Türkiye - Moritanya İlişkileri

Ortak tarihi ve kültürel bağlarımızın olduğu Moritanya’nın kurucu Cumhurbaşkanı Mokhtar Ould Daddah’ın 1974 yılında ülkemizi ziyaretinden sonra iki ülke arasında 2008 yılına kadar kaydadeğer bir gelişme yaşanmamıştır. Moritanya’ya 8-9 Mart 2008 tarihlerinde Dışişleri Bakanları düzeyinde bir ziyaret yapılmıştır.

Dönemin Cumhurbaşkanı Aziz’in 2010 yılında ülkemizi ziyareti ve sonrasında karşılıklı olarak Büyükelçiliklerin açılması ikili ilişkilere ivme kazandırmıştır.

Büyükelçiliğimizin açıldığı Nisan 2011’den bu yana ise, ülkemizden Moritanya’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde bir ziyaret, Bakan düzeyinde ise iki ziyaret gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız, 28 Şubat 2018 tarihinde Moritanya’ya resmi bir ziyarette bulunmuş ve dönemin Moritanya Cumhurbaşkanı Mohamed Ould Abdel Aziz ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanı düzeyinde ülkemizden Moritanya’ya gerçekleştirilen bu ilk ziyaret tarihi nitelikte olmuş ve ilişkilerimizin daha da geliştirilmesini sağlamıştır.

Moritanya’nın zengin balık varlığı ve yabancı yatırımcıya sağladığı avantajlar nedeniyle son yıllarda özellikle balıkçılık alanında yatırımcılarımız ülkeye ilgi duymaktadır.

2008 yılında 22 milyon Dolara tekabül eden ticaret hacmi 2012 yılında 115 milyon Dolara çıkmış, 2019 yılında ise 245 milyon Dolara yükselmiştir.

Türk Hava Yolları Nuakşot’a haftada 5 sefer düzenlemektedir.

Ülkemiz, TİKA aracılığıyla çeşitli alanlarda Moritanya’ya kalkınma yardımlarında bulunmaktadır.

Türkiye Maarif Vakfı Moritanya’da eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Hükümetimiz tarafından Moritanyalı öğrencilere 1992’den bu yana Türkiye Bursları verilmektedir.