Almanya


VİZE

Umumi Pasaport sahibi iseniz, Almanya’ya girebilmek veya transit geçebilmek için bu ülkenin dış temsilciliklerinden vize almanız gerekmektedir. Ancak, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Lüksemburg, Portekiz ve Yunanistan gibi Schengen ülkelerinde yasal ikamet izniniz bulunuyor ise, Almanya’ya vize almadan girmeniz veya bu ülkeden transit geçmeniz mümkündür. Schengen üyesi olmayan AB ülkesinde ikamet eden vatandaşlarımızın seyahatlerinden önce bulundukları ülkelerdeki Federal Almanya’nın temsilciliklerine müracaat ederek vize almaları gerekmektedir.

 Hizmet veya Yeşil Pasaport sahibi olanların, 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek kaydıyla olan seyahatlerinde Almanya'ya vize almaları gerekmemektedir.

Pasaport sahiplerinin mutlaka Pasaportlarında " Hamilinin imzası" yazılı kısmı imzalamaları gerekmektedir.

YOL GÜZERGAHI VE SINIR KAPILARI

Önerilen güzergâh:

Vatandaşlarımız, Almanya-Türkiye güzergâhında giriş ve çıkış yapacağı ülkelere bağlı olarak birden fazla seçeneği göz önünde bulundurabilirler. Bununla birlikte, en kısa güzergâhlar bakımından aşağıdaki yollar izlenebilir.

Hollanda’dan hareket eden ve Almanya-Avusturya üzerinden ülkemize gitmeyi planlayan vatandaşlarımız, A-61 no’lu otoban üzerinden Kuzey Ren Westfalya ve Rheinland Pfalz Eyaletlerini katettikten sonra, A-6 no’lu otoban üzerinden Baden Wüttemberg Eyaleti’ni geçebilir, Bavyera Eyaleti’ndeki A-7 ve ardından A-8 no’lu otobanlar yoluyla Münih’e, Münih’ten de yine A-8 no’lu otobanı takip ederek Avusturya’nın Salzburg şehrine ulaşabilirler.

Belçika’dan hareket eden vatandaşlarımız ise, A-60’dan Trier şehrine ulaştıktan sonra, A-1 ve devamındaki A-62 no’lu otobanları takip ederek Kaiserslautern’e ulaşabilir, devamında A-6 yolunu takip edip, A-61’e (Ludwigshafen yol ayrımından) geçebilirler. A-61 no’lu otoban, vatandaşlarımızı, Baden Wüttemberg Eyaleti’ndeki A-6 no’lu otobanına götürecek olup, bu noktadan sonrası yukarıda anlatılmıştır.

Fransa’dan hareket edecek vatandaşlarımız da, Saarbrücken şehri üzerinden Almanya’ya giriş yaptıktan sonra A-6 otobanını izleyerek Bavyera Eyaleti’ne ulaşabilir, ardından yukarıda da belirtildiği üzere A-6, A-7 ve A-8 otobanlarını takip ederek Avusturya’ya intikal edebilirler.

Okulların Tatil Dönemleri 

Berlin Eyaletinde 19.06.2013-02.08.2013
Brandenburg Eyaletinde 20.06.2013 - 02.08.2013
Mecklenburg-Vorpommern Eyaletinde 22.06.2013 – 03.08.2013
Saksonya Eyaletinde 15.07.2013 - 23.08.2013
Rheinland Pfalz Eyaletinde 08.07.2013 – 16.08.2013
Saarland Eyaletinde 08.07.2013 – 17.08.2013
Aşağı Saksonya ve Bremen Eyaletlerinde 27.06.2013 – 07.08.2013
Saksonya-Anhalt Eyaletinde 15.07.2013 -28.08.2013
Hamburg Eyaletinde 20.06.2013 – 31.07.2013
Schleswig-Holstein Eyaletinde 24.06.2013 – 03.08.2013
Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde 22.07.2013 – 03.09.2013
Bavyera Eyaletinde 31.07.2013 – 11.09.2013
Baden-Württemberg Eyaletinde 24.07.2013 – 09.09.2013
Hessen Eyaletinde 08.07.2013 – 16.08.2013

Umumi Pasaport sahibi iseniz, Almanya’ya girebilmek veya transit geçebilmek için bu ülkenin dış temsilciliklerinden vize almanız gerekmektedir. Ancak, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Lüksemburg, Portekiz ve Yunanistan gibi Schengen ülkelerinde yasal ikamet izniniz bulunuyor ise, Almanya’ya vize almadan girmeniz veya bu ülkeden transit geçmeniz mümkündür. Schengen üyesi olmayan AB ülkesinde ikamet eden vatandaşlarımızın seyahatlerinden önce bulundukları ülkelerdeki Federal Almanya’nın temsilciliklerine müracaat ederek vize almaları gerekmektedir. Hizmet veya Yeşil Pasaport sahibi olanların, 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek kaydıyla olan seyahatlerinde Almanya'ya vize almaları gerekmemektedir. Pasaport sahiplerinin mutlaka Pasaportlarında " Hamilinin imzası" yazılı kısmı imzalamaları gerekmektedir. Vatandaşlarımız, Almanya-Türkiye güzergâhında giriş ve çıkış yapacağı ülkelere bağlı olarak birden fazla seçeneği göz önünde bulundurabilirler. Bununla birlikte, en kısa güzergâhlar bakımından aşağıdaki yollar izlenebilir. Hollanda’dan hareket eden ve Almanya-Avusturya üzerinden ülkemize gitmeyi planlayan vatandaşlarımız, A-61 no’lu otoban üzerinden Kuzey Ren Westfalya ve Rheinland Pfalz Eyaletlerini katettikten sonra, A-6 no’lu otoban üzerinden Baden Wüttemberg Eyaleti’ni geçebilir, Bavyera Eyaleti’ndeki A-7 ve ardından A-8 no’lu otobanlar yoluyla Münih’e, Münih’ten de yine A-8 no’lu otobanı takip ederek Avusturya’nın Salzburg şehrine ulaşabilirler. Belçika’dan hareket eden vatandaşlarımız ise, A-60’dan Trier şehrine ulaştıktan sonra, A-1 ve devamındaki A-62 no’lu otobanları takip ederek Kaiserslautern’e ulaşabilir, devamında A-6 yolunu takip edip, A-61’e (Ludwigshafen yol ayrımından) geçebilirler. A-61 no’lu otoban, vatandaşlarımızı, Baden Wüttemberg Eyaleti’ndeki A-6 no’lu otobanına götürecek olup, bu noktadan sonrası yukarıda anlatılmıştır. Fransa’dan hareket edecek vatandaşlarımız da, Saarbrücken şehri üzerinden Almanya’ya giriş yaptıktan sonra A-6 otobanını izleyerek Bavyera Eyaleti’ne ulaşabilir, ardından yukarıda da belirtildiği üzere A-6, A-7 ve A-8 otobanlarını takip ederek Avusturya’ya intikal edebilirler.

 

Önemli Not: Vatandaşlarımızın seyahatlerini okul tatil başlangıcı ile hafta sonuna denk getirmemeleri uygun olacaktır. Okul çağında çocuğu olan vatandaşlarımız, okuldan yazılı izin almaksızın, okul tatil döneminden önce çocuklarıyla birlikte tatile gitmeleri halinde sınır kapılarından geri çevrilmekte, keza, dönüşlerini tatil bitiminden sonraki bir tarihte yapmaları ve mazeretlerini belgelendirmemeleri durumunda para cezasına çarptırılmaktadır. Bu çerçevede, vatandaşlarımızın tatil düzenlemelerini yaparken okul tatil tarihlerini dikkate almaları önem taşımaktadır.

Kuzey Bavyera'dan geçerek Avusturya üzerinden ülkemize gidecek vatandaşlarımızın A9 ve A8 numaralı otoyollardan Münih-Salzburg güzergahında seyahat etmeleri; İtalya üzerinden ülkemize gidecek olan vatandaşlarımızın ise A9 ve A95 otoyollarından Münih-İnnsbruck güzergahında veya A7 ve E43 otoyollarından Ulm-Bregenz güzergahında seyahat etmeleri tavsiye olunur.

Fransa ve Kuzeybatı Avrupa istikametinden gelen ve Baden-Württemberg'den karayoluyla geçecek olan vatandaşlarımızın Karlsruhe-Stuttgart-Münih (A8) veya Hockenheim-Heilbronn-Nürnberg (A6) güzergâhını kullanmaları önerilmektedir. Bunların dışında alternatif yollar da bulunmakla beraber, bunlar, yerleşim birimlerinin içinden geçmekte, dolayısıyla yol ve zaman kaybına neden olmaktadır.

GÜMRÜK


Gümrüklerde AB mevzuatı geçerlidir. Azami aşağıda öngörülen miktarlardaki eşyaların kişisel ihtiyaç/kullanım kapsamında vergisiz ve gümrüksüz olarak Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden AB üyesi ülkelere götürülmesi mümkündür.

1) Tütün ürünleri
- 200 adet sigara
- 50 adet yaprak sigara
- 250 gr. pipo tütünü
(Bu oranların, 40 adet sigara, 20 adet yaprak sigara ya da 50 gr pipo tütünü olarak sınırlandırılması da mümkündür.)

2) Alkollü içkiler
- Toplam 1 litre olmak üzere alkol ve alkol oranı % 22’nin üzerindeki alkollü içecekler
- Toplam 2 litre olmak üzere alkol oranı %22’nin üzerindeki alkollü içecekler
- 4 litre köpüksüz şarap

3) Benzin
- Motorlu ulaşımın her çeşidinde aracın standart benzin deposunda yer alan miktar
- Taşınabilir ayrı bir bidonda 10 litreyi geçmemek kaydıyla taşınan benzin

4) Diğer ürünler (Parfüm, kahve, çay, elektronik eşyalar vb.)
- Deniz ve hava yoluyla yolculuk yapanlar için değeri 430 Euro’ya kadar olan ürünler
- Diğer yolcular için değeri 300 Euro’ya kadar olan ürünler

Kişisel bagajlar (bavullar) ile kişisel kullanım için öngörülen ilaçların değeri bu kapsamda değerlendirilmemektedir.

Şahıslar seyahatleri esnasında kullanacakları miktarda ilacı beraberlerinde taşıyabilirler. Reçeteli ilaçların reçete örneğinin bulundurulması tavsiye olunur.

İstisnai bazı uygulamalar dışında et, et ürünleri, süt, süt ürünleri, egzotik hayvan ve bitkiler, ateşli silahlar, patlayıcı madde, uyuşturucu madde ve pornografik malzemenin ülkeye sokulması yasaktır.

Kontrollerde tespit edilen 10.000 Euro üzerindeki paraların ve değerli eşyaların, organize suçlardan elde edilmiş olan kazançları tespit etmek amacıyla, kaynağı sorulmaktadır. Bu durumda olan kişilerin gümrük makamlarına bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Ülkemize girişte gümrük kapılarında yığılmaların önlenebilmesi bakımdan, karayoluyla üzerinden ülkemize gelecek olan vatandaşlarımızın T.C. Kimlik Numaralarını mutlak suretle yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

Almanya'da yol güvenliği açısından herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Gece ve gündüz seyahat emniyeti vardır. Otoban üzerlerinde çok sayıda konaklama tesisi mevcuttur.

Yol güvenliği bakımından vatandaşlarımız, pasaport, nüfus cüzdanı gibi kıymetli belgelerini yanlarında bulundurmalıdırlar. Ayrıca, beraberlerinde fazla miktarda para bulundurmamaları tavsiye olunur. Türkiye’de kendilerine gerekli olacak parayı önceden bir banka şubesine havale etmeleri en güvenilir yöntemdir.

Trafik kurallarına ve trafik işaretlerine uyulduğu takdirde güvenli bir yolculuk yapılması mümkündür.
Trafik sağdan akmaktadır. Kavşaklarda, sağdan gelen aracın; göbeklerde ise göbek içinde seyreden aracın geçiş üstünlüğü vardır. Yolların belirli yerlerinde kameralar bulunmakta olup, hız limitini aşan araçların fotoğrafını çekmekte; ardından para cezası uygulanmaktadır. Otobanlarda, gündüzleri de farların açık tutulması gerekmektedir.

TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Güvenli seyahat için, trafik işaret ve işaretçileri ile hız limitlerine titizlikle riayet edilmesi gerekmektedir.
Yeni ehliyet alan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları yasak olup, 2 yıl veya daha uzun süredir ehliyet sahibi olan sürücüler, 0,5 promil veya üzeri alkollüyken trafik seyrini bozacak şekilde araç kullanma ya da ölümlü veya yaralamalı bir kazaya sebep vermeleri halinde, hapis cezasına çarptırılabileceklerdir.

Münih üzerinden Avusturya’ya otomobil ile seyahat edilecek ise, Avusturya sınırı geçilmeden uygun bir benzin istasyonundan otoyolu pulu (Vignette) alınması gerekmektedir. Sözkonusu pul satın alınmadan Avusturya otoyollarında seyahat edilmesi halinde, önemli miktarda ceza ödemek zorunda kalınabilmektedir.

Otomobillerin arka koltuklarında da kemer takma mecburiyeti vardır. Ayrıca 2006 yılı ortasından itibaren gün içinde de farların açık olması zorunludur.

TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR 


T.C. Berlin Başkonsolosluğu
Adres : HEERSTR.21 14052 BERLIN-DEUTSCHLAND
Telefon :00 49 30 896 80 211, 896 80 223 , 896 80 224, 896 80 218
Fax :00 49 30 893 18 98
e-posta : konsulat.berlin@mfa.gov.tr
web adresi: www.berlin.bk.mfa.gov.tr

T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu
Adres : Cecilienallee 41 40474 Düsseldorf
Tel: 0049 151 549 702 11   (Mesai saatleri dışında acil durum telefonudur)
Santral: 0049 211 45 47 80
Faks: 0049 211 45 47 822
web sayfası : http://dusseldorf.bk.fscnet.net
e-posta: konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr

Ticaret Ataşeliği 
Tel:    0049 211 355 81 13
Faks: 0049 211 355 82 10
e-posta:  Dusseldorf@dtm.gov.tr
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği 
Tel:    0049 211 359 469
Faks: 0049 211 179 57 75
e-posta: dusseldorf@csgb.gov.tr
Eğitim Ataşeliği 
Tel:    0049 211 45 47 842 
Faks: 0049 211 43 60 949
e-posta: egitimdus@t-online.de
Din ve Sosyal Hizmetler Ataşeliği 
Tel:    0049 211 454 78 30
Faks: 0049 211 470 93 22 
e-posta: dinhizataseligi@arcor.de 

T.C. Essen Başkonsolosluğu
Adres : Am Zehnthof 55, 45307  Essen
Tel:0049 201 842160
Faks:0049 201 423867
e-posta: konsulat.essen@mfa.gov.tr 
web adresi: http://essen.bk.mfa.gov.tr

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği
Tel: 0049 201 8421633
Faks: 00 49 201 784779 
E-posta: essen@csgb.gov.tr

Eğitim Ataşeliği:
Tel: 00 49 201 8421631
Faks: 00 49 201 422256
E-posta: krvessen@meb.gov.tr, egitimessen@hotmail.com

Din Hizmetleri Ataşeliği:
Tel: 00 49 201 8421628, 00 49 201 8155363-64
Faks:00 49 201 624458
E-posta: essen.ataselik@diyanet.gov.tr

T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu
Kennedyallee 115-117
60596 Frankfurt am Main
Telefon 00 49-69 713 773 (santral)
Faks : 00 49 69 713 77 485
e-posta : konsulat.frankfurt@mfa.gov.tr  
web adresi: www.frankfurt.bk.mfa.gov.tr

T.C. Hamburg Başkonsolosluğu
Adres : Türkisches Generalkonsulat
Tesdorpfstr. 18 20148 Hamburg
Tel: 0049 - 40 - 44 80 33 -0/-12/-14/-17
Faks: 0049 - 40 - 44 52 58
e-posta : konsulat.hamburg@mfa.gov.tr
web sayfası : www.hamburg.bk.mfa.gov.tr

Ticaret Ataşeliği
Adres: Mittelweg 13, 20148 Hamburg
Tel: 0049 40 / 44 44 66
Faks: 0049 40 / 44 01 47
e-posta: hamburg@ekonomi.gov.tr

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği
Adres: Mittelweg 13, 20148 Hamburg
Tel: 0040 40/ 44 80 93 66
Faks: 0049 40/ 44 80 93 55
e-posta: hamburg@csgb.gov.tr

Eğitim Ataşeliği
Adres: Mittelweg 13, 20148 Hamburg
Tel: 0049 40/ 410 73 99
Faks: 0049 40/ 401 38 799
e-posta: hamburg@meb.gov.tr

Din Hizmetleri Ataşeliği
Adres: Borstelmannsweg 68, 20537 Hamburg
Tel: 0049 40 / 20 90 66 05
Fax: 0049 40 / 20 90 66 07
e-posta: hamburg.ataselik@diyanet.gov.tr


T.C. Hannover Başkonsolosluğu
Adres : Türkisches Generalkonsulat
An der Christuskirche 3 30167 Hannover
Tel : 0049 511 - 76 86 50
Faks : 0049 511 - 17 700
e-posta : konsulat.hannover@mfa.gov.tr 
web sayfası : www.hannover.bk.mfa.gov.tr  

T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu
Adres : Rintheimer Str. 82 76131 Karlsruhe
Tel: 00 49 721 98 44 010 veya 050
Faks: 0049 721 85 60 13
e-posta: konsulat.karlsruhe@mfa.gov.tr
web sayfası: http://karlsruhe.bk.mfa.gov.tr


T.C. Köln Başkonsolosluğu
Adres : Türkisches Generalkonsulat
Luxemburger Str. 285 50354 Hürth
Tel (Santral): 0049 2233-97 41 80
Faks: 0049 2233-755 72
e-posta: konsulat.koeln@mfa.gov.tr 

Servislerin doğrudan telefonlarına 14:30-16:00 saatleri arasında yanıt verilebilmektedir.

Eğitim Ataşeliği   
Tel:  00 49 2233 974 18 32-00 49 2233 722 34 
Faks: 00 49 2233 791 485
E-posta: koln@meb.gov.tr

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği  
Tel: 00 49 2233 97 96 90 (14:30-16:00 arasında)
Faks: 00 49 22 33 767 32
E-posta : koln@csgb.gov.tr
   
Din Hizmetleri Ataşeliği  
Tel: 00 49 2233 974 18 34- 00 49 2233 61 38 41                                    
Faks: 00 49 2233 61 38 40
E-posta: kolndinatase@web.de

 
Danışma               0 2233 974 18 53

Askerlik   00 49 2233 974 18 39  
Doğum    00 49 2233 974 18 54                                                                  
Evlenme  00 49 2233 974 18 40   
Noter       00 49 2233 974 18 43
Nüfus      00 49 2233 974 18 52     
Tebligat  00 49 2233 974 18 67 
Tereke    00 49 2233 974 18 40 
Vatandaşlık 00 49 2233 974 18 28  
Vize       00 49 2233 974 18 79    
E-pasaport başvuru 00 49 2233 974 18 65
E-pasaport teslimat 00 49 2233 974 18 76                                                                      


T.C. Mainz Başkonsolosluğu 
Adres: An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz
Tel: 00 49 6131 9826 00
Faks: 00 49 6131 8351 19
E-posta: konsulat.mainz@mfa.gov.tr
web sayfası: www.mainz.bk.mfa.gov.tr

Din Hizmetleri Ataşeliği: 
Adres:  An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz
Tel: 00 49 6131 851 82
Faks: 00 49 6131 812 02
E-posta: dha-mainz@hotmail.com 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği
Adres:  An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz
Tel: 00 49 6131 9826 027
Faks: 00 49 6131 480 33 65
E-posta: mainz@csgs.gov.tr

Eğitim Ataşeliği: 
Adres:  An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz
Tel: 00 49 6131 831784
Faks: 00 49 6131 586 27 64
E-posta: mainz@meb.gov.tr


T.C. Münih Başkonsolosluğu
Adres : Turkisches Generalkonsultat Menzinger Str. 3, 80638 München Deutschland 
Tel : 0049 89 1780310 (Santral)
Faks :0049 89 1785660
e-posta: konsulat.muenchen@mfa.gov.tr
web adresi: www.munih.bk.mfa.gov.tr

Servislerin Santral Numaraları : 089 17 80 310

Nüfus, Doğum Servisi : 089 17 80 31 26 / 73
Vatandaşlık Servisi : 089 17 80 31 23 / 44 / 50
Evlenme Servisi : 089 17 80 31 64
Pasaport Servisi : 089 17 80 31 55 /94/43
Askerlik Servisi : 089 17 80 31 25/93
Noterlik Servisi : 089 17 80 31 21
Tebligat Servisi : 089 17 80 31 48 / 95
Tereke Servisi : 089 17 80 31 48/18
Vize Servisi : 089 17 80 31 22

Eğitim Ataşeliği
Tel : 0049 89 17 81 911
Faks: 0049 89 17 11 72 84
E-posta: munihegitim@googlemail.com

Çalışma Ataşeliği
Tel : 0049 89 55 02 88 48
Faks: 0049 89 55 02 88 49 
E-posta:tcarbeitsattachemun@goolemail.com 

Din Hizmetleri Ataşeliği
Tel : 0049 89 17 22 95
Faks: 0049 89 10 11 90 61
E-posta: munihdinataseligi@hotmail.com

Ekonomi Ataşeliği
Tel : 0049 89 216 65 354
Faks: 0049 89 232 69 494
E-posta: hulya.atak@haizen.gov.tr

 

T.C. Münster Başkonsolosluğu
Adres : Türkisches Generalkonsulat
Lotharinger str. 25-27 48147 Münster
Tel: 0049 251-41 47 00
Faks: 0049 251-433 27 
web sayfası : http://munster.bk.mfa.gov.tr
 e-posta: konsulat.muenster@mfa.gov.tr

 

Askerlik Servisi         00 49 251 414 70 26
Nüfus Servisi             00 49 251 414 70 11
Nüfus Servisi             00 49 251 414 70 24
Vatandaşlık Servisi  00 49 251 414 70 18
Vatandaşlık Servisi  00 49 251 414 70 25
Vatandaşlık Servisi  00 49 251 414 70 27
Pasaport Servisi      00 49 251 414 70 16
Pasaport Servisi      00 49 251 414 70 17
Pasaport Servisi      00 49 251 414 70 20
Evlenme Servisi       00 49 251 414 70 22
Vize Servisi              00 49 251 414 70 28
Noter Servisi            00 49 251 414 70 21-28
Tebligat Servisi        00 49 251 414 70 53-35
Seyahat Belgesi Servisi  00 49 251 414 70 19

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Telefon : 00 49 251 287 99 200 ve 00 49 251 41 47 052
Faks : 00 49 251 287 99 201
Adres : Lotharinger Str. 25 - 27 48147 Münster / Almanya

Din Hizmetleri Ataşeliği

Telefon : 00 49 251 45 807 - 00 49 484 35 28 - 00 49 414 70 52 - 00 49 414 70 54
Faks : 00 49 251 484 35 27 -  00 49 414 70 54
e-Posta : msdinataseligi@hotmail.com - munsterditib@ditib.de
Adres : Lotharinger Strasse 25-27 48147 Münster Deutschland
Web : www.munsterditib.de  

Eğitim Ataşeliği

Telefon : 00 49 251 44 203 -  00 49 414 70 50 -  00 49 414 70 55
Faks : 00 49 251 433 27
E-Posta : munster@meb.gov.tr - munsteregitim@hotmail.de
Adres : Lotharinger Strasse 25-27 48147 Münster Deutschland
Web : www.munster.meb.gov.tr


T.C. Nürnberg Başkonsolosluğu:

Tel:    0049 911 946 760 (Santral),
Faks: 0049 911 468 962
e-posta adresi: konsulat.nuernberg@mfa.gov.tr
web adresi: www.nurnberg.bk.mfa.gov.tr

Eğitim Ataşeliği Tel :00 49 911 9467636 
Çalışma Ataşeliği Tel:00 49 911 9467634 veya 260166
Din Hizmetleri Ataşeliği: 00 49 911 9467629

Pasaport Tel: 00 49 911 9467611 veya 18
Evlenme-Tereke-Vize Tel: 00 49 911 9467628
Nüfus-Doğum Tel: 00 49 911 9467616
Askerlik Tel: 00 49 911 9467613 veya 14
Noter-Tebligat Tel:00 49 911 946 7612
Vatandaşlık: 00 49 911 9467617

(THY Nürnberg Ofisi Tel: 00 49 911 9297213 veya 9297217
THY Acil Çağrı merkezi  Tel: 01805849266)

T.C. Stuttgart Başkonsolosluğu
Adres : Türkisches Generalkonsulat
Kernerstr. 19/B
70182 Stuttgart
Tel : 0049 711 - 16 66 70
Faks : 0049 711 - 262 21 02 
web sayfası : www.stuttgart.bk.mfa.gov.tr
e-posta : konsulat.stuttgart@mfa.gov.tr
Facebook:T.C. Stuttgart Başkonsolosluğu
Twitter:http://twitter.com/stuttgartbk


Alman Otomobilciler Derneği ADAC Telefon numaraları şu şekildedir:
Almanya dışı :0049 89-222222
Almanya içi :0180-2222222

Polis :110
İtfaiye :112
Ambulans :19222
Acil Zehirlenme hattı: 00 49 30 398 24 51 veya 398 26 65
THY Berlin Şehir Bürosu : 00 49 30 514 109 16
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgi alanına giren konularla ilgili olarak: 0090 312 212 13 31 - 0090 312 296 65 59         Faks: 0090 312 215 23 12            E-Posta:diyih@csgb.gov.tr

Seyahat Güzergahı Üzerindeki Ülkelerin Başkonsolosluklarının Telefon Numaraları:

Bulgaristan Başkonsolosluğu : 089-17117614
Yunanistan Başkonsolosluğu : 089-492061 veya 64
İtalyan Başkonsolosluğu : 089-4180030
Hırvatistan Başkonsolosluğu : 089-982521 veya 22
Avusturya Başkonsolosluğu : 089-998150
Romanya Başkonsolosluğu : 089-553307 veya 08
Sırbistan ve Karadağ Başkonsolosluğu : 089-9824750
Slovak Cumhuriyeti Başkonsolosluğu : 089-9233 4900
Slovenya Cumhuriyeti Başkonsolosluğu : 089-5439819
Bosna Hersek Başkonsolosluğu : 089-9828064

AYRICA DUYURULMASINDA YARAR GÖRÜLEN HUSUSLAR

Federal Almanya'da 01.01.2008 tarihinden itibaren Berlin, Köln, Hannover, Münih, Düsseldorf bölgeleri ile Ruhr bölgesindeki kentlerin şehir merkezleri başta olmak üzere oluşturulan bazı ekolojik çevre bölgelerine çevre pulu olmayan araçlara giriş yasağı getirilmiştir. Uygulamanın başladığı yerlerde, sözkonusu çevre pulu olmaksızın şehir merkezlerine arabayla giren sürücülerin 40,00 € ceza ödemeleri gerekmektedir. Bahsekonu uygulamalar hakkında “www.umwelt-plakette.de” adresindeki internet sitesinden ayrıntılı bilgi temini mümkündür. Internet sayfası Türkçe olarak da hizmet vermektedir.

Transit geçecek özel araçlar için yaş sınırı bulunmamaktadır. Sürücü belgesi, ruhsat ve trafik sigortalarının (Uluslararası Yeşil Sigorta Kartı) olması gerekmektedir. Aracın ruhsatı kullanıcıya ait değilse sahibinden sürücü vekâleti alınmış olması gerekmektedir.

Hapis cezası öngörülen trafik suçları: Genel olarak ölümle sonuçlanmayan trafik kazalarının cezaları paraya çevrilmektedir.

Kazaya sebebiyet verme durumunda, özellikle ölüm ve yaralanma durumlarında uygulanan mevzuat: Ölüm ve yaralamaya yol açan trafik kazalarında trafik kanunu ile ceza kanunu hükümleri uygulanmaktadır.

Vatandaşlarımızın sürücü belgesi, araç ruhsatı, trafik sigorta belgesi, pasaport ile kimlik kartlarını yanlarına almayı unutmamaları ve üzerlerinde fazla miktarda para bulundurmamaları tavsiye olunmaktadır.

Karayolundan Danimarka ve diğer kuzey ülkelerinden gelerek güney istikametinde seyredecek vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde ulaşabilecekleri polis ve ambulans telefon numaraları (hotline) 110 ve 112’dir.

Hamburg’un güneyinde bulunan Elbe nehri üzerindeki tünel ve köprülerde trafik yoğunluğuna bağlı olarak zaman zaman uzun kuyruklar meydana gelmektedir. Elbe nehri üzerinden hangi geçiş yolunun daha uygun olduğu konusunda yerel radyolardan (Özellikle FM “92.3 Hz” frekansından yayın yapan NDR INFO Radyosundan) günün her saatinde uyarı anonsları yapılmakta olduğundan Almanca bilen vatandaşlarımızın Hamburg’da trafikte seyrederken radyolarını açık bulundurmaları faydalı olacaktır.

Yolculuk esnasında otobanlardaki trafik konusunda bilgi veren bölgesel radyo kanallarının takip edilmesinin seyahat güvenliği açısından yararlı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca otomobil kulüplerine üye vatandaşlarımızın seyahatleri öncesi sözkonusu kulüplere başvurarak seyahat edecekleri güzergahlar ve diğer hususlar konusunda bilgi almaları tavsiye olunur. Vatandaşlarımızın kayıtlı bulundukları zorunlu kasko sigorta şirketlerinden mutlaka uluslararası yeşil sigorta kartını (bu kartın geçilecek ülkeler için geçerli olmasına dikkat edilmeli) yola çıkmadan önce temin etmeleri gerekmektedir.

Kullanılan aracın mülkiyet sahibi dışında başka bir şahıs tarafından getirilmesi durumunda, Konsolosluk veya noterlikçe onaylı vekâletname gerekmektedir. İlgili ülkenin Gümrük, Belediye, Emniyet, mahkeme gibi resmi makamlarca onaylanmış gerçek kişilerin kendi aralarında düzenledikleri, Uluslararası Tur İttifakı ve Uluslararası Otomobil Federasyonu üyesi ülkelerin otomobil kuruluşlarınca düzenlenen, otomobil firmaları ve diğer tüzel kişiliklere ait taşıtlar için firma sahibi veya yönetim kurulunun imza ve onayını içeren vekâletnameler ile taşıtın girişine izin verilmektedir. Belgelerin tercümelerinin ancak şüpheli bir durum olması halinde gerçek kişilerden istenmektedir.