XIII. Büyükelçiler Konferansı, 8-11 Ağustos 2022
XIII. Büyükelçiler Konferansı, 8-11 Ağustos 2022

XIII. Büyükelçiler Konferansı “2023 ve Ötesinde Akil ve Müşfik Türk Diplomasisi” temasıyla 6-11 Ağustos 2022 tarihlerinde Ankara’da düzenlendi.

XIII. Büyükelçiler Konferansı Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Büyükelçilerimizin Dışişleri Şehitliği’ni ziyaretiyle başladı. Sayın Bakanımız yaptığı konuşmada şehitlerimizin aziz hatıralarını koruyacağımızı ve daima yaşatacağımızı vurguladı.

Şehitlikte yapılan anma töreni sonrasında Sayın Bakanımız ve Büyükelçilerimiz Anıtkabir’i ziyaret ettiler.

Sayın Bakanımız XIII. Büyükelçiler Konferansı’nın açılışını yaptı. Sayın Bakanımız konuşmasında, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, milletimizin değerleri üzerinde yükselen akil, adil ve müşfik dış politikamızla tüm dünyayı barışa ve işbirliğine çağırdığımızı vurguladı.

Aynı günün devamında, Büyükelçilerimiz XIII. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.

Bilahare, Sayın Bakanımız XIII. Büyükelçiler Konferansı’na hitapta bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Helga Maria Schmid ile görüştü ve Konferansa katılımı için teşekkür etti. Görüşmede, başta Ukrayna olmak üzere AGİT coğrafyasında yer alan krizlerin çözülebilmesi için atılabilecek ilave adımlar ele alındı.

Sayın Bakanımız 13. Büyükelçiler Konferansı’nın ilk gününü Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov ile görüşerek tamamladı. Sayın Bakanımız, Müttefikliğimizin Şuşa Beyannamesi'yle daha da perçinlendiğini ve Azerbaycan'ın asla yalnız olmadığını vurguladı.

XIII. Büyükelçiler Konferansı’nın ikinci günü Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’ın hitabıyla başladı. Sayın Bakanımız, ülkemizin çıkarlarını sahada ve masada korumak için Milli Savunma Bakanlığımızla dünyanın dört bir yanında omuz omuza çalıştığımızı vurguladı.

Ardından, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu XIII. Büyükelçiler Konferansı’na hitapta bulundu. Sayın Bakanımız, İçişleri Bakanlığımızla ulusal güvenliğimiz için birlikte her alanda yoğun işbirliği yaptığımızı ve küresel tehditlerle birlikte mücadele ettiğimizi belirtti.

Aynı günün devamında Sayın Bakanımız XIII. Büyükelçiler Konferansı’nın özel konuğu olan KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar ile görüştü. Sayın Bakanımız, milli davamız Kıbrıs’ta çözümün anahtarının, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesi olduğunu ve Kıbrıs Türkünün refahı ve güvenliği için yılmadan çalışacağımızı vurguladı.

XIII. Büyükelçiler Konferansı kapsamında, kadın Büyükelçilerimiz ve Büyükelçilerimizin eşleri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Refikaları Emine Erdoğan tarafından kabul edildi.

Sayın Bakanımız, XIII. Büyükelçiler Konferansı’nın ikinci gününü Konferansımıza hitap eden stratejik ortağımız Slovenya’nın Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile görüşerek tamamladı. Görüşmede, ikili ilişkilerimiz ile Ukrayna ve Balkanlar’daki son gelişmeler ele alındı.

XIII. Büyükelçiler Konferansı’nın üçüncü günü Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’ın hitabıyla başladı. Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanlığımızla yurt dışındaki vatandaşlarımıza hukuki hizmet sağladığımızı ve ayrımcılık veya ırkçılık uygulamalarına karşı haklarını savunduğumuzu vurguladı.

Ardından, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanımız Sayın Fahrettin Altun XIII. Büyükelçiler Konferansı’na hitapta bulundu. Sayın Bakanımız, kamu diplomasisi, sosyal medya, dezenformasyonla mücadele ve Türkiye markasını güçlendirme çalışmalarımızda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığıyla birlikte çalıştığımızı belirtti.

Günün son programında, Büyükelçilerimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Mustafa Şentop tarafından kabul edildi.

XIII. Büyükelçiler Konferansı’nın son günü Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Búcaro Flores’in hitabıyla başladı. Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Guatemala ile kültür ve protokol alanlarında iki anlaşma imzaladığımızı; ekonomik ve ticari ilişkilerimiz ile savunma sanayi işbirliğimizi güçlendireceğimizi belirtti.

Ardından, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş XIII. Büyükelçiler Konferansı’na hitapta bulundu. Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, ticaret hacmimizi arttırmak ve ihracat rekorlarımıza yenilerini eklemek için hep birlikte çalışmaya devam edeceğimizi vurguladı.

Aynı günün devamında, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nureddin Nebati XIII. Büyükelçiler Konferansı’na hitap etti. Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, ekonomik gelişmelerin dış politikaları doğrudan etkilediği günümüzde, küresel krizlerin yansımalarını ve atılabilecek adımları birlikte değerlendirdiğimizi kaydetti.

XIII. Büyükelçiler Konferansı’nın son oturumunda ise Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank hitapta bulundu. Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, bilim diplomasisi, stratejik öneme sahip yüksek teknolojili ürünlerin yerli ve milli imkanlarla üretilmesi konularını değerlendirdiğimizi belirtti.

XIII. Büyükelçiler Konferansı, Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun kapanış hitaplarıyla sona erdi. Sayın Bakanımız, çok yoğun, kapsamlı ve verimli bir haftayı geride bıraktığımızı, küresel ve bölgesel gelişmelere dair ufuk turları yaptığımızı ve XIII. Büyükelçiler Konferansımızın dış politikamız bakımından güçlü bir kamu diplomasisi faaliyeti olduğunu vurguladı.