Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı Aşkabat'ta gerçekleştirildi.
Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı Aşkabat'ta gerçekleştirildi.

Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı 29 Ocak tarihinde Aşkabat'ta gerçekleştirildi. Bu yıl ikincisi düzenlenen toplantının ilki Mayıs 2014'te Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenmişti.

Toplantı kapsamında üç ülkenin Dışişleri Bakanları arasında siyasi, ekonomik ve kültürel konular başta olmak üzere geniş yelpazedeki konularda görüş alışverişinde bulundu.

Toplantıların ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan arasında güçlü tarihi, kültürel, siyasi ve iktisadi bağlar bulunduğunu ifadeyle tarafların hedefinin, bu bağlar temelinde ilişkileri daha da derinleştirmek ve güçlendirmek olduğunu dile getirdi.

Özellikle enerji alanında işbirliği konusunun değerlendirildiğini ifade eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa'daki gelişmelere bakıldığında, enerji kaynaklarının nasıl çeşitlendirilebileceğinin ve enerji arz-talep güvenliğinin sürekli gündemde olduğunu vurguladı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, görüşmelerde Hazar bölgesinde çıkan hem Türkmen hem de Azerbaycan gazının, Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine kadar güvenli bir şekilde nasıl ulaştırılabileceği konularını ele aldıklarını belirtti.

Toplantıların bundan sonraki süreçte Liderler Zirvesine dönüştürüleceğini belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bunun ülkelerin birbirine verdikleri önemin bir göstergesi olduğunu ve önümüzdeki yıllarda Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinin her alanda çok daha güçlü olacağını söyledi.