayıt örneği, e-Devlet şifresi, Başkonsolosluğa posta yoluyla ulaşan pasaport, yeni TCKK’lerin başvuru sahiplerine teslimi vb. harç ödenmesini gerektirmeyen kısa süreli işlemlerin randevusuz olarak gerçekleştirilmesi amacıyla bir “ekspres gişe” uygulaması mevcuttur. Ayrıca mesai saatleri içinde gün boyu vatandaşlarımızın konsolosluk işlemleriyle ilgili sorularını yanıtlamak, çeşitli sebeplerle internet üzerinden randevu almakta zorlanan vatandaşlarımızı bekleme salonunda bulunan bilgisayarlara yönlendirerek randevu almaları konusunda yardımcı olmak amacıyla bir “danışma gişesi” de hizmet vermektedir.)

Özellikle Mayıs-Haziran-Temmuz döneminde Başkonsolosluklarımıza yapılan başvurular önemli ölçüde artmakta ve bu döneme ait randevu kotaları hızla dolmaktadır. Bu dönem için randevu alırken sıkıntı yaşamamaları amacıyla, vatandaşlarımızın, bilhassa Türkiye’ye seyahat için Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna ihtiyaç duymaları halinde, başta yeni doğmuş çocukların tescil işlemleri, askerlik konuları ile pasaport başvuruları olmak üzere tüm konsolosluk ihtiyaçları için randevularını mümkün olan en erken tarihte www.konsolosluk.gov.tr adresinden almaları ve randevu taleplerini son ana bırakmamaları önemle tavsiye olunur.

Karayoluyla seyahat edecek vatandaşlarımızın Türkiye Cumhuriyeti pasaportu veya Belçika pasaportu (reispas) bulundurmaları tavsiye edilmektedir.