Türkiye - Meksika Siyasi İlişkileri

25 Mayıs 1927 tarihinde Dostluk Anlaşması imzalayarak diplomatik ilişki kurduğumuz Meksika, bölgedeki iki stratejik ortağımızdan biridir.

Dönemin Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto'nun 16-19 Aralık 2013 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret ile Sayın Cumhurbaşkanımızın Dışişleri, Ekonomi, Kültür ve Turizm, Çevre ve Şehircilik, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlarımızla birlikte 11-12 Şubat 2015 tarihlerinde Meksika’ya resmi ziyareti, ilişkilere ivme kazandırmıştır. Bu ziyaretler vesilesiyle, ilişkiler stratejik ortaklık seviyesine çıkarılmış, diğerleri meyanında, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında “İki Uluslu Üst Düzey Komisyon” kurulması kararlaştırılmış, Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakereleri başlatılmış, Hava Ulaştırma Anlaşması (HUA), Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması (ÇVÖA), Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması (YKTK) dâhil bir dizi anlaşma imzalanmıştır.

Sayın Bakanımızın, 2-3 Şubat 2017 tarihlerinde Meksika’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaretle ivme korunmuş, bu vesileyle TİKA’nın Meksika Program Koordinasyon Ofisinin resmi açılışı yapılmış ve Türkiye-Meksika İki Uluslu Üst Düzey Komisyon’un ilk siyasi komite toplantısı düzenlenmiştir.

Sayın Bakanımız son olarak 19-20 Mayıs 2019 tarihlerinde Meksika’ya bir resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyarette, 19 Mayıs vesilesiyle vatandaşlarımızla bir araya gelen Sayın Bakanımız, COMEXI adlı düşünce kuruluşunda Türk Dış Politikasına ilişkin bir konuşma yapmıştır. Sayın Bakanımız, Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ve Senato Başkanı Marti Batres ile görüşme gerçekleştirmiştir.

2018 yılı verilerine göre Latin Amerika bölgesindeki en büyük ihracat ortağımız olan Meksika’yla ticari ve ekonomik ilişkilerimiz de son yıllarda ivme kazanmıştır. İkili ticaret hacmimiz, 2018 yılında %1,8 oranında artarak 1,235 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Ülkemiz ile Meksika arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanmasına yönelik müzakerelerin yeniden başlatılmasına yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

Ülkemizin Meksika’da Büyükelçiliği, ayrıca Veracruz, Cancun, Monterrey, Tijuana ve Guadalajara şehirlerinde Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır. Meksika’nın ise ülkemizde Ankara Büyükelçiliği, İstanbul’da muvazzaf Başkonsolosluğu, ayrıca İzmir, Antalya, Kocaeli, Nevşehir, Samsun, Gaziantep’te münhal, Mersin’de faal Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır.