Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın ilki Bakü’de gerçekleştirildi
Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın ilki Bakü’de gerçekleştirildi

Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın ilki 26 Mayıs 2014 tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirildi.

Toplantı kapsamında, enerji ve ulaştırma başta olmak üzere üç ülkeyi ilgilendiren konularda ikili ve bölgesel düzeyde işbirliğinin geliştirilmesi imkânlarının değerlendirilmesi ve bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantı sonrasında yayımlanan “Bakü Bildirisi”nde, Dışişleri Bakanlarının üç ülke arasındaki işbirliğinin geldiği noktadan duydukları memnuniyeti dile getirerek, siyasi, ekonomik, ticari enerji ulaştırma, güvenlik ve insani alanlardaki işbirliğinin daha da geliştirilmesinin öneminin altını çizdikleri belirtildi.

Türkiye – Azerbaycan - Türkmenistan Dışişleri Bakanları Toplantısı Bakü Bildirisi (İngilizce)

Bakanların ülkelerini ilgilendiren bölgesel ve küresel konularda Dışişleri Bakanlıkları arasında ayrıca, BM, İİT ve diğer uluslararası ve bölgesel örgütler çerçevesinde istişarelere devam etme kararı aldıklarının ifade edildiği bildiride, üç ülkenin birbirlerinin BM ve diğer uluslararası örgütler nezdindeki adaylıklarını destekleme konusunda hazır olduklarını teyit ettikleri kaydedildi.

Bildiride ayrıca, Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın ikincisinin 2014’ün ikinci yarısında Aşkabat’ta yapılmasına kararlaştırıldığı belirtildi.

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin, Azerbaycan ve Türkmenistan ile ikili ilişkilerinin her zaman iyi olduğunu söyleyerek üç ülke arasında Cumhurbaşkanları ve Bakanlar düzeyinde bu tür süreçleri başlatarak ilişkileri daha da güçlendirmek istediklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta yapılacak bir sonraki görüşmeye kadar iki yıllık bir eylem planı üzerinde çalışılacağını, sözkonusu eylem planının aralarındaki işbirliğini ne kadar ciddiye aldıklarının bir göstergesi olduğunu belirtti. Kardeş ülkeler olarak, bu zamana kadar olduğu gibi sık sık bir araya gelerek istişarede bulunacaklarını ve Hazar, Kafkasya, Orta Asya'da ülkelerin huzurunu, refahını teminat altına almaya çaba göstereceklerini vurgulayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Avrasya'nın merkezindeki ülkeler olarak uluslararası barışa katkı yapmakta kararlıyız. Bu zeminde bütün çevre ülkelerinin de istifade edeceği bir dönem başlıyor" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu sözkonusu toplantı çerçevesinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Sayın Elmar Memmedyarov ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Sayın Raşid Meredov ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.