Türkiye-Slovenya Siyasi İlişkileri

25 Haziran 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Slovenya, ülkemiz tarafından 6 Şubat 1992 tarihinde tanınmıştır. Ljubljana Büyükelçiliğimiz, 1 Nisan 1993 tarihinde faaliyete geçmiştir. Slovenya ise, 1996 yılının Eylül ayında Ankara Büyükelçiliğini açmıştır.

Ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkiler, dostane biçimde ve zengin bir çeşitlilik içerisinde sürdürülmektedir. İlişkilerimizdeki bu eğilim, her alanda kendini hissettirmektedir.

Slovenya Başbakanı Borut Pahor’un 2011 yılında ülkemizi ziyareti sırasında “Türkiye ile Slovenya arasında Stratejik Ortaklık” Belgesi imzalanmıştır.

Sloven halkı, AB içerisinde, genişlemeye ve Türkiye’nin AB üyeliğine en fazla destek veren ülkeler arasında yer almakta; bu husus, en üst düzeydeki Sloven yetkililer tarafından her vesileyle dile getirilmektedir.

İkili ekonomik ilişkiler ise, potansiyel düzeyini henüz yakalayamamıştır. 2018 yılı Eylül ayı itibariyle ikili ticaret hacmimiz (1 milyar 746 milyon Dolar) 2017’nin aynı dönemine göre % 16,7 artmıştır. Slovenya’da vatandaşlarımızın sahip olduğu, başta gıda, tekstil, hazır giyim, takı ve turizm alanlarında olmak üzere, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler mevcuttur. İstanbul merkezli Bayraktarlar Holding tarafından 2011 yılında satın alınan ve Audi, BMW, Mercedes marka araçlar için sinyal lambası ve LED farları üretimi yapan Odelo firması Slovenya’da “2012 Yılın Yatırımcısı” ödülüne layık görülmüştür.

Türkiye'ye ilgi duyan Sloven toplumu, ülkemize gittikçe daha fazla seyahat etmektedir. 2018 yılında toplam 40.716 Sloven vatandaşı ülkemizi ziyaret etmiştir. Öte yandan, tarafımızdan, 25 Ağustos 2010 tarihi itibariyle Sloven vatandaşlarının ülkemize yapacakları turistik veya ticari amaçlı seyahatlerinde vize muafiyeti getirilmiş olması da turizmin teşvik edilmesi açısından olumlu bir gelişmeyi teşkil etmiştir. Aynı şekilde, turistik anlamda ülkemizden de Slovenya'ya artan bir ilginin olduğu görülmektedir.

İki ülke arasında her alanda olumlu olarak seyreden ilişkiler, etkilerini kültür ve eğitim alanında da hissettirmektedir. Türk çağdaş sanatı ve sanatçılarına, Slovenya'da artan bir ilgi mevcut olup; önemli sanatsal etkinliklerde Türk sanatçıları ve sanat eserleri de yer almaktadır. Slovenler, Türk edebiyatına da ilgi duymakta ve buna bağlı olarak Sloven yayınevleri belli başlı yazarlarımızın eserlerini Slovenceye tercüme etmektedirler. Öte yandan, Erasmus programı çerçevesinde Slovenya’da eğitim alan öğrencilerimiz de, Slovenya ile olan kültürel ilişkilerimizin gelişmesinde rol oynamaktadırlar.