AlmanyaVİZE

Umumi Pasaport sahibi iseniz, Almanya’ya girebilmek veya transit geçebilmek için bu ülkenin dış temsilciliklerinden vize almanız gerekmektedir. Ancak, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Lüksemburg, Portekiz ve Yunanistan gibi Schengen ülkelerinde yasal ikamet izniniz bulunuyor ise, Almanya’ya vize almadan girmeniz veya bu ülkeden transit geçmeniz mümkündür. Schengen üyesi olmayan AB ülkesinde ikamet eden vatandaşlarımızın seyahatlerinden önce bulundukları ülkelerdeki Federal Almanya’nın temsilciliklerine müracaat ederek vize almaları gerekmektedir.

 Hizmet veya Yeşil Pasaport sahibi olanların, 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek kaydıyla olan seyahatlerinde Almanya'ya vize almaları gerekmemektedir.

Pasaport sahiplerinin mutlaka Pasaportlarında " Hamilinin imzası" yazılı kısmı imzalamaları gerekmektedir.

YOL GÜZERGAHI VE SINIR KAPILARI

Önerilen güzergâh:

Vatandaşlarımız, Almanya-Türkiye güzergâhında giriş ve çıkış yapacağı ülkelere bağlı olarak birden fazla seçeneği göz önünde bulundurabilirler. Bununla birlikte, en kısa güzergâhlar bakımından aşağıdaki yollar izlenebilir.

Hollanda’dan hareket eden ve Almanya-Avusturya üzerinden ülkemize gitmeyi planlayan vatandaşlarımız, A-61 no’lu otoban üzerinden Kuzey Ren Westfalya ve Rheinland Pfalz Eyaletlerini katettikten sonra, A-6 no’lu otoban üzerinden Baden Wüttemberg Eyaleti’ni geçebilir, Bavyera Eyaleti’ndeki A-7 ve ardından A-8 no’lu otobanlar yoluyla Münih’e, Münih’ten de yine A-8 no’lu otobanı takip ederek Avusturya’nın Salzburg şehrine ulaşabilirler.

Belçika’dan hareket eden vatandaşlarımız ise, A-60’dan Trier şehrine ulaştıktan sonra, A-1 ve devamındaki A-62 no’lu otobanları takip ederek Kaiserslautern’e ulaşabilir, devamında A-6 yolunu takip edip, A-61’e (Ludwigshafen yol ayrımından) geçebilirler. A-61 no’lu otoban, vatandaşlarımızı, Baden Wüttemberg Eyaleti’ndeki A-6 no’lu otobanına götürecek olup, bu noktadan sonrası yukarıda anlatılmıştır.

Fransa’dan hareket edecek vatandaşlarımız da, Saarbrücken şehri üzerinden Almanya’ya giriş yaptıktan sonra A-6 otobanını izleyerek Bavyera Eyaleti’ne ulaşabilir, ardından yukarıda da belirtildiği üzere A-6, A-7 ve A-8 otobanlarını takip ederek Avusturya’ya intikal edebilirler.

Okulların Tatil Dönemleri 

Berlin Eyaletinde 19.06.2013-02.08.2013

Brandenburg Eyaletinde 20.06.2013 - 02.08.2013

Mecklenburg-Vorpommern Eyaletinde 22.06.2013 – 03.08.2013

Saksonya Eyaletinde 15.07.2013 - 23.08.2013

Rheinland Pfalz Eyaletinde 08.07.2013 – 16.08.2013

Saarland Eyaletinde 08.07.2013 – 17.08.2013

Aşağı Saksonya ve Bremen Eyaletlerinde 27.06.2013 – 07.08.2013

Saksonya-Anhalt Eyaletinde 15.07.2013 -28.08.2013

Hamburg Eyaletinde 20.06.2013 – 31.07.2013

Schleswig-Holstein Eyaletinde 24.06.2013 – 03.08.2013

Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde 22.07.2013 – 03.09.2013

Bavyera Eyaletinde 31.07.2013 – 11.09.2013

Baden-Württemberg Eyaletinde 24.07.2013 – 09.09.2013

Hessen Eyaletinde 08.07.2013 – 16.08.2013

Umumi Pasaport sahibi iseniz, Almanya’ya girebilmek veya transit geçebilmek için bu ülkenin dış temsilciliklerinden vize almanız gerekmektedir. Ancak, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Lüksemburg, Portekiz ve Yunanistan gibi Schengen ülkelerinde yasal ikamet izniniz bulunuyor ise, Almanya’ya vize almadan girmeniz veya bu ülkeden transit geçmeniz mümkündür. Schengen üyesi olmayan AB ülkesinde ikamet eden vatandaşlarımızın seyahatlerinden önce bulundukları ülkelerdeki Federal Almanya’nın temsilciliklerine müracaat ederek vize almaları gerekmektedir. Hizmet veya Yeşil Pasaport sahibi olanların, 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek kaydıyla olan seyahatlerinde Almanya'ya vize almaları gerekmemektedir. Pasaport sahiplerinin mutlaka Pasaportlarında " Hamilinin imzası" yazılı kısmı imzalamaları gerekmektedir. Vatandaşlarımız, Almanya-Türkiye güzergâhında giriş ve çıkış yapacağı ülkelere bağlı olarak birden fazla seçeneği göz önünde bulundurabilirler. Bununla birlikte, en kısa güzergâhlar bakımından aşağıdaki yollar izlenebilir. Hollanda’dan hareket eden ve Almanya-Avusturya üzerinden ülkemize gitmeyi planlayan vatandaşlarımız, A-61 no’lu otoban üzerinden Kuzey Ren Westfalya ve Rheinland Pfalz Eyaletlerini katettikten sonra, A-6 no’lu otoban üzerinden Baden Wüttemberg Eyaleti’ni geçebilir, Bavyera Eyaleti’ndeki A-7 ve ardından A-8 no’lu otobanlar yoluyla Münih’e, Münih’ten de yine A-8 no’lu otobanı takip ederek Avusturya’nın Salzburg şehrine ulaşabilirler. Belçika’dan hareket eden vatandaşlarımız ise, A-60’dan Trier şehrine ulaştıktan sonra, A-1 ve devamındaki A-62 no’lu otobanları takip ederek Kaiserslautern’e ulaşabilir, devamında A-6 yolunu takip edip, A-61’e (Ludwigshafen yol ayrımından) geçebilirler. A-61 no’lu otoban, vatandaşlarımızı, Baden Wüttemberg Eyaleti’ndeki A-6 no’lu otobanına götürecek olup, bu noktadan sonrası yukarıda anlatılmıştır. Fransa’dan hareket edecek vatandaşlarımız da, Saarbrücken şehri üzerinden Almanya’ya giriş yaptıktan sonra A-6 otobanını izleyerek Bavyera Eyaleti’ne ulaşabilir, ardından yukarıda da belirtildiği üzere A-6, A-7 ve A-8 otobanlarını takip ederek Avusturya’ya intikal edebilirler.

 

Önemli Not: Vatandaşlarımızın seyahatlerini okul tatil başlangıcı ile hafta sonuna denk getirmemeleri uygun olacaktır. Okul çağında çocuğu olan vatandaşlarımız, okuldan yazılı izin almaksızın, okul tatil döneminden önce çocuklarıyla birlikte tatile gitmeleri halinde sınır kapılarından geri çevrilmekte, keza, dönüşlerini tatil bitiminden sonraki bir tarihte yapmaları ve mazeretlerini belgelendirmemeleri durumunda para cezasına çarptırılmaktadır. Bu çerçevede, vatandaşlarımızın tatil düzenlemelerini yaparken okul tatil tarihlerini dikkate almaları önem taşımaktadır.Kuzey Bavyera'dan geçerek Avusturya üzerinden ülkemize gidecek vatandaşlarımızın A9 ve A8 numaralı otoyollardan Münih-Salzburg güzergahında seyahat etmeleri; İtalya üzerinden ülkemize gidecek olan vatandaşlarımızın ise A9 ve A95 otoyollarından Münih-İnnsbruck güzergahında veya A7 ve E43 otoyollarından Ulm-Bregenz güzergahında seyahat etmeleri tavsiye olunur.Fransa ve Kuzeybatı Avrupa istikametinden gelen ve Baden-Württemberg'den karayoluyla geçecek olan vatandaşlarımızın Karlsruhe-Stuttgart-Münih (A8) veya Hockenheim-Heilbronn-Nürnberg (A6) güzergâhını kullanmaları önerilmektedir. Bunların dışında alternatif yollar da bulunmakla beraber, bunlar, yerleşim birimlerinin içinden geçmekte, dolayısıyla yol ve zaman kaybına neden olmaktadır.GÜMRÜK
Gümrüklerde AB mevzuatı geçerlidir. Azami aşağıda öngörülen miktarlardaki eşyaların kişisel ihtiyaç/kullanım kapsamında vergisiz ve gümrüksüz olarak Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden AB üyesi ülkelere götürülmesi mümkündür.1) Tütün ürünleri

- 200 adet sigara

- 50 adet yaprak sigara

- 250 gr. pipo tütünü

(Bu oranların, 40 adet sigara, 20 adet yaprak sigara ya da 50 gr pipo tütünü olarak sınırlandırılması da mümkündür.)2) Alkollü içkiler

- Toplam 1 litre olmak üzere alkol ve alkol oranı % 22’nin üzerindeki alkollü içecekler

- Toplam 2 litre olmak üzere alkol oranı %22’nin üzerindeki alkollü içecekler

- 4 litre köpüksüz şarap3) Benzin

- Motorlu ulaşımın her çeşidinde aracın standart benzin deposunda yer alan miktar

- Taşınabilir ayrı bir bidonda 10 litreyi geçmemek kaydıyla taşınan benzin4) Diğer ürünler (Parfüm, kahve, çay, elektronik eşyalar vb.)

- Deniz ve hava yoluyla yolculuk yapanlar için değeri 430 Euro’ya kadar olan ürünler

- Diğer yolcular için değeri 300 Euro’ya kadar olan ürünlerKişisel bagajlar (bavullar) ile kişisel kullanım için öngörülen ilaçların değeri bu kapsamda değerlendirilmemektedir.

Şahıslar seyahatleri esnasında kullanacakları miktarda ilacı beraberlerinde taşıyabilirler. Reçeteli ilaçların reçete örneğinin bulundurulması tavsiye olunur.İstisnai bazı uygulamalar dışında et, et ürünleri, süt, süt ürünleri, egzotik hayvan ve bitkiler, ateşli silahlar, patlayıcı madde, uyuşturucu madde ve pornografik malzemenin ülkeye sokulması yasaktır.Kontrollerde tespit edilen 10.000 Euro üzerindeki paraların ve değerli eşyaların, organize suçlardan elde edilmiş olan kazançları tespit etmek amacıyla, kaynağı sorulmaktadır. Bu durumda olan kişilerin gümrük makamlarına bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır.Ülkemize girişte gümrük kapılarında yığılmaların önlenebilmesi bakımdan, karayoluyla üzerinden ülkemize gelecek olan vatandaşlarımızın T.C. Kimlik Numaralarını mutlak suretle yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİKAlmanya'da yol güvenliği açısından herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Gece ve gündüz seyahat emniyeti vardır. Otoban üzerlerinde çok sayıda konaklama tesisi mevcuttur.Yol güvenliği bakımından vatandaşlarımız, pasaport, nüfus cüzdanı gibi kıymetli belgelerini yanlarında bulundurmalıdırlar. Ayrıca, beraberlerinde fazla miktarda para bulundurmamaları tavsiye olunur. Türkiye’de kendilerine gerekli olacak parayı önceden bir banka şubesine havale etmeleri en güvenilir yöntemdir.Trafik kurallarına ve trafik işaretlerine uyulduğu takdirde güvenli bir yolculuk yapılması mümkündür.

Trafik sağdan akmaktadır. Kavşaklarda, sağdan gelen aracın; göbeklerde ise göbek içinde seyreden aracın geçiş üstünlüğü vardır. Yolların belirli yerlerinde kameralar bulunmakta olup, hız limitini aşan araçların fotoğrafını çekmekte; ardından para cezası uygulanmaktadır. Otobanlarda, gündüzleri de farların açık tutulması gerekmektedir.TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLARGüvenli seyahat için, trafik işaret ve işaretçileri ile hız limitlerine titizlikle riayet edilmesi gerekmektedir.

Yeni ehliyet alan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları yasak olup, 2 yıl veya daha uzun süredir ehliyet sahibi olan sürücüler, 0,5 promil veya üzeri alkollüyken trafik seyrini bozacak şekilde araç kullanma ya da ölümlü veya yaralamalı bir kazaya sebep vermeleri halinde, hapis cezasına çarptırılabileceklerdir.Münih üzerinden Avusturya’ya otomobil ile seyahat edilecek ise, Avusturya sınırı geçilmeden uygun bir benzin istasyonundan otoyolu pulu (Vignette) alınması gerekmektedir. Sözkonusu pul satın alınmadan Avusturya otoyollarında seyahat edilmesi halinde, önemli miktarda ceza ödemek zorunda kalınabilmektedir.Otomobillerin arka koltuklarında da kemer takma mecburiyeti vardır. Ayrıca 2006 yılı ortasından itibaren gün içinde de farların açık olması zorunludur.TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR 

T.C. Berlin Başkonsolosluğu

Adres : HEERSTR.21 14052 BERLIN-DEUTSCHLAND

Telefon :00 49 30 896 80 211, 896 80 223 , 896 80 224, 896 80 218

Fax :00 49 30 893 18 98

e-posta : konsulat.berlin@mfa.gov.tr

web adresi: www.berlin.bk.mfa.gov.tr

Berlin Eyaletinde okul yaz tatili günleri: 09.07.2014 - 22.08.2014

Brandenburg Eyaletinde okul yaz tatili günleri: 09.07.2014 - 22.08.2014

Mecklenburg-Vorpommern Eyaletinde okul yaz tatili günleri: 14.07.2014 - 23.08.2014

Saksonya Eyaletinde okul yaz tatili günleri: 21.07.2014 - 29.08.2014

T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu

Adres : Cecilienallee 41 40474 Düsseldorf

Tel: 0049 151 549 702 11   (Mesai saatleri dışında acil durum telefonudur)

Santral: 0049 211 45 47 80

Faks: 0049 211 45 47 822

web sayfası : http://dusseldorf.bk.fscnet.net

e-posta: konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr

Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde okul yaz tatili günleri: 07.07.201 – 19.08.2014

Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

Pasaport: 0049 211 45 47 818- 823

Nüfus: 0049 211 45 47 824

Evlenme: 0049 211 45 47 854

Vatandaşlık: 0049 211 45 47 826

Askerlik: 0049 211 45 47 821

Vize: 0049 211 45 47 827

Noterlik: 0049 211 45 47 844

Tebligat: 0049 211 45 47 828

Ticaret Ataşeliği 

Tel:    0049 211 355 81 13

Faks: 0049 211 355 82 10

e-posta:  Dusseldorf@dtm.gov.tr

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği 

Tel:    0049 211 359 469

Faks: 0049 211 179 57 75

e-posta: dusseldorf@csgb.gov.tr

Eğitim Ataşeliği 

Tel:    0049 211 45 47 842 

Faks: 0049 211 43 60 949

e-posta: egitimdus@t-online.de

Din ve Sosyal Hizmetler Ataşeliği 

Tel:    0049 211 454 78 30

Faks: 0049 211 470 93 22 

e-posta: dinhizataseligi@arcor.de T.C. Essen Başkonsolosluğu

Adres : Am Zehnthof 55, 45307  Essen

Tel:0049 201 842160

Faks:0049 201 423867

e-posta: konsulat.essen@mfa.gov.tr 

web adresi: http://essen.bk.mfa.gov.trÇalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Tel: 0049 201 8421633

Faks: 00 49 201 784779 

E-posta: essen@csgb.gov.trEğitim Ataşeliği:

Tel: 00 49 201 8421631

Faks: 00 49 201 422256

E-posta: krvessen@meb.gov.tr, egitimessen@hotmail.comDin Hizmetleri Ataşeliği:

Tel: 00 49 201 8421628, 00 49 201 8155363-64

Faks:00 49 201 624458

E-posta: essen.ataselik@diyanet.gov.trT.C. Frankfurt Başkonsolosluğu

Kennedyallee 115-117

60596 Frankfurt am Main

Telefon 00 49-69 713 773 (santral)

Faks : 00 49 69 713 77 485

e-posta : konsulat.frankfurt@mfa.gov.tr  

web adresi: www.frankfurt.bk.mfa.gov.tr

Hessen Eyaleti'nde okul yaz tatili günleri: 28.07.2014 - 05.09.2014

T.C. Hamburg Başkonsolosluğu

Adres : Türkisches Generalkonsulat

Tesdorpfstr. 18 20148 Hamburg

Tel: 0049 - 40 - 44 80 33 -0/-12/-14/-17

Faks: 0049 - 40 - 44 52 58

e-posta : konsulat.hamburg@mfa.gov.tr

web sayfası : www.hamburg.bk.mfa.gov.trTicaret Ataşeliği

Adres: Mittelweg 13, 20148 Hamburg

Tel: 0049 40 / 44 44 66

Faks: 0049 40 / 44 01 47

e-posta: hamburg@ekonomi.gov.trÇalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Adres: Mittelweg 13, 20148 Hamburg

Tel: 0040 40/ 44 80 93 66

Faks: 0049 40/ 44 80 93 55

e-posta: hamburg@csgb.gov.trEğitim Ataşeliği

Adres: Mittelweg 13, 20148 Hamburg

Tel: 0049 40/ 410 73 99

Faks: 0049 40/ 401 38 799

e-posta: hamburg@meb.gov.trDin Hizmetleri Ataşeliği

Adres: Borstelmannsweg 68, 20537 Hamburg

Tel: 0049 40 / 20 90 66 05

Fax: 0049 40 / 20 90 66 07

e-posta: hamburg.ataselik@diyanet.gov.tr

Hamburg Eyaleti okul yaz tatili günleri: 10.07.2014 – 20.08.2014

Schleswig-Holstein Eyaleti okul yaz tatili günleri: 14.07.2014 – 23.08.2014

T.C. Hannover Başkonsolosluğu

Adres : Türkisches Generalkonsulat

An der Christuskirche 3 30167 Hannover

Tel : 0049 511 - 76 86 50

Faks : 0049 511 - 17 700

e-posta : konsulat.hannover@mfa.gov.tr 

web sayfası : www.hannover.bk.mfa.gov.tr  

Aşağı Saksonya ve Bremen Eyaletleri okul yaz tatili günleri: 31.07.2014 - 10.09.2014

Saksonya-Anhalt Eyaleti okul yaz tatili günleri: 21.07.2014 - 29.08.2014


T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu

Adres : Rintheimer Str. 82 76131 Karlsruhe

Tel: 00 49 721 98 44 010 veya 050

Faks: 0049 721 85 60 13

e-posta: konsulat.karlsruhe@mfa.gov.tr

web sayfası: http://karlsruhe.bk.mfa.gov.tr

Baden Württemberg Eyaleti okul yaz tatili günleri: 31.07.2014 / 13.09.2014

Başkonsolosluk nöbetçi telefon numarası: 0176 65310239T.C. Köln Başkonsolosluğu

Adres : Türkisches Generalkonsulat

Luxemburger Str. 285 50354 Hürth

Tel (Santral): 0049 2233-97 41 80

Faks: 0049 2233-755 72

e-posta: konsulat.koeln@mfa.gov.tr Servislerin doğrudan telefonlarına 14:30-16:00 saatleri arasında yanıt verilebilmektedir.Eğitim Ataşeliği   

Tel:  00 49 2233 974 18 32-00 49 2233 722 34 

Faks: 00 49 2233 791 485

E-posta: koln@meb.gov.trÇalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği  

Tel: 00 49 2233 97 96 90 (14:30-16:00 arasında)

Faks: 00 49 22 33 767 32

E-posta : koln@csgb.gov.trDin Hizmetleri Ataşeliği  

Tel: 00 49 2233 974 18 34- 00 49 2233 61 38 41                                    

Faks: 00 49 2233 61 38 40

E-posta: kolndinatase@web.de

Danışma               0 2233 974 18 53Askerlik   00 49 2233 974 18 39  

Doğum    00 49 2233 974 18 54                                                                  

Evlenme  00 49 2233 974 18 40   

Noter       00 49 2233 974 18 43

Nüfus      00 49 2233 974 18 52     

Tebligat  00 49 2233 974 18 67 

Tereke    00 49 2233 974 18 40 

Vatandaşlık 00 49 2233 974 18 28  

Vize       00 49 2233 974 18 79    

E-pasaport başvuru 00 49 2233 974 18 65

E-pasaport teslimat 00 49 2233 974 18 76      

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti okul yaz tatili günleri: 07.07.2014 - 19.08.2014 

“Duyurulmasında Yarar Görülen Hususlar" 

"Sürücü vekaletinin Başkonsolosluklarda düzenleneceği gibi, Alman Otomobil Kurumu ADAC şubelerinde düzenlenecek sürücü vekaletnameleri de geçerlidir"T.C. Mainz Başkonsolosluğu 

Adres: An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz

Tel: 00 49 6131 9826 00

Faks: 00 49 6131 8351 19

E-posta: konsulat.mainz@mfa.gov.tr

web sayfası: www.mainz.bk.mfa.gov.trDin Hizmetleri Ataşeliği: 

Adres:  An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz

Tel: 00 49 6131 851 82

Faks: 00 49 6131 812 02

E-posta: dha-mainz@hotmail.com Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Adres:  An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz

Tel: 00 49 6131 9826 027

Faks: 00 49 6131 480 33 65

E-posta: mainz@csgs.gov.trEğitim Ataşeliği: 

Adres:  An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz

Tel: 00 49 6131 831784

Faks: 00 49 6131 586 27 64

E-posta: mainz@meb.gov.tr

Rheinland-Pfalz Eyaleti okul yaz tatili günleri: 28.07.2014 - 05.09.2014

Saarland Eyaleti okul yaz tatili günleri: 28.07.2014 - 06.09.2014T.C. Münih Başkonsolosluğu

Adres : Turkisches Generalkonsultat Menzinger Str. 3, 80638 München Deutschland 

Tel : 0049 89 1780310 (Santral)

Faks :0049 89 1785660

e-posta: konsulat.muenchen@mfa.gov.tr

web adresi: www.munih.bk.mfa.gov.tr

Bavyera Eyaleti okul yaz tatili günleri: 30.07.2014 - 15.09.2014

 

Başkonsolosluk Telefon Numaraları :

T.C. Münih Başkonsolosluğu

Adres : Turkisches Generalkonsultat Menzinger Str. 3, 80638 München Deutschland

Tel : 0049 89 1780310 (Santral)

Faks :0049 89 1785660

e-posta: konsulat.muenchen@mfa.gov.tr

web adresi: www.munih.bk.mfa.gov.tr

 

Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

Santral : 089 17 80 310

Nüfus, Doğum Servisi : 089 17 80 31 26 / 73

Vatandaşlık Servisi : 089 17 80 31 23 / 44 / 50/64

Evlenme Servisi : 089 17 80 31 73

Pasaport Servisi : 089 17 80 31 94 /43

Askerlik Servisi : 089 17 80 31 25 / 93

Noterlik Servisi : 089 17 80 31 21

Tebligat Servisi : 089 17 80 31 / 95

Tereke Servisi : 089 17 80 31 48 / 18

Vize Servisi : 089 17 80 31 32/22

 

NÖBETÇİ TELEFONU

0176 82 84 15 13

 

Eğitim Ataşeliği

Tel : 0049 89 17 81 911

Faks: 0049 89 17 11 72 84

e-posta:munihegitim@googlemail.com

 

Çalışma Ataşeliği

Tel : 0049 89 55 02 88 48

Faks: 0049 89 55 02 88 49

e-posta: tcarbeitsattachemun@googlemail.com

 

Din Hizmetleri Ataşeliği

Tel : 0049 89 17 22 95

Faks: 0049 89 10 11 90 61

e-posta: munihdha@outlook.com

 

Ekonomi Ataşeliği

Tel : 0049 89 212 69 504

Faks: 0049 212 69 505

e-posta: hulya.atak@hazine.gov.tr

 

Ticaret Ataşeliği :

Tel : 0049 89 543 44 316

Faks : 0049 89 543 44 317

e-posta: munih@ekonomi.gov.tr 

T.C. Münster Başkonsolosluğu

Adres : Türkisches Generalkonsulat

Lotharinger str. 25-27 48147 Münster

Tel: 0049 251-41 47 00

Faks: 0049 251-433 27 

web sayfası : http://munster.bk.mfa.gov.tr

e-posta: konsulat.muenster@mfa.gov.tr

 

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti okul yaz tatili günleri: 07.07.2014 – 19.08.2014

 

Başkonsolosluk servis birimleri iletişim bilgileri:

Askerlik Servisi 00 49 251 414 70 27

Nüfus Servisi 00 49 251 414 70 11

Nüfus Servisi 00 49 251 414 70 24

Vatandaşlık Servisi 00 49 251 414 70 19

Vatandaşlık Servisi 00 49 251 414 70 25

Pasaport Servisi 00 49 251 414 70 16

Pasaport Servisi 00 49 251 414 70 23

Evlenme Servisi 00 49 251 414 70 18

Vize Servisi 00 49 251 414 70 24-26

Noter Servisi 00 49 251 414 70 21-28

Tebligat Servisi 00 49 251 414 70 53-35

Seyahat Belgesi 00 49 251 414 70 19

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Telefon : 00 49 251 287 99 200 ve 00 49 251 41 47 052

Faks : 00 49 251 287 99 201

Adres : Lotharinger Str. 25 - 27 48147 Münster / Almanya

Din Hizmetleri Ataşeliği

Telefon : 00 49 251 45 807 - 00 49 484 35 28 - 00 49 414 70 52 - 00 49 414 70 54

Faks : 00 49 251 484 35 27 -  00 49 414 70 54

e-Posta : msdinataseligi@hotmail.com - munsterditib@ditib.de

Adres : Lotharinger Strasse 25-27 48147 Münster Deutschland

Web : www.munsterditib.de

Eğitim Ataşeliği

Telefon : 00 49 251 44 203 -  00 49 414 70 50 -  00 49 414 70 55

Faks : 00 49 251 433 27

E-Posta : munster@meb.gov.tr - munsteregitim@hotmail.de

Adres : Lotharinger Strasse 25-27 48147 Münster Deutschland

Web : www.munster.meb.gov.trT.C. Nürnberg Başkonsolosluğu:


Tel:    0049 911 946 760 (Santral),

Faks: 0049 911 468 962

e-posta adresi: konsulat.nuernberg@mfa.gov.tr

web adresi: www.nurnberg.bk.mfa.gov.trEğitim Ataşeliği Tel :00 49 911 9467636 

Çalışma Ataşeliği Tel:00 49 911 9467634 veya 260166

Din Hizmetleri Ataşeliği: 00 49 911 9467629Pasaport Tel: 00 49 911 9467611 veya 18

Evlenme-Tereke-Vize Tel: 00 49 911 9467628

Nüfus-Doğum Tel: 00 49 911 9467616

Askerlik Tel: 00 49 911 9467613 veya 14

Noter-Tebligat Tel:00 49 911 946 7612

Vatandaşlık: 00 49 911 9467617(THY Nürnberg Ofisi Tel: 00 49 911 9297213 veya 9297217

THY Acil Çağrı merkezi  Tel: 01805849266)

Bavyera Eyaleti okul yaz tatili günleri: 30.07.2014 -15.09.2014

Başkonsolosluk nöbetçi telefon numarası: 00 49 152 236 961 44T.C. Stuttgart Başkonsolosluğu

Adres : Türkisches Generalkonsulat

Kernerstr. 19/B

70182 Stuttgart

Tel : 0049 711 - 16 66 70

Faks : 0049 711 - 262 21 02 

web sayfası : www.stuttgart.bk.mfa.gov.tr

e-posta : konsulat.stuttgart@mfa.gov.tr

Facebook:T.C. Stuttgart Başkonsolosluğu

Twitter:http://twitter.com/stuttgartbk

Alman Otomobilciler Derneği ADAC Telefon numaraları şu şekildedir:

Almanya dışı :0049 89-222222

Almanya içi :0180-2222222Polis :110

İtfaiye :112

Ambulans :19222

Acil Zehirlenme hattı: 00 49 30 398 24 51 veya 398 26 65

THY Berlin Şehir Bürosu : 00 49 30 514 109 16

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgi alanına giren konularla ilgili olarak: 0090 312 212 13 31 - 0090 312 296 65 59         Faks: 0090 312 215 23 12            E-Posta:diyih@csgb.gov.tr

Baden-Württemberg Eyaleti okul yaz tatili günleri: 31.07.2014 - 13.09.2014

Başkonsolosluk nöbetçi telefon numarası: 0049-179-360 25 01

Seyahat Güzergahı Üzerindeki Ülkelerin Başkonsolosluklarının Telefon Numaraları:Bulgaristan Başkonsolosluğu : 089-17117614

Yunanistan Başkonsolosluğu : 089-492061 veya 64

İtalyan Başkonsolosluğu : 089-4180030

Hırvatistan Başkonsolosluğu : 089-982521 veya 22

Avusturya Başkonsolosluğu : 089-998150

Romanya Başkonsolosluğu : 089-553307 veya 08

Sırbistan ve Karadağ Başkonsolosluğu : 089-9824750

Slovak Cumhuriyeti Başkonsolosluğu : 089-9233 4900

Slovenya Cumhuriyeti Başkonsolosluğu : 089-5439819

Bosna Hersek Başkonsolosluğu : 089-9828064AYRICA DUYURULMASINDA YARAR GÖRÜLEN HUSUSLARFederal Almanya'da 01.01.2008 tarihinden itibaren Berlin, Köln, Hannover, Münih, Düsseldorf bölgeleri ile Ruhr bölgesindeki kentlerin şehir merkezleri başta olmak üzere oluşturulan bazı ekolojik çevre bölgelerine çevre pulu olmayan araçlara giriş yasağı getirilmiştir. Uygulamanın başladığı yerlerde, sözkonusu çevre pulu olmaksızın şehir merkezlerine arabayla giren sürücülerin 40,00 € ceza ödemeleri gerekmektedir. Bahsekonu uygulamalar hakkında “www.umwelt-plakette.de” adresindeki internet sitesinden ayrıntılı bilgi temini mümkündür. Internet sayfası Türkçe olarak da hizmet vermektedir.Transit geçecek özel araçlar için yaş sınırı bulunmamaktadır. Sürücü belgesi, ruhsat ve trafik sigortalarının (Uluslararası Yeşil Sigorta Kartı) olması gerekmektedir. Aracın ruhsatı kullanıcıya ait değilse sahibinden sürücü vekâleti alınmış olması gerekmektedir.Hapis cezası öngörülen trafik suçları: Genel olarak ölümle sonuçlanmayan trafik kazalarının cezaları paraya çevrilmektedir.Kazaya sebebiyet verme durumunda, özellikle ölüm ve yaralanma durumlarında uygulanan mevzuat: Ölüm ve yaralamaya yol açan trafik kazalarında trafik kanunu ile ceza kanunu hükümleri uygulanmaktadır.Vatandaşlarımızın sürücü belgesi, araç ruhsatı, trafik sigorta belgesi, pasaport ile kimlik kartlarını yanlarına almayı unutmamaları ve üzerlerinde fazla miktarda para bulundurmamaları tavsiye olunmaktadır.Karayolundan Danimarka ve diğer kuzey ülkelerinden gelerek güney istikametinde seyredecek vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde ulaşabilecekleri polis ve ambulans telefon numaraları (hotline) 110 ve 112’dir.Hamburg’un güneyinde bulunan Elbe nehri üzerindeki tünel ve köprülerde trafik yoğunluğuna bağlı olarak zaman zaman uzun kuyruklar meydana gelmektedir. Elbe nehri üzerinden hangi geçiş yolunun daha uygun olduğu konusunda yerel radyolardan (Özellikle FM “92.3 Hz” frekansından yayın yapan NDR INFO Radyosundan) günün her saatinde uyarı anonsları yapılmakta olduğundan Almanca bilen vatandaşlarımızın Hamburg’da trafikte seyrederken radyolarını açık bulundurmaları faydalı olacaktır.Yolculuk esnasında otobanlardaki trafik konusunda bilgi veren bölgesel radyo kanallarının takip edilmesinin seyahat güvenliği açısından yararlı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca otomobil kulüplerine üye vatandaşlarımızın seyahatleri öncesi sözkonusu kulüplere başvurarak seyahat edecekleri güzergahlar ve diğer hususlar konusunda bilgi almaları tavsiye olunur. Vatandaşlarımızın kayıtlı bulundukları zorunlu kasko sigorta şirketlerinden mutlaka uluslararası yeşil sigorta kartını (bu kartın geçilecek ülkeler için geçerli olmasına dikkat edilmeli) yola çıkmadan önce temin etmeleri gerekmektedir.Kullanılan aracın mülkiyet sahibi dışında başka bir şahıs tarafından getirilmesi durumunda, Konsolosluk veya noterlikçe onaylı vekâletname gerekmektedir. İlgili ülkenin Gümrük, Belediye, Emniyet, mahkeme gibi resmi makamlarca onaylanmış gerçek kişilerin kendi aralarında düzenledikleri, Uluslararası Tur İttifakı ve Uluslararası Otomobil Federasyonu üyesi ülkelerin otomobil kuruluşlarınca düzenlenen, otomobil firmaları ve diğer tüzel kişiliklere ait taşıtlar için firma sahibi veya yönetim kurulunun imza ve onayını içeren vekâletnameler ile taşıtın girişine izin verilmektedir. Belgelerin tercümelerinin ancak şüpheli bir durum olması halinde gerçek kişilerden istenmektedir.