#

Ankara'da Tarihi Somali Zirvesi. Somali ve Somaliland Cumhurbaşkanları Ankara’da biraraya geldi.

Ankara'da Tarihi Somali Zirvesi. Somali ve Somaliland Cumhurbaşkanları Ankara’da biraraya geldi.

Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve Somaliland Cumhurbaşkanı Ahmed Silanyo uzun bir süreden sonra başlattıkları diyalog süreci kapsamında 13 Nisan Cumartesi günü Ankara'da biraraya geldiler.

İki lider Ankara'da Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül ile ayrı ayrı ve üçlü görüşmeler gerçekleştirdi.

Ankara Palas'ta baş başa bir görüşme de yapan iki Cumhurbaşkanı görüşmelerin sonunda yayınlanan Ankara Bildirisi'yle diyalog sürecinin devam edeceğini ve önümüzdeki üç ay içinde bu defa İstanbul'da yeniden biraraya geleceklerini açıkladılar.

Tarafların teknik heyetleri arasında son üç gündür İstanbul'da yapılan görüşmelerin sonuçlarını da içeren Ankara Bildirisi Başbakan Erdoğan ile Somali ve Somaliland Cumhurbaşkanlarının huzurunda Somali adına Bakan Abdulkerim H. Guled, Somaliland adına da Bakan Muhammed A. Ömer tarafından imzalandı.

Bildiride Ankara toplantısının amacının, Somali Federal Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla Somali'de meydana gelen liderlik değişikliğinin ardından diyaloğun yeniden başlatılması ve diyalog sürecini ileriye taşıyacak bir mekanizmanın tesis edilmesi olduğu ifade edildi.

Tarafların diyalog sürecini tehlikeye atacak eylemlerden kaçınma konusunda taahhüt altına girdiği bildiride ayrıca, Somaliland'e yönelik uluslararası yardım ve kalkınma desteğinin kolaylaştırılması ve teşvik edilmesi konusundaki mutabakata da yer verildi.

Bildiride keza, tarafların terörizm, aşırıcılık, deniz haydutluğu, yasa dışı balıkçılık, zehirli atık ve suçla mücadelede güvenlik işbirliği ve istihbarat paylaşımı yapacakları da belirtildi.

Ankara'daki toplantı, Somali ve Somaliland arasında Cumhurbaşkanları düzeyinde yapılan ilk geniş kapsamlı görüşme olması nedeniyle tarihi bir nitelik taşımakta olup, Türkiye, Somali ile Somaliland arasındaki sorunların barış içinde diyalogla çözülmesini teminen bundan sonra da taraflarla yakın temas ve işbirliği içinde her türlü yardımı yapmaya devam edecektir.